Pomicanje zemlje prekinulo izvlačenje tijela: Iz rudnika u Zenici spašeno 29 rudara, petorica nisu preživjela

Foto: Hina, Video: Federalna TV

SPASILAČKE ekipe koje su dobile zadaću izvući tijela pet rudara poginulih u rudniku mrkog ugljena "Raspotočje" u Zenici u petak poslije podne morale su prekinuti tu akciju zbog sigurnosnog rizika, potvrđeno je tijekom dana iz uprave rudnika. Kako je objašnjeno, jamu "Raspotočje" je oko 14 sati pogodilo novo pomicanje zemlje poznato kao gorski udar, zbog kojeg su i stradali rudari u četvrtak.


Ocijenjeno je kako je sigurnosni rizik prevelik pa je jama privemeno zatvorena. Nastavak akcije izvlačenja tijela poginulih rudara planiran je za subotu.

Ranije je objašnjeno kako su stručni timovi trebali proširiti otvor kroz obrušenu zemlju u jami kojim su se u prijepodnevnim satima probili do veće skupine rudara koja je tamo ostala blokirana u četvrtak poslije podne.

Iz bolnice u Zenici potvrđeno je kako nitko od preživjelih rudara nije u životnoj opasnosti no nekolicina ih je zadobila različite ozljede.

Rudarska inspekcija i policija provode istragu kako bi se utvrdilo pod kojim se okolnostima dogodila nesreća i kako su stradali poginuli rudari.

Nagađa se da su se mogli ugušiti metanom.

Ekipe za spašavanje su u petak oko podneva probile nanose zemlje koji su blokirali 34 rudara u jami rudnika ugljena u Zenici nakon čega je počelo izvlačenje rudara zatrpanih od četvrtka poslije podne. Spašeno je 29 rudara, dok su petorica preminuli.

"Nažalost znao sam za ovo ranije, nisam imao snage reći vam. Izašlo ih je 29, ovih pet nažalost nisu, nisu preživjeli", izjavio je novinarima predsjednik Sindikata rudara FBiH Sinan Husić. Kazao je kako ne može izravno potvrditi da su oni poginuli sve dok se ne pronađu tijela i mrtvozornik ne potvrdi smrt. Čeka se i službena potvrda uprave rudnika, a spašeni rudari prevezeni su u zeničku bolnicu na pretrage.


Prvi iz skupine rudara koji su bili odsječeni od svijeta više od dvadeset sati izišao je iz jame "Raspotočje" desetak minuta prije 12 sati.

I on i njegove kolege izgledali su iscrpljeno, potpuno prekriveni ugljenom prašinom no bili su na nogama i komunikativni. Odmah im je pružena hitna medicinska pomoć a potom su prebačeni u zeničku bolnicu radi detaljnih pretraga.

Iscrpljeni rudari: Mi smo na ovo navikli

"Rudaru je sve ovo bilo veoma teško izdržati", kazao je novinarima Sedin Tufekčić koji je od četvrtka u 17 sati sudjelovao u probijanju kroz nanose zemlje kako bi spasio kolege.

Tufekčić, također sav garav i iscrpljen, pojasnio je kako je operacija spašavanja bila veoma teška jer je gorski udar prouzročen potresom doveo do urušavanja dijela jame i pristupnih hodnika.

Na pitanje što će dalje i kakve bi mogle biti posljedice ove nesreće, Tufekčić je kazao kako je i ova nesreća sastavni dio rudarskog posla.

"Mi smo na ovo navikli. Ovo je naš kruh i mi ćemo i dalje raditi u rudniku. To je moje što imam kazati", kazao je ovaj rudar.

Direktor zeničkog rudnika Esad Čivić ranije je kazao kako se unatoč ovoj nesreći ne razmišlja o zatvaranju jame niti rudnika.

"Ne možemo razmišljati o zatvaranju rudnika nego samo o otvaranju nekih drugih sigurnijih lokacija unutar jame. Gorski se udar ne može predvidjeti niti spriječiti", kazao je direktor Čivić.

Jama "Raspotočje" smatra se posebice opasnom jer se u njoj razvija plin metan. Pomoć u spašavanju pružaju i stručni timovi iz obližnjih rudnika u Brezi i Kaknju.

Dvojica rudara ozlijeđena su u jami u četvrtak poslijepodne kada je Zenicu pogodio slabiji potres a u cijeloj smjeni koja je bila u jami "Raspotočje" bilo je angažirao 56 rudara.

Prema dostupnim procjenama tzv. gorski udar, koji je prouzročen potresom jačine 5 stupnjeva po Mercalijevoj ljestvici na dubini od oko dva kilometra, načinio je znatnu štetu na postrojenjima unutar jame rudnika.

Pročitajte više