I Hrvatska u koaliciji s SAD-om, a džihadisti poručuju: Ubijte svakog građanina koalicije kojeg možete!

Foto: FAH

AMERIČKO Državno tajništvo objavilo je izvješće u kojemu je jasno izložilo različite sastavnice, ciljeve i načine djelovanja međunarodne koalicije koja će se uhvatiti u koštac s Islamskom državom.

Islamska država kao globalni izazov

U izvješću stoji kako je "Islamska država ozbiljna prijetnja za stabilnost Iraka, Sirije i šireg područja Bliskog istoka te da ugrožava međunarodni mir i sigurnost".

Osobito se ističu "kontinuirana kršenja ljudskih prava i međunarodnog prava, sa zločinima kao što su namjerno odabiranje i ubijanje civila, masovna ubojstva, progon pojedinaca i zajednica na temelju njihovih identiteta, otmice, ubijanje djece te silovanja i drugi oblici seksualnog zlostavljanja".

State Department naglašava kako se radi o globalnoj terorističkoj prijetnji, s obzirom da IS regrutira na tisuće stranih boraca iz čitavog svijeta te da koristi tehnologiju ne bi li proširio svoju mrežu radikalizacije na što veći broj ljudi.

Američki odgovor

S obzirom na kontinuirani napredak i rastuću agresivnost IS-a, SAD je odlučio ubrzano ojačati veze s iračkim sigurnosnim snagama, osobito na vojnom i protuterorističkom području.

Predsjednik Obama pokrenuo je ograničene misije protiv IS-a, putem kojih se djeluje na dvije razine. Na prvoj razini se pokušava zaštititi američko osoblje, a na drugoj se pokušava izbjeći humanitarne katastrofe.

Osnivanje međunarodne koalicije za borbu protiv IS-a objavljeno je 10. rujna 2014. godine, a Obama je odobrio zračne napade na položaje Islamske države u Iraku i Siriji kako bi ugrozio utočišta militanata i kako bi stvorio prostor za napredovanje iračkih snaga.

Obama je objavio kako će zajedno sa međunarodnim partnerima staviti osobit naglasak na zaustavljanje financijskih kanala kojima se IS "napaja" te kako će međunarodna koalicija i dalje pružati humanitarnu pomoć nevinim civilima koji su na bilo koji način izloženi teroru IS-a.

Zračni napadi u Siriji služit će kako bi se pomoglo sirijskoj opoziciji u protunapadu na IS, a Kongres je odobrio sredstva za program koji će omogućiti američkom ministarstvu obrane da obuči i opremi dijelove sirijske opozicije. Ističe se kako je cilj programa stvaranje konteksta unutar kojega će sirijska opozicija biti u stanju obraniti svoje položaje te u konačnici odbaciti napade Islamske države u Siriji, što bi, nakon dugog perioda, trebalo dovesti do kraja krize u toj zemlji.

Međunarodni odgovor

State Department naglašava kako SAD djeluje uz međunarodne partnere. Preko 50 zemalja i organizacija već se uključilo u borbu protiv Islamske države u Iraku i široj regiji u vidu logistike, humanitarnog djelovanja ili drugih oblika potpore antiradikalnim snagama.

Preko dvanaest država uključilo se u vojnu kampanju, kroz dopremanje oružja, opreme te kroz obučavanje ili savjetovanje protuterorističkih snaga.

Na NATO summitu 5. rujna, Kerry i Hagel izložili su pet komplementarnih smjerova djelovanja protiv Islamske države:

1. Vojna potpora iračkim partnerima koalicije

2. Zaustavljanje pritoka stranih boraca koje IS regrutira
3. Suzbijanje financiranja IS-a
4. Odgovaranje na humanitarne krize
5. Delegitimacija radikalne ideologije IS-a

Sve države članice dogovorile su da će krenuti s prijedlozima za doprinos koji bi bili sukladni predloženim smjerovima djelovanja.

Nakon NATO summita, došlo je i do okupljanja u Jeddahu, za vrijeme kojega su se zemlje Bliskog istoka, Jordan, Egipat, Irak i Libanon usuglasile oko potrebe da se zaustavi Islamska država.

U Parizu, 15. rujna, dodatnih 26 zemalja uključilo se u međunarodni dijalog te su se tako Arapska liga, Ujedinjeni narodi i Europska unija ujedinili u iskazivanju podrške novoj iračkoj vladi i suprotstavljaju IS-u.

Globalna potpora Iraku: Pobijediti IS

State Department u nastavku navodi zemlje i organizacije koje su se posvetile ostvarivanju zacrtanih ciljeva koalicije, a kao što vidimo, na popisu se nalazi i Hrvatska, kako samostalno, tako i u sklopu organizacija.

Albanjia
Andora
Arapska liga
Australija
Austrija
Bahrain
Belgija
Bosna i Hercegovina
Bugarska
Kanada
Hrvatska
Cipar
Češka
Danska
Egipat
Estonija

Europska unija
Finska
Francuska
Njemačka
Grčka
Mađarska
Irska
Italija
Irak
Japan
Jordan
Kosovo
Kuvajt
Libanon
Litva
Luksemburg
Makedonija
Malta
Crna Gora
Moldavija
Maroko
NATO
Nizozemska
Novi Zeland
Norveška
Oman
Poljska
Portugal
Katar
Južna Korea
Rumunjska
Saudijska Arabija
Srbija
Slovačka
Slovenija
Španjolska
Švedska
Turska
Ukrajina
Ujedinjeni Arapski Emirati
Ujedinjeno Kraljevstvo

Barack Obama imenovao je 12. rujna umirovljenog generala Johna Allena predsjedničkim izaslanikom Globalne koalicije za borbu protiv IS-a.

Allenov zadatak bit će tijesno surađivanje s koalicijskim partnerima kako bi se što učinkovitije koordinirali i provodili međunarodni napori.

Džihadisti IS-a pozvali na ubijanje državljana zemalja koalicije

Islamska država (IS) pozvala je u ponedjeljak svoje pristaše da ubijaju građane zemalja međunarodne koalicije za borbu protiv te džihadističke skupine u Iraku i u Siriji, napose Amerikanaca i Francuza, a jordanski kralj ocijenio je da je svijet prekasno shvatio veličinu prijetnje te terorističke organizacije.

"Ako možete ubiti američkog ili europskog nevjernika - napose zle i prljave Fracuze - ili Australca ili Kanađanina, ili bilo kojeg (...) građanina zemalja članica koalicije protiv Islamske države, uz Božju pomoć ih ubijajte na bilo koji način", rekao je Abu Mohamed al Adnani, glasnogovornik IS-a, u poruci objavljenoj na više jezika.


Sjedinjene Države i Francuska su dosad u Iraku izvodile zračne udare na položaje IS-a, skupine koja je u srpnju proglasila "kalifat" na dijelu teritorija Sirije i Iraka, kojih velike dijelove kontroliraju.

Sjedinjene Države i druge zemlje morale su u Siriji ranije intervenirati kako bi spriječile napredovanje IS-a, rekao je jordanski kralj Abdulah II.

Trebalo se ranije ujediniti u otporu

Jačanje IS-a se "moglo spriječiti da je međunarodna zajednica bolje i složnije nastojala da financiranje i pomoć prvim (islamističkim) skupinama u Siriji ne poprime ovakve razmjere", rekao je kralj Abdulah II. u razgovoru za američku televiziju CBS u nedjelju.

IS sada ima pristup naftnim izvorima, što će ga dodatno ojačati, rekao je kralj odgovarajući na novinarska pitanja u New Yorku, kamo je došao na UN-ovu opću skupštinu.

IS "pokriven" novcem od nafte

Novcem od prodaje nafte mogu "platiti strane borce i kupovati oružje", dodao je.

Abdulah II., koji misli da se čelnike IS-a ne bi smjelo zvati "muslimanima", rekao je da se svijet mora ujediniti u borbi s tom skupinom koja je zauzela velike dijelove Iraka i Sirije, gdje je proglasila "kalifat" u kojemu se islamski zakon tumači radikalno i čine se zločini poput razapinjanja na križ i odsijecanja glave.


"Islamska država je potaknula osvješćivanje: vrijeme je da se priključimo borbi dobra protiv zla", ocijenio je.

Kotromanović: RH zasad ne zna svoje obaveze u koaliciji protiv IS

Hrvatska još ne zna kakve će imati obveze u međunarodnoj koaliciji protiv Islamske države, ali kao odgovorna članica NATO-a i demokratska zemlja koja brani standarde demokratskog društva ne može i neće odustati od svoje uloge i zadaće, izjavio je u ponedjeljak ministar obrane Ante Kotromanović.

State Department je objavio da je Hrvatska jedna od pedesetak članica međunarodne koalicije koja će se predvođena Amerikancima suprotstaviti brutalnim džihadistima koji kontroliraju velike dijelove sjevernog Iraka i Sirije.

"Nitko još ne zna kakve će nam biti obveze...ali ovo je prilika da se cijeli svijet ujedini protiv tog pogubnog zla", kazao je Kotromanović u izjavi za novinare nakon što je s načelnikom združenog stožera američkih oružanih snaga, generalom Martinom Dempseyjem, u vojarni Croatia nazočio svečanosti primopredaje 212 vozila M-ATV i MARP koje je američka vlada donirala Hrvatskoj u cilju modernizacije Oružanih snaga RH (OSRH).

"Ne očekujemo da se ovog trena odemo boriti na sjever Iraka ili u Kurdistan, ali od naših obveza i zadaća i uloge koju imamo u NATO-u ne možemo pobjeći", dodao je ministar.

Putin razmatra suradnju u borbi protiv IS-a

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao je u ponedjeljak sa svojim vijećem sigurnosti o mogućoj suradnji s ostalim zemljama protiv terorističke skupine Islamske države, izvijestile su ruske novinske agencije pozivajući se na glasnogovornika Kremlja.

Rusija, čiji su odnosi sa SAD-om na najnižoj razini od kraja Hladnog rata, još nije odgovorila na pozive Washingtona za uspostavom međunarodne koalicije protiv te radikalne sunitske skupine koja je zauzela goleme predjele Iraka i Sirije.

"Članovi Vijeća sigurnosti razmijenili su mišljenja o mogućih oblicima suradnje s ostalim partnerima u borbi protiv Islamske države u granicama međunarodnog prava", rekao je Dmitrij Peskov, prenosi Interfax.

Islamska država mogla bi biti prijetnja Rusiji, jer neki njezini pripadnici dolaze s ruskog Sjevernog Kavkaza koji vodi vlastitu pobunu nakon dva čečenska rata od 1944.-1996. i 1999.-2000.

Američki i francuski borbeni zrakoplovi napali su položaje IS-a u Iraku, a SAD je u nedjelju objavio kako je još zemalja pokazalo spremnost da im se priključe ako počnu napadati ciljeve u Siriji.

Kurdi osujetili ofenzivu džihadista na Ain al-Arab u Siriji


Kurdski borci uspjeli su osujetiti ofenzivu džihadista Islamske države (IS) koji se žele domoći Ain al-Araba, trećeg kurdskog grada u Siriji gdje se odvijaju žestoki sukobi, izvješćuju jedna nevladina organizacija i aktivisti.

"Napredak na istočnoj i južnoj fronti Ain al-Araba usporen je jer su kurdski borci intenzivirali napade na vozila IS-a", kazao je Rami Abdel Rahman, voditelj Sirijskog opservatorija za ljudska prava.

"Spriječili su džihadiste u napretku i zaustavili njihovu ofenzivu", dodao je, ističući da Kurdi upravo vode "žestoki sukob" protiv ekstremističke skupine.

"Džihadisti su napredovali a onda su se morali povući s istočne strane, kazao je Mustefa Ebdi, novinar i kurdski aktivist podrijetlom iz Ain al-Araba.

IS se nalazi na desetak kilometara od grada Ain al-Araba s istočne i zapadne strane, te dvadesetak kilometara s južne strane, po Opservatoriju.

Po nevladinoj organizaciji, Sirijci koji nisu Kurdi pristupili su borbi protiv IS-a u okolici Ain al-Araba.

"Riječ je o pobunjenicima koje su potjerali džihadisti iz područja Rake (sjever Sirije)", objašnjava Abdel Rahman.

Australski mlažnjaci za borbu protiv Islamske države


Australski ministar obrane David Johnston rekao je u ponedjeljak tijekom posjeta Bagdadu da će borbeni avioni njegove zemlje sudjelovati u zračnim udarima na položaje Islamske države u Iraku, koje će predvoditi Sjedinjene Države.

Johnston je novinarima rekao da će maksimalno osam aviona Super Hornet sudjelovati u "zračnim udarima kako bi se oštetila, poremetila i na kraju uništila Islamska država".

Pripadnici australskih specijalnih snaga bit će savjetnici iračkim snagama, rekao je Johnston nakon sastanka s iračkim premijerom Haiderom al-Abadijem.

Nije rekao da će australski zrakoplovi izvoditi zračne udare. Njihova misija podrazumijevat će "upotrebu zračnih snaga", rekao je, ali nije precizirao.

Na pitanje o australskim vojnim savjetnicima, Johnston je samo rekao da će specijalci "sudjelovati u logističkoj potpori iračkim snagama".

Australski premijer Tony Abbott rekao je 14. rujna da će od ukupno 600 ljudi koliko ta zemlja šalje, 400 biti zrakoplovci, a 200 pripadnici specijalnih snaga te da će ići u američku bazu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kako bi pomogli u borbi protiv Islamske države.

Veći broj zemalja odazvao se na poziv američkoga predsjednika Baracka Obame i ušao u koaliciju za borbu protiv Islamske države. Francuska je već počela sa zračnim udarima na tu skupinu u Iraku.

Pročitajte više