Foto: Hina
PREDSJEDNICA Kolinda Grabar-Kitarović sastala se u ponedjeljak s predstavnicima političkog, društvenog i gospodarskog života po pitanju položaja žena i istaknula da, bez obzira na dobar zakonodavni okvir, u Hrvatskoj nije postignuta jednakopravnost spolova.
UN-ova agenda
Grabar-Kitarović kazala je da je u Hrvatskoj moguće ostvariti UN-ovu agendu "Planet 50:50 do 2030.", što znači da jednakopravnost spolova do 2030. postane realnost, ali ne dosadašnjim tempom.
"Ako nastavimo ovim tempom, samo za izjednačavanje plaća će nam trebati 75 godina", upozorila je Grabar-Kitarović. U borbi za ravnopravnost spolova, kako je rekla, "važnu ulogu imaju mediji i obrazovne institucije". Također smatra važnim da se u proces osnaživanja žena uključe muškarci.
"Žena je premalo i u poslovnom sektoru, svega 24 posto", rekla je Grabar-Kitarović i dodala da žene čine i većinu nezaposlenih. Pozivajući se na izvješće Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), predsjednica je istaknula da veća zastupljenost žena u političkom i poslovnom svijetu pridonosi boljitku država, uključujući i gospodarski rast i razvoj.
Predsjednica je najavila nastavak susreta sa ženama iz svih područja života u Hrvatskoj u cilju promicanja jednakopravnosti spolova i akcija koje bi ubrzale tempo promjena.
Grabar-Kitarović je u sjedištu UN-a u New Yorku i na konferenciji Zaklada Clinton i Gates nedavno istaknula da niti jedna zemlja, narod ni regija ne mogu ostvariti napredak ako se ne poštuju prava žena, koje čine polovicu svjetskog stanovništva, a bez sudjelovanja polovice svjetskog stanovništva ne mogu se ostvariti ciljevi i postići željeni rezultati.