U BiH pravdao genocid i veličao Mladića. Osuđen je na 2.5 godine zatvora

SUD BOSNE i Hercegovine osudio je danas Vojina Pavlovića, predsjednika proruskog, nacionalističkog i separatističkog udruženja Istočna alternativa, na dvije i pol godine zatvora zbog negiranja genocida u Srebrenici i veličanja osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.
Riječ je o prvoj presudi u Bosni i Hercegovini za kaznena djela negiranja genocida i veličanja osoba osuđenih za ratne zločine.
Pavlović je proglašen krivim jer je u ožujku 2023. na raskrižju u Bratuncu postavio transparent s likom Ratka Mladića i porukom: "Sretan rođendan, živi i zdravi bili".
U presudi se navodi kako je bio svjestan da tom porukom veliča osobu koju je Međunarodni kazneni sud u Haagu osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici i drugih zločina počinjenih tijekom rata.
Osim toga, Pavlović je osuđen i zbog organizacije skupa 11. srpnja 2023. u Bratuncu pored Srebrenice, gdje je na plakatima istaknuo poruku "11. srpanj – Dan oslobođenja Srebrenice, Hvala Vojsci Republike Srpske".
Pavlović i njegov odvjetnik nisu bili prisutni na izricanju presude. Radi se o prvostupanjskoj presudi na koju je moguće uložiti žalbu.
Do pet godina zatvora za nijekanje genocida
Nijekanje ratnih zločina, uključujući zločin genocida, koji su potvrđeni presudama međunarodnih i domaćih sudova postalo je kaznenim djelom u BiH 2021. izmjenama kaznenog zakona koje je nametnuo tadašnji visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko.
Izmjenama članka 145 Kaznenog zakona predviđena je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine za one koji javno potaknu na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, podrijetlo ili nacionalnu ili etničku pripadnost.
Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina kaznit će se onaj tko javno odobri, zaniječe, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom, a ako je kazneno djelo počinjeno na način kojim se može poremetiti javni red i mir ili je prijeteće, zlostavljajuće ili uvredljivo, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od najmanje tri godine.
Unatoč tim zakonskim odredbama i opetovanom nijekanju genocida u Srebrenici, za kojim otvoreno posežu i političari poput čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika, do danas u BiH nitko nije bio osuđen za to kazneno djelo.
Tužiteljstvo BiH ranije je to opravdavalo navodnim nedorečenostima u zakonu odnosno poteškoćama pri dokazivanju nakane poticanja na nasilje i mržnju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati