Ina dijeli otkaze: Sa novih 338 otkaza, broj otpuštenih približit će se brojci od četiri tisuće u tri godine

Foto: Hina

NAKON inicijalnog plana izvršnih direktora da uslijed organizacijskih promjena otpuste 250 radnika INA-e, u završnom prijedlogu pripremljenom za Upravu društva ova brojka popela se na čak 338 radnika. Realizacijom ove namjere ukupan broj otpuštenih radnika INA Grupe u posljednje tri godine približio bi se brojci od 4000, što primjerice odgovara cjelokupnom stanovništvu grada Delnica, navodi se u priopćenju sindikata INAŠ

Ovakav prijedlog iznenađuje i zabrinjava jer pokazuje da se provodi destruktivna politika unatoč zatraženom moratoriju na strateške odluke dok traju pregovori vlasnika i usaglašavanje strateških smjernica INA grupe, navode iz Sindikata.

"Viškom se proglašavaju stručni, usko specijalizirani kadrovi"

"Nije jasno kako je moguće danas razgovarati o otpuštanjima u INA-i kada je u zajedničkoj izjavi Republike Hrvatske i MOL-a jasno navedeno da Republika Hrvatska traži privremenu mjeru kojom se zaustavljaju otpuštanja, trgovanje dionicama i zatvaranje rafinerija, a sve do okončanja arbitraže i dogovora o načinu upravljanja kompanijom. Takvi potezi su protivni poslovnim interesima društva, jer su viškom proglašeni naši stručni, usko specijalizirani i visokokvalificirani kadrovi te želim vjerovati da će Vlada RH ustrajati na svojoj poziciji i odmah spriječiti ovu avanturu." – Maja Rilović, predsjednica sindikata naftne djelatnosti INAŠ, najvećeg sindikata u INA-i.

U Inašu smatraju da ove organizacijske promjene dodatno slabe INA grupu na teritoriju RH i poslovanje koncentriraju u Zagrebu. Takva praksa, kako navode, suprotna je poslovanju svih vertikalno integriranih naftnih kompanija koje koriste sve tržišne, geostrateške i geološke prednosti pojedinih regija i u njima razvijaju komplementarne djelatnosti i tržišne aktivnosti.

"Cilj je potpuna centralizacija poslovanja"

"Kao što iz prijedloga izvršnih direktora vidimo, otpuštanja su planirana na području cijele Hrvatske pri čemu je iz aviona vidljivo kako je konačni cilj potpuna centralizacija poslovanja u Zagrebu i gašenje poslovnih aktivnosti u regijama, a to nikako ne smije biti strategija nacionalne kompanije jer ćemo tako izgubiti prednost pred konkurencijom i dugogodišnje kupce, navikle na lokalnu podršku." – Maja Rilović, predsjednica sindikata naftne djelatnosti INAŠ, najvećeg sindikata u INA-i.

"Očito se ide prema gašenju proizvodnje"

Ono što u politici smanjivanja aktivnosti u regijama Sindikat posebno zabrinjava veliki broj planiranih otpuštanja stručnih kadrova u sektorima rafinerijske prerade i proizvodnje nafte i plina, što dokazuje da se, unatoč suprotnim obećanjima, ide prema gašenju domaće proizvodnje i svođenju INA-e na trgovca uvoznim derivatima.

"Nevjerojatno je da se otpuštanja najvećim djelom odnose na dvije temeljne djelatnosti - rafinerijsku preradu i istraživanje i proizvodnju nafte i plina. Ovakav potez posebno čudi i zabrinjava u trenutku kada ministar Vrdoljak objavljuje natječaje za eksploataciju Jadrana, a očekuju se pojačane istražne aktivnosti i u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Pitam se stoga, tko će sutra raditi na tim naftnim poljima. Mađari?" – Maja Rilović, predsjednica sindikata naftne djelatnosti INAŠ, najvećeg sindikata u INA-i.

"Provedba ovakvih poteza rezultirati će domino efektom, daljnjim urušavanjem tržišne pozicije INA grupe, novim smanjenjem zaposlenosti i negativnim efektima za društvo u cjelini. Umjesto da tvrtku propustimo sposobnom menadžmentu koji zna razvijati poslovanje i koristiti sve potencijale koji su mu na raspolaganju, posljedice kratkovidnog načina donošenja bit će pogubne za budućnost INA-e. Ovim putem apeliramo na Vladu RH, kao vlasnika i sve hrvatske članove u Upravi INA-e da spriječe ovu odluku i zaustave daljnje rastakanje vertikalno integrirane naftne kompanije jer kao što smo nedavno poručili na našem prosvjedu u Zagrebu – Nema Ine bez cjeline!" - kaže Maja Rilović, predsjednica sindikata naftne djelatnosti INAŠ, najvećeg sindikata u INA-i.

Vrdoljak obećava pomoć


Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak obećao je da će preko hrvatskih članova Uprave pokušati zaštiti barem visokoobrazovane radnike koji su proglašeni viškom.

"Razgovarat ćemo s našim članovima Uprave i napraviti sve što možemo, sukladno mogućnostima u upravljanju Inom, da zaštitimo radnike, posebno visoko obrazovane", rekao je Vrdoljak novinarima nakon sjednice Vlade.

Sve ostalo je problem restrukturiranja i o tome će odlučiti Uprava Ine, kazao je Vrdoljak komentirajući prosvjede sindikata koje je uzbunila najava otpuštanja 338 radnika s područja cijele Hrvatske.

U Sindikatu naftnog gospodarstva (SING) smatraju da za otkaze nema potrebe, jer se eventualni viškovi mogu riješiti kroz dugoročne programe koje Ina može podnijeti.

"Ovo što se sada događa u Ini posljedica je neznanja i nerada ljudi koji su u hrvatskoj Vladi zaduženi za Inu", izjavio je predsjednik SING-a Božo Mikuš prozvavši ministra Vrdoljaka kao glavnog krivca.

Hrvatske članove u Upravi, kaže, ne želi u to miješati jer oni rade ono što im kaže Vrdoljak. "Oni rade po nalogu poslodavca i štite njegove interese. Strašno nas zanima jesu li i oni podržali ovaj program zbrinjavanja, jer tu informaciju nemamo", kaže Mikuš i poziva hrvatsku stranu da se "primi posla i ne skriva iza MOL-a i Mađara".

Ina: Kompanija nastavlja ulagati maksimalne napore kako bi se za radnike obuhvaćene programom našlo prihvatljivo rješenje


"Kako bi se unaprijedili rezultati kompanije, osigurala maksimalna učinkovitost i konkurentnost te operativno poslovanje u skladu s najboljim svjetskim praksama, donesene su odluke o organizacijskim i tehnološkim promjenama u radu kompanije koje su, između ostalog, rezultirale i utvrđivanjem određenog viška radnika. Sukladno tome, u lipnju 2014. godine donesena je Odluka o utvrđivanju viška radnika. INA je provela postupak savjetovanja s Radničkim vijećem i o provedenom savjetovanju obavijestila i Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Sukladno zakonskoj proceduri, Radničko vijeće je 1. rujna zaprimilo i prijedlog programa zbrinjavanja viška radnika na postupak savjetovanja koji je u tijeku.

Kompanija nastavlja ulagati maksimalne napore kako bi se za radnike obuhvaćene programom našlo prihvatljivo rješenje, što se između ostalog odnosi i na mogućnost pronalaženja zaposlenja kod drugog poslodavca, prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju radnika, rada u nepunom radnom vremenu te zapošljavanja radnika na drugim poslovima u skladu s poslovnim potrebama i organizacijom rada kod poslodavca te traženim kvalifikacijama i kompetencijama radnika.

Nakon provedenog postupka savjetovanja s Radničkim vijećem, Uprava kompanije donijet će Odluku o navedenom programu.

Nastavno na tekst objavljen danas u jednim dnevnim novinama, možemo istaknuti kako je Odluka o višku donesena isključivo temeljem poslovnih potreba s ciljem osiguranja dugoročne budućnosti kompanije i njene konkurentnosti. Odbacuju se netočni navodi i sugestije kako se navedenom Odlukom ugrožava opstojnost Ine s obzirom da Uprava ima odgovornost djelovati u najboljem interesu tvrtke i osigurati da su sve odluke poslovno održive", stoji u priopćenju Ine.
 

Pročitajte više