SAD će ukinuti pravo na pobačaj? Fred Matić: To bi bila noćna mora za mnoge žene

AKO VRHOVNI sud SAD-a ukine aktualno pravo na pobačaj u toj zemlji, to će imati ogromne posljedice na zdravlje i prava žena diljem svijeta, poručili su eurozastupnici na ovotjednoj plenarnoj sjednici.
Europski je parlament danas usvojio izvješće kojim se zalaže za to da u SAD-u, kao i drugim zemljama, pobačaj i dalje bude legalan, pa time i siguran. Taj stav dijele 364 zastupnika, dok je njih 154 bilo protiv, a 37 suzdržano.
Održana burna rasprava u Europarlamentu
Jučer, uoči glasanja, Europski je parlament održao burnu raspravu o pravu na pobačaj, s fokusom na SAD i na to kako će eventualna odluka tamošnjeg Vrhovnog suda da zabrani pobačaj, odnosno poništi presudu Roe protiv Wadea iz 1973., utjecati na ostatak svijeta.
Većina zastupnika smatra da bi to ugrozilo žene i u drugim zemljama, posebno u onima koje već pokušavaju pobačaj staviti izvan zakona.
"Zabrana prava na pobačaj bila bi tragedija ne samo za žene u SAD-u nego i za žene u Europi", istaknula je zastupnica Hilde Vautmans iz kluba Renew.
Fred Matić: Prijetnje pobačaju ne bave se samo pobačajem, one su mnogo opasnije
Na raspravi je govorio i hrvatski zastupnik Predrag Fred Matić (SDP/S&D), jedan od izvjestitelja za ovaj tekst. Upozorio je da se prijetnje pobačaju ne bave samo pobačajem već su one mnogo šire, opasnije i perfidnije.
"Šokirao nas je nacrt mišljenja Vrhovnog suda u SAD-u koji bi, ako se ostvari, za mnoge žene diljem te zemlje značio noćnu moru", rekao je Matić, dodavši da bi gotovo odmah ili vrlo brzo nakon toga 26 saveznih država izmijenilo svoje zakone i učinilo pobačaj nelegalnim i nedostupnim.
To bi natjeralo žene da pobačaj obavljaju kod nestručnih pojedinaca i u nesigurnim uvjetima, zbog čega godišnje u svijetu već umiru 23.000 žena, istaknuo je Matić. Upozorio je i da prijetnje pravu na pobačaj ne dolaze samo izvana.
Matić: Borit ćemo se svim sredstvima
"U Europskoj uniji imamo državu koja uvodi registar trudnoća", rekao je Matić, referirajući se na Poljsku.
"Taj registar će poslužiti kao još jedan alat za kriminalizaciju i progon žena i djevojaka, kao i svih medicinskih stručnjaka koji su uključeni u pružanje skrbi vezane za pobačaj", rekao je Matić.
U razgovoru za Hinu istaknuo je i da je duboko zabrinut zbog implikacija takvog registra na zaštitu osobnih i zdravstvenih podataka. Poručio je također da se Europa treba zapitati kakav će utjecaj eventualna odluka SAD-a da ukine pravo na pobačaj imati na zakone u državama članicama EU.
"Ništa od ovoga nije slučajno - Poljska ili SAD, postoji vrlo ozbiljan regresivni napor kojim se pokušavaju ograničiti prava žena i želim vrlo jasno reći - protiv toga ćemo se boriti svim raspoloživim sredstvima jer seksualna i reproduktivna prava jesu i moraju ostati temeljna ljudska prava", zaključio je Matić za Hinu.
