JAPAN - POLJSKA 0:1 Japanci se provukli u osminu finala

POLJSKA je u ogledu polsjednjeg kola grupe H na Svjetskom prvenstvu u Rusiji pobijedila Japan u Volgogradu s 1:0. Jedini gol na utakmici postigao je Jan Bednarek u 59. minuti.

Odlučujući faktor - žuti karton

Uz Kolumbiju, koja je porazila Senegal s 1:0, u osminu finala plasirao se i Japan.

Senegal i Japan imali su identičan broj bodova, kao i gol razliku (4:4). Međusobno su odigrali 2:2, no Japan je prošao u daljnji natjecateljski krug jer je sakupio manje žutih kartona (4) za razliku od Senegala (6). Prvi put u povijesti dogodilo se da pojedina reprezentacija prolazi dalje zahvaljujući pravilu fair-playja.

Superiorna Poljska i kalkulantski Japan

Utakmica Poljske i Japana brzo će se zaboraviti. Poljska je ispala već nakon drugog kruga, ali na koncu grupne faze ubilježila je počasnu pobjedu.

U uspavanki u Volgogradu Japanci su od početka utakmice igrali na "nulu". Kada su primili gol, samo su se čuvali da ne dobiju gol ili, pak žuti karton.

Prvih pola sata se gotovo ništa nije događalo. U 32. minuti Grosicki je pucao glavom, ali japanski vratar Kawashima krajnjim je naporom uspio obraniti upućeni udarac.

Početkom drugog poluvremena Poljaci su poveli. U 59. minuti na ubačaj Kurzawe iz slobodnog udarca iskosa natrčao je stoper Bednarek i glavom iz blizine pogodio japansku mrežu.

U 74. minuti Lewandowski s pet metara nije uspio zabiti, a sedam minuta kasnije Kawashima jedva brani udarac suigrača Makina koji je umalo zabio autogol.

Japanska protupropaganda nogometa

Japan je, s obzirom na to da mu je rezultat Kolumbije i Senegala išao na ruku, zadnjih desetak minuta igrao bez ikakvih ambicija. Poljska, pak, nije imala ambiciju postići drugi pogodak. Posljednjih pet minuta proteklo je u dodavanju japanskih reprezentativaca sa svrhom da vješto potrate vrijeme i plasiraju se u treću osminu finala u svojoj povijesti.

Grupa H križa se s grupom G u kojoj su Engleska i Belgija te Panama i Tunis. Kolumbija je prvoplasirana, a Japan drugoplasirana reprezentacija grupe H. Ovisno o međusobnom ishodu Belgije i Engleske, Kolumbija i Japan saznat će suparnike u osmini finala.

JAPAN - POLJSKA 0:1 (0:0)

Japan: Kawashima, H. Sakai, Nagatomo, Makino, G. Sakai, Yoshida, Shibasaki, Usami, Yamaguchi, Okazaki, Muto.

Poljska: Fabianski, Jedrzejczyk, Bednarek, Glik, Bereszynski, Goralski, Krychowiak, Grosicki, Zielinski; Lewandowski, Kurzawa.

90' + 3' KRAJ! Poljska je pobijedila s 1:0! Japan je izborio osminu finala, kao i Kolumbija koja je porazila Senegal.

90' + 1' Zvižduci na stadionu, Japan zadržava loptu i uopće ne napada

90' Tri minute sudačke nadoknade

86' bez izraženijih prilika na utakmici, ritam je drastično opao

82' Muto izišao, Hasebe ušao

82' Japan je umalo primio autogol, ali Kawashima je loptu skrenuo u korner

79' Dvostruka promjena u poljskoj reprezentaciji - Peszko je zamijenio Kurzawu, a Teodorczyk Zielinskog

78' Japan ne smije primiti drugi gol, a ne smije dobiti niti crveni karton

78' Senegal i Japan izjednačeni su prema bodovima i gol-razlici, no Senegal ima više žutih kartona (6) zbog čega je trenutačno na rubu ispadanja s natjecanja. Japan ima četiri žutih kartona

75' GOOOL! Kolumbija je povela protiv Senegala s 1:0 i uspela se na čelo grupe!

74' Lewandowski je promašio izglednu prigodu za 2:0

72' Poljska višestruko bolje igra negoli protiv Senegala i Kolumbije

70' Poljaci se kompaktno brane, Japanci sporo kruže

69' Ako Kolubmija dobije 1:0, a Japan izgubi 0:1, odlučivat će žuti kartoni. U spomenutom scenariju s turnira bi ispao Senegal

66' Makino je kažnjen prvim žutim kartonom na ogledu

65' Usami izlazi, Unami ulazi

64' Ne remizira li, Japan će ispasti sa Svjetskog prvenstva u Rusiji

60' GOOOL! Poljska je povela! Kurzawa je ubacio, a savršeni centaršut u japansku mrežu poentirao je Bednarek

58' Makino je probao škaricama, ali bio je neprecizan

54' Taktička borba Poljske i Japana

51' Grupa H križa se s grupom G u kojoj su Engleska i Belgija te Panama i Tunis

48' Prema sadašnjoj situaciji, u osminu finala plasirat će se Senegal i Japan

47' Okazaki traži zamjenu, mijenja ga Osako

46' Počelo je drugo poluvrijeme

***

45' + 1' Svršetak prvog poluvremena. Japan - Poljska 0:0

45' Minuta sudačke nadoknade

37' Poljska je opasnija posljednjih nekoliko minuta. U svakom slučaju, mnogo je raspoloženije negoli u porazu protiv Kolumbije

32' Grosicki je pucao glavom s desetak metara nakon centaršuta, a Kawashima je čudom s crte obranio dosad najveću prigodu utakmice. Tražili su Poljaci gol, ali VAR nije tražen. Videotehnologija je naknadno potvrdila kako lopta nije prošla gol-crtu

31' Poljaci su razmijenili 185 (156 točnih), a Japanci 138 (111 točnih) dodavanja

30' Poljaci loptu u posjedu imaju 57 posto vremena, ali i dalje su bez udarca u okvir gola

22' Prvi dio prvog poluvremena protekao je bez pogodaka, pa i većih prilika

21' Glik je pucao glavom s desetak metara, ali suđen je prekršaj za Japan

19' U zraku je 35 Celzijevih stupnjeva

19' Penala nema, ostaje 0:0 na susretu Senegala i Kolumbije

17' Jedanaesterac za Senegal! Primijenit će se VAR

16' Sakai je pucao ravno u Fabianskog

15' U Samari se istodobno igra ogled Kolumbije i Senegala (0:0)

13' Japanci pritišću

12' Japan je ponovno napao, ali Fabianski je uspješno ukrotio Mutov udarac s ruba šesnaesterca

12' Japan je kreirao prvu, opasniju prigodu, no Nagatomov ubačaj na glavu Okazakija ipak nije bio opasan za Poljsku

12' Poljska je izgubila i u duelu protiv Senegala (1:2) i protiv Kolumbije (0:3)

12' Japan je u prvom kolu porazio Kolumbiju (2:1), a potom je remizirao sa Senegalom (2:2)

11' Nagatomo je uputio previsoki ubačaj u poljski šesnaesterac

10' Japanu je dovoljan i bod za plasman u osminu finala

9' obje su reprezentacije oprezne, ne posežu za riskantnim rješenjima

8' Prvi prekršaj na utakmici, Poljaci su ga počinili

5' Poljska u većem posjedu lopte, Japan se brani

3' Početno odmjeravanje snaga

1' Japanci su posloženi u formaciji 4-2-3-1, a Poljaci u 3-4-3

1' Glavni sudac utakmice je Zambijac Janny Sikazwe

1' Utakmica je počela

Japan je u odličnoj situaciji nakon dva kola. Ima četiri boda i utakmicu protiv ekipe koja je izgubila sve šanse za prolazak skupine, a usput pokazala i zavidnu količinu loših poteza. A da stvar bude još bolja, njihovi konkurenti igraju međusobno i treba se poklopiti nekoliko stvari da ne prođu skupinu. Prvenstveno, morali bi izgubiti od Poljske, što i nije toliko nevjerojatno, ali i Kolumbija bi morala slaviti protiv Senegala ili odigrati neriješeno u najgorem slučaju. No svaki pozitivan rezultat Japana ili poraz Kolumbije vodi ih dalje.

Ako je vjerovati kapetanu Hasebeu, samo jedno im je na umu: "Idemo završiti sa stilom nastup, upisati pobjedu i ne kalkulirati u susretu s Poljskom."

Poljacima su sve lađe potonule. Kamil Grosicki je to dobro sažeo: "Prva smo europska reprezentacija koja je matematički ispala. Iznevjerili smo sebe, ali i navijače. Došli smo s velikim očekivanjima, a vraćamo se pognute glave." Igrat će na pobjedu, neće sigurno htjeti ispasti iz natjecanja bez dobrog oproštaja od velikog broja poljskih navijača koji su došli u Rusiju. Nogometno ljeto ipak im je ranije završilo, što im ostavlja više vremena za dolazak na našu obalu. A ovisno o susretu s Japanom, možda konačno odbace japanke u pohodu na Velebit.