Tko je ´70 mogao pomisliti da će oni biti zadnji dinamovci koji su doživjeli Proljeće u Europi?

Foto: GNK Dinamo

DINAMO ni nakon 45 godina nije izborio europsko proljeće. Porazom kod Arsenala, nastavila se neuspješna potraga za nedostižnim, koja traje gotovo pola stoljeća.
 
U navedenom razdoblju Dinamo je imao nekoliko zaista jakih generacija, međutim nijedna nije uspjela ponoviti uspjeh one iz 1969./70., koja je posljednji put prezimila u europskim natjecanjima.
 
U prošlom mileniju Dinamo nije bio klub koji je snivao proljeće u Europi, već klub koji je osvajao euro-kup i igrao u njegovom finalu
 
Do tada, Dinamo je bio klub s ozbiljnim europskim pečatom, a na Maksimiru su padale i momčadi Liga petice. Dinamo je 1967. osvojio Kup velesajamskih gradova (preteču Kupa UEFA, odnosno današnje Europa lige) pobijedivši u finalu slavni Leeds United (2:0, 0:0), a četiri godine ranije igrao je u finalu istog natjecanja kad je u dvije utakmice (1:2, 0:2) bolja bila Valencija.

Modri su posljednje europske proljetne utakmice odigrali 1970. godine u ožujku kada su se u tadašnjem Kupu kupova susreli s Schalkeom iz Gelsenkirchena. 
 
Treba napomenuti da je tada put do europskog proljeća bio višestruko lakši. Naime, Dinamo je morao proći samo dva kola da bi prezimio.
 
Zadnji put je do europskog proljeća došao preko branitelja naslova 
 
Kao pobjednik Kupa maršala Tita, Dinamo je u jesen 1969. krenuo u europsku avanturu u tadašnjem Kupu pobjednika kupova. U prvom kolu Modri su izvukli branitelja naslova, tada super jaki Slovan iz Bratislave, koji je godinu dana ranije u finalu KPK-a s 3:2 pobijedio Barcelonu. Ipak, Dinamo je prolazak riješio u prvom susretu na Maksimiru. Miljković je već u drugoj minuti nakon krasne akcije Belina i Čerčeka probio vratara Venzela, a do kraja su još zabijali i Novak i Gucmirtl, obojica nakon asistencija Rore.
 
Odigravši pametno u Bratislavi (0:0), Dinamo je zaslužio drugo kolo i duel s Olympique Marseilleom. U prvom susretu na Velodromeu Dinamo je izborio odličnih 1:1. Poveo je domaćin u 28. minuti pogotkom Loubeta, a važan gol u gostima postigao je Marijan Čerček deset minuta prije kraja. U uzvratu raspoloženi Marijan Novak potopio je nade Francuza s dva gola u drugom poluvremenu.
 
Nitko nije slutio da će podvig ovih 11 ostati nedosegnut sljedećih 45 godina
 
U četvrtfinalu, igranom u ožujku, Dinamo je dobio njemačkog osvajača Kupa, Schalke 04. U prvoj utakmici na Maksimiru Schalke je poveo golom Pirknera pred kraj poluvremena. Čerček je uspio izjednačiti nakon sat vremena igre, ali iskusni Nijemci postigli su još dva gola do kraja susreta. U uzvratu poraz od 0:1 i eliminacija.
 
Nitko na taj poraz tada nije gledao kao na nešto posebno, no budućnost će pokazati da je tog ožujka Dinamo posljednji put zaigrao u Europi na proljeće, a momčad kojoj je to uspjelo igrala je u sljedećem sastavu:
 
Dautbegović – Cvek, Ramljak, Pirić, Belin, Gračanin, Rora, Gucmirtl, Blašković, Novak, Vabec.
 
Proljeće u Europi nije dohvatila ni Tuđmanova Croatija predvođena Prosinečkim
 
U ljeto 1997. Zagreb je uživao u vrhunskom nogometu momčadi koju je s klupe vodio Marijan Vlak, na terenu Prosinečki, Marić, Viduka, Cvitanović, Ladić, Jurić, Mujčin, Šimić, ali stvarni gazda bio je "jedan čovjek čudan", koji je prije svakog spavanja mijenjao ime Dinama. Ipak, da nije bilo njega, točnije njegovog kadroviranja i obasipanja Dinama desecima milijuna njemačkih maraka iz državnih tvrtki, ne bi tadašnja Croatija došla blizu proljeća u Europi i to protiv jakog konkurenta.
 
Europski pohod krenuo je kao u snovima; pobjedom 5:0 protiv Partizana na punom Maksimiru u prvom pretkolu Lige prvaka. Druga stepenica tada je bila i posljednja prije skupina, ali je Dinamo, koji je na domaćem uzvratu protiv Newcastlea već imao produžetke i pobjedu 2:1, kojom je poništio poraz jednakim rezultatom u prvoj utakmici, pokopala Šimićeva greška i Ketsbain gol.
 
Slijedili su novi šokovi na Maksimiru, u prvom kolu utješnog Kupa Uefa: Grasshopper je izvukao 4:4 jer vječna rezerva Miralem Ibrahimović na golu nije bio pouzdan poput Ladića, ali je zato na ciriškom uzvratu Prosinečki odigrao jednu od utakmica života i Dinamo je s 5:0 pobijedio za drugo kolo. Dinamo je opet loše odigrao prvu utakmicu i izgubio 0:1 kod MTK. Ali, uzvrat na Maksimiru donosi još magije Prosinečkog, koji s dva gola šalje Plave u treće kolo Kupa Uefa.
 
Tamo ih je čekao iznimno jaki Atletico Madrid, koji je godinu ranije osvojio duplu španjolsku krunu. Dinamo je u prvoj utakmici na Maksimiru odigrao možda najbolju utakmicu u Kupu Uefa te sezone, ali nije izvukao više od 1:1. Uzvrat na Calderonu, već 10. jaka europska utakmica za Croatiju te sezone, bila je ujedno i posljednja, jer prvak Hrvatske odigrao je najlošije kada je bilo najpotrebnije i porazom 0:1 ostao bez četvtrtfinala Kupa Uefa, odnosno proljeća u Europi.
 
Cico i Robi srušili Celtic, Zeko izmislio Mikića i Šimića, ali proljeće je ostalo nedostižno iako je Dinamo bio drugi u skupini LP
 
Sljedećeg ljeta, '98, nije samo reprezentacija Hrvatske bila hit. Onaj koji joj je golom donio broncu na SP-u, nastavio je briljirati i u europskim klupskim natjecanjima. Prosinečki je uz Marićevu asistenciju razbio Celtic za pobjedu 3:0 na zagrebačkom uzvratu i tako poništio 0:1 iz Glasgowa, čime je Dinamo, kojem je sda trener bio Cico Kranjčar, po prvi put ušao u skupinu Lige prvaka, gdje su ga čekali Porto, Olympiakos i Ajax.
 
Za razliku od Mamićeve ere, u Tuđmanovoj se samo jedan bod u prve tri utakmice skupine LP smatrao debaklom, pa je došao red da klupu kluba preuzme treća igračka legenda iz '82 u posljednjih godinu dana - Velimir Zajec. Jedan bod u prve tri utakmice skupine Lige prvaka Croatiji 1998. dakle nije davao izgleda za prolazak skupine, ali je onda Zajec izmislio klince Mikića i Josipa Šimića, a pobjede nad Portom i kod Ajaxa učinile da još jednim trijumfom Dinamo dođe na korak do par tjedana ranije nezamislivog - četvrtfinala LP.
 
Na putu do povijesnog uspjeha stajao je Olympiakos, kojeg je klub zvani Dinamo tog 9. prosinca na Maksimiru, na temperaturi minus 10.3 stupnjeva i potpuno zaleđenom terenu, u zadnjem kolu skupine trebao pobijediti sa čak tri gola razlike, kako bi nadoknadio poraz iz Atene 0:2 i Grcima oteo prvo mjesto i prolazak skupine. U formatu Lige prvaka koji je bio aktualan '98, skupinu su sigurno prolazili samo pobjednici, tako da je Dinamu osim 3:0, igrala i minimalna pobjeda, ali uz uvjet da u drugom susretu grupe Ajax pobjedi Porto u gostima. Dinamo nije mogao računati da u četvrtfinale LP uđe na mala vrata, kao jedan od dva drugoplasirana kluba s najvećim brojem bodova.
 
Domaćin je na ledenom Maksimiru poveo u 35. minuti nakon što je Silvio Marić gurnuo loptu za Joška Jeličića. U nastavku je izjednačio Stelios Giannakopoulos. Nadu u alternativni prolazak - pobjedu s manje golova razlike, uništili su Zlatko Zahović i Ljubinko Drulović, čijim golovima je Porto pobijedio Ajax i tako Croatiju ostavio na drugom mjestu skupine s 8 bodova.
 
U konkurenciji drugoplasiranih momčadi Dinamo je imao čak četiri boda manje od Reala i Uniteda koji su prošli dalje kao "najbolji drugi", dok je Dinamo na toj tablici završio kao posljednji, šesti i tako još jednom posustao na zadnjoj prepreci prije proljeća u Europi.
 
Najveći remi u Dinamovoj povijesti ostao neoplođen u skupini LP, a Mikić ostao bez ulice u Bistri
 
Dinamo je i ljeta 1999. imao samo jednu prepreku do skupine LP, koju je prošao lako, pobjedom kod starog poznanika MTK u Budimpešti, a oba gola zabio je Josip Šimić. Ždrijeb je Dinamu donio grupu sa Sturmom, Olympiqueom i Manchester Unitedom, a prvu utakmicu je momčad koju je sada s klupe vodio Osvaldo Ardilles, igrala kod Manchester Uniteda, aktualnog nositelja trostruke krune i prvaka Europe. Dinamo je izborio grandioznih 0:0 na Old Traffordu, ali je to pokvario domaćim porazom 1:2 od začahurenog Marseillea.
 
U konkurenciju se vratio pobjedom 3:0 protiv Sturma, u kojoj je dvostruki strijelac bio Šokota, golgeter i protiv Francuza. Uslijedili su porazi u Grazu, gdje je Osimova momčad slavila golom Tomice Kocijana, te u Zagrebu od Uniteda (1:2). U zadnjem kolu, Dinamo je gostovao kod već nezainteresiranog Olympiquea, sigurnog na drugom mjestu (koje je od ove sezone značilo automatski prolazak skupine) i pobjedom je imao priliku preskočiti Sturm i uzeti treće mjesto, koje bi značilo nastavak natjecanja u utješnom Kupu Uefa. Mujčin je gostima donio vodstvo pred kraj prvog dijela, Ibrahima Bakayoko (zabio i na Maksimiru) je izjednačio početkom nastavka, a u 78. minuti Mikić postiže gol za veliko vodstvo Dinama. Ali, Kaba Diawara u zadnjoj minuti izbija Dinamu još jednu priliku za Proljeće u Europi, koje kako vidite, sada već moramo pisati velikim slovima.
 
Početak Mamićeve ere i brzi europski kraj generacije koja je puno obećavala
 
Najjaču momčad od one koju je predvodio Prosinečki, Dinamo je imao u sezoni 2006./07. Josip Kuže je na raspolaganju imao zaista impresivnu momčad, posebice ako u obzir uzmemo karijere koji su mnogi od tadašnjih igrača poslije ostvarili. Kao kapetan momčad je predvodio povratnik Zoran Mamić, u obrani su još igrali bivši njemački reprezentativac Jens Nowotny i sadašnji hrvatski Vedran Ćorluka. Na desnom boku je bio Brazilac Etto, vezni red držao je Luka Modrić, a u napadu su bili Eduardo da Silva i Davor Vugrinec. Momčad koja je bila stvarana za velik rezultat, no posljednja prepreka za grupnu fazu Lige prvaka bila je nepremostiva.
 
U Zagreb je došla vjerojatno najjača momčad koju je Dinamo uopće i mogao izvući - moćni Arsenal. Prvi dvoboj igran je na Maksimiru, a nakon prvih 45 minuta na semaforu je stajalo 0:0. Ipak, jaka, ali i neiskusna momčad Dinama u nastavku pada i nakon niza loših reakcija vratara Turine gosti dolaze do uvjerljive 0:3 pobjede. Uzvrat se igrao na tek otvorenom Emirates stadionu, a prvi gol na službenoj utakmici u novom hramu Topnika postigao je Eduardo. Uljuljkani u sigurnu pobjedu iz prve utakmice igrači Arsenala na odmor su otišli šokirani, ipak, Dinamo do čuda nije mogao. Pogocima Ljungberga i Flaminija Arsenal dolazi do pobjede, a Dinamo nastavlja svoj put u Kupu UEFA-e. Međutim, Auxerre je na krilima sjajnog Ireneusza Jelena s lakoćom slavio u obje utakmice i tako izbacio Dinamo iz Europe.

I sljedeće sezone Dinamo je imao odličnu momčad koja je mnogo obećavala. Branko Ivanković imao je svlačionicu punu sadašnjih i bivših reprezentativaca. Na vratima je bio odlični Nijemac Koch, u obrani je igrao Gordon Schildenfeld, u vezi su bili Ognjen Vukojević, Luka Modrić i Sammir, a za golove su bili zaduženi Mario Mandžukić, Boško Balaban i Davor Vugrinec.
 
Prve dvije prepreke u kvalifikacijama za Ligu prvaka Dinamo je prošao neokrznut. Prvak Azerbajdžana Khazar Lankaran i slovenski prvak Domžale nisu bili ravnopravni rivali Modrima, no posljednje stepenica za zakoračiti u Ligu prvaka bio je Werder predvođen sjajnim Brazilcem Diegom.
 
Werder izbacio zadnju Dinamovu europski konkurentnu momčad
 
Dinamo je u obje utakmice bio sasvim ravnopravan neusporedivo moćnijem i uglednijem njemačkom predstavniku, no Werder je pokazao koliko iskustvo u takvim mečevima znači i slavio je i u Bremenu (1:2) i u Zagrebu (2:3). Nijemci su izborili Ligu prvaka, a Dinamo je nastavio svoj europski put u Kupu UEFA.

Trijumf kod Ajaxa zadnji veliki podvig
 
Ždrijeb nije pomazio Dinamo jer je idući protivnik bio nizozemski velikan Ajax. U prvoj utakmici u Zagrebu Nizozemci su slavili s 1:0. Uzvrat je prema mnogima bio samo formalnost, jer je malo ljudi vjerovalo da Dinamo može napraviti čudo - a upravo se čudo dogodilo. Dinamo je totalno nadigrao Ajaxa i vodio s čak 3:0 kada nije dosuđen čisti jedanaesterac nad Lukom Modrićem, nakon toga su domaćini zabili dva pogotka, no to nije bilo dovoljno za njihov prolazak u skupine. Junak ove utakmice bio je Mario Mandžukić koji je postigao dva gola.

U skupini Kupa UEFA-e Dinamo nije ponovio dobre igre protiv Werdera i Ajaxa i završio je četvrti iza HSV-a, Branna, Basela, a ispred Rennesa.
 
Posljednjih godina jedna europska sramota sustiže drugu
 
U sezonama koje su slijedile Dinamo se uglavnom sramotio nižući sad već legendarne poraze poput domaćih 1:7 od Lyona i 1:5 od Salzburga. Štoviše, katastrofalnim nastupom u grupnoj fazi Europa lige prošle sezone Modri su postali i statistički najgora momčad u povijesti tog natjecanja, u Ligi prvaka gori od Dinama samo je BATE.

Pročitajte više