Ugledni stručnjaci za genocid traže sankcije za Vuka Jeremića zbor "Marša na Drinu!

Foto: AFP

ČLANOVI Međunarodnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGC) uputili su pismo generalnom tajniku Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki-moonu u kojem od njega traže da sankcionira predsjednika 67. zasjedanja Generalne skupštine UN-a i bivšeg ministra vanjskih poslova Srbije Vuka Jeremića zbog skandala s izvođenjem, kako su istakli, srpske ratne pjesme "Marš na Drinu" na koncertu u UN-u koji je organizirao upravo Jeremić, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).
 

Pismo su potpisali profesor međunarodnog prava na američkom Sveučilištu Illinois Francis Boyle, poznati britanski povjesničar Marko Attila Hoare, profesor David Pettigrew iz Upravnog vijeća Univerziteta Yale, profesor za istraživanje holokausta i genocida sa Keene State Collegea James E. Waller, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sveučilišta u Sarajevu dr. Smail Čekić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGC) dr. Emir Ramić, predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) Haris Alibašić, profesor Safia Solimani drugi.
 
"Smatramo krajnje skandaloznim zloupotrebu Ujedinjenih naroda, Organizacije gdje je usvojena Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, od strane srpskog diplomate Vuka Jeremića, te stavljanje na repertoar sporne priredbe i kompozicije koja za Bošnjake simbolizira njihovo stradanje, odnosno genocid od strane predstavnika države koja je presudom Međunarodnog suda pravde (MSP) proglašena odgovornom za nesprečavanje genocida koga su srpske snage na kraju 20. stoljeća i u dolini Drine počinile i uz zvuke spomenute koračnice", navodi se u pismu Ban Ki-moonu, prenosi novinar agencije Anadolija.
 
Ugledni eksperti dodaju kako vjeruju da će Ban Ki-moon "sankcionirati odgovorne za ovu tešku uvredu i uspostaviti mehanizme kojim će se spriječiti budući incidenti koji vrijeđaju i nanose bol žrtvama genocida tijekom službenih ceremonija UN-a".
 
U pismu Ban Ki-moonu se, također, podsjeća da je srpska ratnička pjesma i vojna koračnica "Marš na Drinu", čiji je autor Stanislav Binički, nastala nakon početnih uspjeha srpske vojske u prvoj godini Prvog svjetskog rata, u bitkama protiv Austrougarske vojske 1914. godine.
 
"Srpska vojska je sa crnogorskom, 14. rujna 1914. pokrenula ofenzivu preko Drine prema Sarajevu i Vlasenici, odnosno jugoistočnoj Bosni i Hercegovini, gdje su izvršili strašne zločine nad Bošnjacima. Problem se zasniva na činjenici da je koračnica vremenom postala mnogo kompleksniji i zloćudniji simbol. Jednako kao što rijeka Drina u kontekstu odnosa između Srbije i Bosne i Hercegovine ne predstavlja tek puki geografski pojam. Kao što je proširenje srpske države zapadno od Drine postao temeljni, strateški cilj srpske osvajačke ideologije, politike i prakse od početka 19. stoljeća, tako je i koračnica "Marš na Drinu" postala omiljeni i obavezni napjev svih srpskih nacionalista iz vojnih i drugih oružanih formacija nakon Prvog svjetskog rata", istaknuto je. 
 
Pjesma "Marš na Drini" postala je, također, kako se dodaje, omiljeni napjev svih jedinica koje su i kasnije uzimale sudjelovanje u ostvarenju "tog temeljenog cilja srpske nacionalističke ideologije, politike i prakse u periodima kada je on postizan vojnim sredstvima".
 
"Tako je pjesma, pored ostalog, za Bošnjake postala i jasnim i nedvosmislenim simbolom zločina genocida počinjenog nad njima od strane srpskih oružanih formacija, posebno u Podrinju u oba svjetska rata i u toku agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu od 1992 do 1995", zaključuje se u pismu upućenom generalnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu.

Pročitajte više