Alonsu VN Japana, Massa osvojio dva boda, Hamilton dvanaesti

VOZAČ Renaulta Fernando Alonso pobjednik je 16. utrke sezone, Velike nagrade Japana na stazi Fuji Speedway.

Nakon slavlja na Velikoj nagradi Singapura prije dva tjedna, Alonso je uspio ostvariti i drugu uzastopnu pobjedu, 21. u karijeri. Za momčad Renaulta to je 35. pobjeda u povijesti. Drugo mjesto pripalo je Robertu Kubici u BMW-u, dok je treće osvojio Kimi Raikkonen u Ferrariju.

Glavni pretendenti za naslov, Britanac Lewis Hamilton u McLarenu i Brazilac Felipe Massa u Ferrariju imali su bliski kontakt kotačima u drugom krugu nakon čega se McLarenov vozač izvrtio na stazi. Nakon incidenta obojica su vozača drastično pala u poretku, a tijekom utrke zaradili su i kaznu prolaska kroz boks.

Hamilton je kaznu morao odraditi zbog nepropisnog prestizanja Kimija Raikkonena na samom početku utrke, dok je Massa kažnjen zbog incidenta s dodirom Hamiltonovog bolida. Na kraju je Massa završio na osmom mjestu, ali je Bourdais naknadno kažnjen sa 25 sekundi zbog udaranja Brazilca pa je pilot Ferrarija osvojio dva boda.

U ukupnom poretku vozača dvije utrke prije kraja sezone Hamilton je i dalje vodeći pet bodova ispred drugoplasiranog Masse i 12 više od trećeplasiranog Kubice.

U poretku konstruktora Ferrari je prestigao McLaren-Mercedes, te ima sedam bodova prednosti.