Utvrđuje se šteta od poplave, veći dio Hrvatske pod žutim upozorenjem DHMZ-a

JUČER je obilna kiša zahvatila dijelove Hrvatske te prouzročila probleme u nekoliko županija, osobito na Kvarneru.
Malinska i Soline na Krku su poplavljeni, a velika poplava je pogodila i Novi Vinodolski. Voda je poplavila kuće, automobile, konobe. I na petrinjskom području bila je poplava, dok je izliveni potok u Nacionalnom parku Paklenica uništio pješačku stazu staru 90 godina.
Žuto upozorenje DHMZ-a za gotovo cijelu Hrvatsku
Prevladavat će oblačno uz povremenu kišu, već ujutro na Jadranu i uz njega, a od sredine dana i u ostatku zemlje, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za danas. Poslijepodne i navečer u Dalmaciji ponegdje obilna oborina, lokalno praćena grmljavinom. U gorju će u noći uz zahladnjenje kiša prijeći u snijeg, a susnježice može biti i u nizinama na zapadu zemlje.
Vjetar ujutro slab, pa će mjestimice biti magle, a potom do umjeren sjeveroistočni. Umjereno, mjestimice i jako jugo popodne će na sjevernom Jadranu i u sjevernoj Dalmaciji okrenuti na buru, podno Velebita s olujnim udarima, a na krajnjem jugu na jak do olujan južni i jugozapadni vjetar.
Najviša temperatura od 7 do 11 na kopnu te između 14 i 19 Celzijevih stupnjeva duž obale. DHMZ je najavio žuto upozorenje za skoro cijelu Hrvatsku.
Narančasti i crveni meteoalarm
DHMZ je za subotu i nedjelju izdao crveno upozorenje za Velebitski kanal te narančasto za regiju Dubrovnik i područje Kvarnera i Kvarnerića, objavilo je u subotu Ravnateljstvo civilne zaštite Za subotu je izdano crveno upozorenje za Velebitski kanal zbog vjetra jer se očekuje jaka, u noći ponegdje olujna bura s najjačim udarima vjetra 35-75 čvorova (65-140 km/h).
Vrijeme je vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima. Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu. Građanima se savjetuje da budu svjesni opasnosti, obrate pozornost i prate najnovija vremenska izvješća, kao i da izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja.
Vrlo je vjerojatno da trajekti neće ploviti pa ako putuju, građani trebaju pratiti informacije o prometu. U regiji Dubrovnik izdano je narančasto upozorenje zbog lokalno moguće obilne kiše. Lokalno su moguće bujične i urbane poplave, a moguća količina oborine je 60-100 mm.
Građanima se poručuje da budu spremni zaštititi sebe i svoju imovinu jer je moguće poplavljivanje imovine i prometne mreže. Moguć je i prekid opskrbe energijom, prekid komunikacijske mreže, kao i opskrbe vodom. Mogu biti opasni uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te proklizavanja na mokrim kolnicima.
Opasno vrijeme na Kvarneru
Na području Kvarnera i Kvarnerića narančasto upozorenje izdano je zbog jake, u noći ponegdje i vrlo jake bure s najjači udari vjetra 35-55 čvorova (65-100 km/h). Građanima se savjetuje da očekuju i budu pripravni za olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima koji su se već ili će se tek generirati.
Upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila. Preporučljivo je da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti pa ako građani putuju, trebaju pratiti informacije o prometu.
Za nedjelju je također, za Velebitski kanal izdano crveno upozorenje zbog vjetra. Očekuje se jaka i vrlo jaka, mjestimice olujna bura koja će malo slabjeti prema kraju dana. Najjači udari vjetra 35-75 čvorova (65-140 km/h).
Za područje Kvarnera i Kvarnerića izdano je narančasto upozorenje. Očekuje se jaka, mjestimice i vrlo jaka bura koja će malo slabjeti prema kraju dana. Najjači udari vjetra 35-60 čvorova (65-110 km/h). Građanima se savjetuje da prate vremenska izvješća DHMZ-a o mogućim iznenadnim promjenama vremena te na stranicama HAK-a provjere stanje na cestama.
Zbrajanje šteta od poplave
Područje Primorsko-goranske županije te petrinjsko područje zahvatile su vodene bujice. Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina je u pripravnost podigao Stožer civilne zaštite. U Petrinji su poplavljeni podrumi nekih obiteljskih kuća. HRT javlja da saniranje posljedica poplava još traje i da će se razmjeri štete moći procijeniti nakon sanacije.
Veće količine oborina predstavljale su najveći problem te su u kombinaciji s lišćem začepile odvodne kanale. Zvonimir Ljubičić, zapovjednik JVP-a Petrinja, istaknuo je kako se noćas situacija smirivala i da sada voda teče u rijeku Kupu. Kupa još uvijek ima niski vodostaj.
Mošćenica kraj Petrinje je jedno od kritičnijih mjesta po pitanju poplave jer je zbog neočišćenih odvodnih kanala voda ugrožavala i kuće. Pripadnici JVP-a Petrinja su ispumpavali vodu te čistili slivnike. Ljubičić je za HRT rekao kako su najavljene nove oborine, ali da se nada da neće pasti veća količina kiše.
