SAD izveo prvi kopneni napad na Venezuelu. Trump: Uništili smo veliko skladište
SJEDINJENE Američke Države izvele su, prema tvrdnjama predsjednika Donalda Trumpa, svoj prvi kopneni napad na Venezuelu. Trump je izjavio da je napad izveden na Badnjak, a cilj je bio objekt u kojem su se navodno nalazili brodovi za prijevoz droge, piše Telegraph.
U razgovoru za Fox News, američki predsjednik detaljnije je opisao akciju. "Imaju veliku tvornicu, ili veliki objekt odakle dolaze brodovi. Prije dvije noći, to smo uništili. Dakle, udarili smo ih vrlo snažno", rekao je Trump. Za sada ostaje nejasno o kojem se točno objektu radi.
Ako se ova informacija potvrdi, bio bi to prvi napad na venezuelanskom tlu otkako je Washington započeo kampanju za svrgavanje predsjednika Nicolasa Madura. Venezuelanska vlada ili tamošnji dužnosnici zasad nisu javno izvijestili o američkom kopnenom napadu.
Eksplozija u državi Zulia
Na Badnjak se na platformi X pojavila snimka koja prikazuje eksploziju u venezuelanskoj državi Zulia, u blizini Maracaiba, drugog najvećeg grada u zemlji. Međutim, kemijska tvrtka Primazol, koja posluje na tom području, objavila je priopćenje u kojem navodi da je požar izbio u jednom od njihovih skladišta ujutro 24. prosinca.
Tvrtka je "kategorički odbacila" bilo kakve sugestije da je požar rezultat američkog napada. Od početka rujna, američke snage izvele su dvadesetak napada na manja plovila optužena za prijevoz ilegalnih droga u SAD, u kojima je život izgubilo 105 osoba.
Administracija je također zaplijenila najmanje dva "broda duha" pod optužbom za ilegalni prijevoz sirove nafte, što je dio potpune pomorske blokade osmišljene da presiječe ključne izvore prihoda venezuelanskog predsjednika.
Trump je na Karibima okupio najveću vojnu silu u posljednjih nekoliko generacija: 11 ratnih brodova, uključujući najveći nosač zrakoplova na svijetu, amfibijski jurišni brod, dva amfibijska transportna doka, dvije krstarice i pet razarača. Unatoč tome, činilo se da se Trump do sada suzdržavao od izravnog sukoba s Madurom, fokusirajući se na slabljenje njegove vlasti gušenjem prihoda od nafte.
Pritisak na Madura raste
Trumpova administracija ne skriva namjeru da prisili Madura na odlazak s vlasti, tvrdeći da je vođa narko bande "Cartel de los Soles". U kolovozu su Sjedinjene Države podigle nagradu za njegovu glavu na 50 milijuna dolara.
Predsjednik je mjesecima prijetio kopnenim napadima uslijed rastućih napetosti i brojnih napada na brodove. U studenom su, kako je izvijestio CBS, visoki vojni dužnosnici, uključujući ministra obrane Petea Hegsetha i predsjednika Združenog stožera Dana Cainea, predstavili Trumpu opcije za vojnu intervenciju koje su uključivale i kopnene napade.
Takvi napadi smatraju se preferiranom taktikom administracije jer predstavljaju relativno nizak rizik za američke živote, za razliku od opcija koje bi mogle dovesti američke trupe u opasnost. U listopadu je Trump potvrdio da je ovlastio CIA-u za provođenje tajnih operacija u Venezueli.
Susie Wiles, šefica kabineta Bijele kuće, izjavila je ovog mjeseca za Vanity Fair da predsjednik "želi nastaviti dizati brodove u zrak dok Maduro ne ‘prizna poraz’". Sam Trump je 22. prosinca poslao izravno upozorenje Maduru: "Ako želi nešto učiniti, ako glumi žestoko, to će biti posljednji put da će ikada moći glumiti žestoko", rekao je.