Anesteziolog: Zdravstveni sustav u Srbiji je pukao

Screenshot: N1

ANESTEZIOLOG i predsjednik Sindikata liječnika i farmaceuta Srbije Rade Panić bio je gost N1 televizije, u čijem je programu ustvrdio kako je zdravstveni sustav Srbije službeno "pukao", podsjećajući na izjavu ministra zdravstva Zlatibora Lončara da je trenutno koronavirusom zaraženo 2340 zdravstvenih radnika.

Kaže da je trenutna situacija "jako, jako loša" i treba hitno reagirati jer "ne da u Srbiji neće biti mjesta u bolnicama, nego nema mjesta u covid-bolnicama". Što prije treba "poduzeti mjere koje su značajno oštrije od ovih koje su sada", upozorava.

"Čujete da sam vrlo uzbuđen. Jučer sam bio u situaciji kakva se događala u Italiji. U svom profesionalnom vijeku nisam očekivao da ću doći u takvu situaciju, nisam imao mjesta za ljude koje mi u medicini smatramo mladima, niti sam imao gdje ih transportirati", vidno potresen kaže Panić koji trenutno radi u "crvenoj zoni" i dodaje da je situacija gora nego u srpnju.

"Kliničke slike pacijenata postaju teže... više je mladih ljudi i ogroman je broj oboljelih i nismo baš uspješni u liječenju u intenzivnoj njezi, velika je smrtnost kad pacijent dođe u najteže stanje", kaže Panić.

Optužuje ministra, hitno traži nove mjere

"Nemoć koju sam osjetio osjećaju svi zdravstveni radnici širom Srbije i za to je odgovoran ministar Lončar... Hitno je, ne da u Srbiji neće biti mjesta u bolnicama, već nema mjesta u covid-bolnicama... S mjerama se kasni mjesec dana, a ne znam zašto Krizni stožer ne zasjeda u ovoj izvanrednoj situaciji 24 sata dnevno. To je obaveza Kriznog stožera, pozivam ih da se probude. Ako ne znaju što se događa u Srbiji, neka zamole za službene automobile, provezu se i vide što se događa", kaže Panić.

Ističe da je "hitno da se poduzmu mjere koje su značajno oštrije od ovih koje su sada".

Navodeći da zdravstveni sustav ne može više izdržati trenutni priljev oboljelih, pita zašto su se gradile nove bolnice, a nisu prilagođeni postojeći kapaciteti i zaposleni nedostajući zdravstveni kadrovi, podsjećajući da je Sindikat liječnika i farmaceuta na početku epidemije predlagao da se zaposle sve raspoložive snage, "kako bismo ih stigli naučiti i uključiti u sustav".

Kaže i da su se do prekjučer u zdravstvene ustanove primali pacijenti koji su se testirali serološkim testovima, a tek je jučer direktorica Batuta (Instituta za javno zdravstvo Srbije, op.a.) Verica Jovanović poslala dopis da se koriste samo brzi antigenski testovi i PCR.

"Tek će se vidjeti posljedice pogreba patrijarha Irineja"

"Ti testovi u prvih pet do sedam dana od inficiranja ne mogu pokazati je li netko inficiran. Tako su nam u zdravstvene ustanove za redovno liječenje pacijenata ušli zaraženi, tj. neinfektivni dijelovi bolnica postali su infektivni. Netko je dozvolio da se do prekjučer, znanstveno dokazano, pravi stručna greška. Zašto - da bi se potrošili brzi serološki testovi za antitijela, da li smo ih dobili iz donacije ili smo ih kupili, nemamo informacije jer je RFZO to proglasio tajnom. Netko se tijekom epidemije igra, svi znamo tko, to je nedopustivo, a posljedice mogu biti katastrofalne u Srbiji ako se ovako nastavi, jer smo trenutno zemlja s najvećim brojem oboljelih po broju stanovnika", ističe Panić.

Dodaje da će se tek vidjeti posljedice pogreba patrijarha Irineja i ukazao je da crkva treba štititi svoj narod, a ne ga dovoditi u opasnost.

Pročitajte više