Dvostruko zadovoljstvo: Tko je osvojio prvenstvo i kup?

DVOSTRUKA kruna san je svakog kluba i njegovih navijača. Ali to u Europi ove godine i nije neka rijetkost.

Jedanaest je državnih prvaka osvojilo i kup, a još ih je nekoliko došlo blizu. Čak su dvije od najjačih liga proizvele osvajače dvostruke krune, Njemačka i Francuska. U Njemačkoj je Bayern odnio kup još prije no što je osigurao prvenstvo, a u Francuskoj je Lyon na završetku sezone porazio Paris SG s 1:0 pogotkom Sydneya Govoua.

Od uglednijih nogometnih nacija, dvostrukog prvaka ima Grčka u Olympiakosu, Ukrajina u Šahtjaru, Švicarska u Baselu te Rumunjska u senzacionalnom CFR Cluju. Transilvanijski klub do ove sezone nije osvojio ništa na nacionalnom nivou, da bi u razmaku od desetak dana pokupio oba domaća odličja.

Dakako, ovim se dostignućem diči i zagrebački Dinamo i to drugu godinu uzastopce.

"Duplim" bi se slavodobitnicima danas mogao pridružiti beogradski Partizan pod uvjetom da osvoji bar bod kod Napretka, jer je već osvojio Kup svladavši Zemun s 3:0.

Blizu su dvostrukog slavlja bili talijanski prvak Inter, koji je sinoć drugi puta zaredom izgubio u finalu kupa od Rome (2:1), zatim portugalski prvak Porto, kojeg je u kupu nadjačao Sporting (2:0) i napokon Wisla iz Krakowa, koja je poražena od Legije jedanaestercima 4:3.

Pogledajmo koga su u finalima kupa svladali klubovi koji su državnim prvenstvima ove sezone dodali i kup.

Francuska: Lyon – Paris SG 1:0

Grčka: Olympiakos – Aris 2:0

Hrvatska: Dinamo – Hajduk 3:0, 0:0

Makedonija: Rabotnički – Milano Kumanovo 2:0

Moldavija: Sheriff – Nistru Otaci 1:0

Njemačka: Bayern – Borussia Dortmund 2:1

Rumunjska: CFR Cluj – Unirea 2:1

Slovačka: Artmedia – Spartak Trnava 1:0