Mat Estonije u dva Eduardova poteza


PRED 20 000 navijača na Maksimiru je hrvatska reprezentacija rutinski svladala Estoniju rezultatom 2:0 i time ponovo zasjela na vrh skupine E, ispred Rusije, Engleske i Izraela.

Baš kao što je proteklih dana najavljivao neuništivi kapetan Niko Kovač, dugo je trebalo da Hrvatska razbije estonski bunker. Učinio je to briljantni Eduardo da Silva, svega šest minuta prije kraja prvog poluvremena. Instinkt kakav se rijetko viđa; u šumi nogu u estonskom šesnaestercu naš Brazilac škaricama preko glave iz je nemoguće pozicije, okrenut leđima na nekih pet metara udaljenosti ljevicom pogodio donji desni kut Londakove mreže.

Projektil koji je uslijedio u prvoj minuti sučeve nadoknade, nakon klasne asistencije Modrića, samo je novi dokaz Da Silvinog majstorstva. Na odmor je dominantna, tehnički i trkački superiornija momčad Hrvatske otišla s kapitalom od 2:0.

Previđeni jedanaesterac

Estonska obrana trebala je, doduše, kapitulirati već u petoj minuti kada je nakon izgledne kombinacije Eduardo glavom pokušava vratiti loptu u sredinu, ali ona ipak u ruku pogađa estonskog braniča Allasa. Sudac je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku, ali se Darijo Srna vratio starim navikama. Ovaj put njegov udarac nije zaustavio vratar, već vratnica, a sreća što je i ulog nešto manji nego te kobne njemačke večeri. Švicarski arbitar nije imao hrabrosti da dosudi i drugi jedanaesterac za Hrvatsku, kada je Eduardo srušen u klinču s estonskim braničima, ali sve to nije unijelo nervozu u Bilićeve redove koji su pokazali još više odlučnosti i želje da konačno probiju estonski bedem.

Prijetilo se iz svih pozicija i svim oružjima, plahi gosti umalo su zabili sami sebi, a da poraz za njih ne bude istinski tragičan, pobrinuo se srednji branič Piiroja, koji je uporno kupio gotovo sve što su prosipali njegovi suigrači. Između ostalog, uspio je s gol crte izbaciti Petrićev udarac kod 0:0. Fantastično je izgledao  naš playmakerski duo Kranjčar - Modrić, kao i čitava desna strana na kojoj su opasnost propisno predstavljali Srna i Ćorluka. Svugdje je bilo i Mladena Petrića, ali ova je, kao i mnoge druge večeri bila rezervirana za Da Silvine bravure. Obrana o čijoj su propusnosti nakon povratka iz prijateljskog Sarajeva vođene oštre diskusije ipak nije posrnula, ali čisto iz razloga jer za to nije imala ni priliku. Danac Viggo Jensen na Maksimir je došao samo s jednim ciljem - primiti što manje pogodaka, a njegovi ofenzivci jedva da su uspjeli prijeći centar. U 18. minuti pokušali su nešto iz kornera, a  15 minuta prije kraja zamijetili smo da i "uvijek neugodni" Oper igra na Maksimiru, kada je njegov udarac glavom na ubačaj Kruglova odsjeo pored Pletikosinog gola.

Ovacije za Rakitića

Slaven Bilić tijekom utakmice je više puta sugerirao Šimuniću da puno više očekuje od njega, poglavito u fazi napada. U srljanju se Joeyju pridružio i naš najiskusniji igrač, Dario Šimić. No, obojica su odradila svih 90 minuta, a umjesto Šimunića, Bilić se u drugom dijelu odlučio izvaditi Srnu kako bi (zasluženu) priliku dobio novopečeni Španjolac Marko Babić. Više su se ipak iščekivale prve minute Ivana Rakitića. Uz ovacije je supertalentirani mladić utrčao na maksimirski travnjak, zamijenivši u igri Niku Kranjčara. Rakitić se nudio, osjetio je dio atmosfere i isprobao udarac. Dovoljno za prvu ruku. Drugo poluvrijeme ponudilo je znatno slabiji ritam i opuštanje koje bi kompaktniji protivnik znao iskoristiti. Estonija - nije.

Utakmica je otvorena minutom šutnje za tragično preminule vatrogasce na Kornatima, a najveći je pljesak na ulasku dobio povratnik u Maksimir Eduardo da Silva.

Hrvatska prijeti već u prvom napadu. Luka Modrić na lijevoj se strani izvrsno oslobodio svog čuvara i ubacio loptu u kazneni prostor gdje se dobro brane Estonci. Već u idućem napadu izboren je korner kojeg izvodi Srna, ali ne dovoljno precizno.

Jedanaesterac za Hrvatsku! Nakon ubačaja Srne s desne strane Eduardo je glavom vraćao loptu u sredinu, te pri tom pogađa estonskog braniča u ruku. Jedanaesterac izvodi Darijo Srna i promašuje prvu veliku priliku za Hrvatsku u petoj minuti susreta.

U 10. minuti priliku da dovede Hrvatsku u vodstvo imao je Niko Kovač, čiji udarac s dvadesetak metara prolazi iznad protivničkog gola. Nastavlja se pritisak Hrvatske, na desnoj strani izvrsnu loptu dobiva Petrić, ali iako ima puno prostora loše je prima i šalje u gol aut.

Modrić izvrsnim proigravanjem upošljava Eduarda na lijevoj strani. Eduardo povratnim centaršutom u kaznenom prostoru traži Petrića kojem loptu s glave skida estonski branič.

Novu priliku Hrvatska će imati iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa na desnoj strani nakon što je prekršajem zaustavljen Eduardo da Silva. Slobodan udarac izvodi Petrić i direktno puca na gol, ali lopta prolazi iznad gola.

Novu priliku imao je Eduardo da Silva koji je u 17. minuti pokušavao u kaznenom prostoru proći pored dva estonska braniča. Iako je Eduardo srušen, sudac je ostao nijem.

Izvrsna prilika za Hrvatsku! U 23. minuti najbolju priliku za gol iz igre imao je Mladen Petrić. Nakon izvrsnog ubačaja Srne Petrić puca glavom, vara estonskog vratara, ali loptu sa same gol linije skida Piiroja, da bi nakon toga udarac škaricama prošao iznad grede.

U 24. minuti u kazneni prostor probio se Ćorluka koji šalje povratnu loptu za Modrića, čiji udarac na vrijeme blokiraju Estonci.

Piiroja je večeras u sjajnoj formi, pokriva sve rupe u obrani i ne dopušta hrvatskim napadačima da pronađu put prema vrataru Londaku. U posljednjem napadu skinuo je loptu s noge Mladena Petrića prije nego je napadač Borussije došao do prilike za udarac.

Prilika za Hrvatsku! U 33. minuti izvrsno se u kaznenom prostoru oslobađa Luka Modrić, koji šalje povratnu loptu, ali Estonci su dobro postavljeni. Hrvatska ipak opet dolazi do lopte, puca Modrić, ali lopta prolazi nekoliko centimetara od stative.

GOL za Hrvatsku! Eduardo da Silva još jednom pokazao je svu raskoš svog nogometnog talenta. Nakon centaršuta Srne loptu su glavom dugo po protivničkom kaznenom prostoru odbijali hrvatski igrači, da bi se lopta približila Eduardu koji fantastičnim potezom, škaricama preko glave, lijevom nogom, dovodi Hrvatsku u vodstvo.

U 43. minuti Luka Modrić prolazi kroz dva estonska igrača kao da ih nema i šalje briljantnu povratnu loptu u kazneni prostor, ali udarac Eduarda, pa zatim i Nike Kovača završavaju u Estonskom bloku.

Prilika za Hrvatsku! Kakav potez Eduarda da Silva. Eduardo se sjajnom varkom, prebacivanjem lopte preko glave,  oslobodio svog čuvara u kaznenom prostoru i pucao lijevom nogom prema golu Estonije, ali Londak u posljednji tren rukom skreće loptu s putanje.

GOL za Hrvatsku! Kakva akcija Hrvatske u sudačkoj nadoknadi prvog dijela! Darijo Srna prebacio je gotovo cijeli teren i genijalno proigrao Luku Modrića u kaznenom prostoru Estonije, Luka vraća izvrsnu povratnu loptu u sredinu, a Eduardo iz prve topovskim udarcem smješta loptu u same rašlje estonskog gola. Lijevom nogom, naravno.

(poluvrijeme)

Drugo poluvrijeme Hrvatska nastavlja jednako furiozno kao što je igrala i u drugom. Traje pritisak prema golu Estonaca i traži se prilika za postizanje trećeg pogotka, ali za sada, nakon deset minuta igre u drugom dijelu, nema prave prilike.

U 61. minuti susreta u igru za hrvatsku reprezentaciju po prvi put ulazi Ivan Rakitić umjesto Nike Kranjčara i već u prvom dodiru s loptom prolazi svog čuvara i ubacuje u kazneni prostor za Eduarda, no ta je lopta nažalost malo preduga.

U 65. minuti Eduardo pokušava proigrati Petrića u kaznenom prostoru, ali dobra asistencija Eduarda nažalost je ostala neiskorištena jer je Petrić bio između dva estonska braniča. Ritam igre u drugom je dijelu malo pao, Hrvatska smiruje igru i sve više dodavanja odvija se u zadnjoj liniji naše reprezentacije.

U 66. minuti po desnoj se strani probija Ćorluka i u kaznenom prostoru dodaje za Petrića, koji uspjeva opaliti iako je u gužvi, ali ta je lopta bila lak plijen za estonskog vratara.

Zagrebačka publika posebno je dobro primila Ivana Rakitića, čiji je svaki dodir s loptom u Maksimiru popraćen ovacijama i pljeskom s tribina.

U 72. minuti iz igre izlazi Mladen Petrić, a ulazi Ivica Olić. Samo nekoliko sekundi nakon izmjene vidjeli smo i prvi udarac Rakitića, koji je odbijenu loptu udario iz prve i promašio okvir vrata za tek nekoliko centimetara.

Jednu od svojih rijetkih prilika u 74. minuti imala je i Estonija. Nakon ubacivanja Kruglova, glavom je pucao Oper, ali Pletikosa i dalje ne mora intervenirati jer lopta prolazi daleko od hrvatskog gola.

U hrvatskoj se igri vidi osjetno opuštanje; ne samo da je agresivnost u napadu znatno opala, već su počele i pogreške u obrani, u čemu prednjači Vedran Ćorluka. Priliku su Estonci imali iz slodobnog udarca, ali ubacivanje u kazneni prostor Ćorluka lako izbacuje u korner. Lindpere izvodi korner, lopta završava u posjedu Hrvatske nakon prekršaja koji je u gužvi počinio netko od Estonaca.

Pomutnja u obrani Estonije gotovo je rezultirala još jednom izglednom šansom. Loptu u šesnaesterac uputio je Rakitić, a nesporazum Estonaca za prodor je iskoristio Srna, ali prije njega do lopte stiže vratar Londak, kojeg je Srna u zaletu nesretno udario kopačkom u glavu.

U 83. minuti igru napušta Darijo Srna kojeg će na terenu zamijeniti Marko Babić.

U 84. minuti bilježimo još jedan udarac Ivana Rakitića, koji ovoga puta zapinje u bloku estonske obrane.

U estonskoj reprezentaciji izmjena; u igru ulazi Anniste, izlazi Rooba.

Vrlo dobru priliku Estonije bilježimo u sudačkoj nadoknadi drugog dijela. S ruba šesnaesterca pucao je Lindpere, ali Pletikosa skreće loptu u korner, kojeg suci ipak nisu dosudili.

U sudačkoj nadoknadi iz igre izlazi Lindpere, ulazi Reim.

Sastavi:

HRVATSKA: Pletikosa, Ćorluka, Šimić, R.Kovač, Šimunić, N.Kovač, Modrić, Srna, Kranjčar, Eduardo, Petrić
ESTONIJA: Londak, Allas, Stepanov, Piiroja, Rooba, Rahn, Dmitrijev, Kruglov, Lindpere, Kink, Oper

P.V.,D.R.
Foto: I.L.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.