Prvi električni autobusi stigli u Sisak. Gradit će se i punionica
U JAVNI gradski i prigradski prijevoz u Sisku danas su uključena prva dva električna autobusa, od ukupno 12 koliko će ih biti nabavljeno do kraja godine.
Novi autobusi u potpunosti su prilagođeni osobama s invaliditetom, starijim osobama, roditeljima s dječjim kolicima te svim korisnicima javnog prijevoza. Uz višu razinu sigurnosti, pouzdanosti i udobnosti putovanja, električni autobusi pridonose smanjenju emisija štetnih plinova i buke te predstavljaju važan iskorak prema zelenoj urbanoj mobilnosti.
U gradskoj tvrtki Auto promet Sisak procjenjuju kako će korištenje električnih autobusa donijeti financijske uštede od 25 do 30 posto u odnosu na dizelske autobuse.
Gradonačelnik: Ovo je ulaganje u kvalitetniji svakodnevni život
"Dolazak prva dva od ukupno dvanaest novih električnih autobusa početak je značajne transformacije javnog prijevoza u Sisku", istaknuo je gradonačelnik Siska Domagoj Orlić.
"Ovo je ulaganje u kvalitetniji svakodnevni život naših sugrađana, bolju povezanost gradskih i prigradskih naselja te održivu budućnost našega grada", kazao je. Dodao je da se provode mjere koje građanima olakšavaju korištenje javnog prijevoza, pa je tako osiguran besplatni prijevoz za umirovljenike i učenike.
Projekt nabave autobusa financira se bespovratnim sredstvima u okviru poziva "Nabava vozila na alternativni pogon za javni gradski i prigradski linijski promet" kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 9.45 milijuna eura, a njime je predviđena nabava ukupno 12 električnih autobusa. Uz nabavu vozila provodi se i projekt izgradnje punionice za autobuse vrijedan 2.16 milijuna eura, koji se sufinancira sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Što povezuje Lexus i legendarnog Ponyja?
Ljetovanje se u sekundi može pretvoriti u gnjavažu. Ovako si olakšajte
VIDEO Liječnik otkrio kad je najbolje vrijeme za skidanje dioptrije
Osiguranje otvaramo samo kad gori. Ovaj hrvatski tim pokušava to promijeniti
Mogu li se kolica za kupnju do vrha napuniti za 30-ak eura? Mogu, evo i kako
Pet naizgled bezazlenih stvari koje u prirodi mogu izazvati katastrofu
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Što povezuje Lexus i legendarnog Ponyja?
Ljetovanje se u sekundi može pretvoriti u gnjavažu. Ovako si olakšajte
VIDEO Liječnik otkrio kad je najbolje vrijeme za skidanje dioptrije
Osiguranje otvaramo samo kad gori. Ovaj hrvatski tim pokušava to promijeniti
Mogu li se kolica za kupnju do vrha napuniti za 30-ak eura? Mogu, evo i kako