Žena proglašena najgorim serijskim ubojicom u Australiji pomilovana nakon 20 godina

Foto: EPA

Kathleen Folbigg, žena proglašena najgorim serijskim ubojicom u Australiji, puštena je na slobodu nakon 20 godina zatvora gdje je završila zbog ubojstva svoje četvero djece, javlja CNN.

Michael Daley, glavni tužitelj Novog Južnog Walesa, naredio je puštanje Folbigg na osnovu preliminarnih nalaza istrage koji su otkrili sumnju u njezinu krivnju za sve četiri smrti. Na konferenciji za novinare Daley je izjavio da je razgovarao s guvernerom i preporučio bezuvjetno pomilovanje, koje je odobreno.

"Ovo je bio ogroman izazov za sve uključene. Nadam se da će naše današnje akcije donekle zatvoriti ovaj slučaj koji traje već 20 godina", rekao je Daley. Folbigg je tvrdila da je nevina i rekla je da su djeca umrla prirodnom smrću.

Nema fizičkih dokaza da je uzrokovala smrt djece

Folbigg je 2003. godine osuđena na temelju tri točke optužnice za ubojstvo i jedne za ubojstvo iz nehaja nakon smrti četiri bebe tijekom desetljeća od 1989. godine. Fizičkih dokaza da je Folbigg uzrokovala smrt djece nije bilo.

Porota se oslonila na argument tužiteljstva da su šanse da četiri bebe iz iste obitelji umru prirodnom smrću prije navršene dvije godine bile iznimno male, gotovo nemoguće. Također su uzeli u obzir sadržaj njenog dnevnika koji je izolirano protumačen kao priznanje krivnje.

Tek 2019. godine istraga o njenim osudama pokazala je da postoji sumnja u krivnju Folbigg.

Smrt četvero djece

Lani je pokrenuta nova istraga nakon što su se pojavili novi znanstveni dokazi koji su genetski objasnili smrt djece. Glavna zastupnica koja je sudjelovala u istrazi naglašava da postoji niz dokaza koji ukazuju na krivnju Folbigg.

Kathleen Folbigg imala je samo 20 godina kada se udala. Godinu dana kasnije rodila je Caleba, koji je živio samo 19 dana. Sljedeće godine Folbiggovi su dobili još jednog sina, Patricka, koji je umro s osam mjeseci. Dvije godine kasnije, Sarah je umrla s 10 mjeseci. Zatim je 1999. godine umrlo četvrto i najdugovječnije dijete obitelji Folbigg, Laura, u dobi od 18 mjeseci.

Tužitelji smatrali da je krivnju priznala u dnevniku

Policijska istraga o smrti djece započela je nakon što je Laura preminula. No, prošlo je više od dvije godine prije nego što je Folbigg uhićena i optužena. U tom razdoblju njen brak je propao, a Kathleenin suprug je surađivao s policijom kako bi se podigla optužnica protiv nje.

Tužitelji su tvrdili da su dnevnici koje je predao policiji sadržavali najdublje misli majke koja je bila mučena krivicom zbog svoje uloge u smrti vlastite djece. Pregledom tjelesnih ostataka beba nije pronađen nikakav fizički dokaz da je majka ubila djecu, ali s obzirom na to da nije bilo drugih objašnjenja za smrt mališana, sumnja se usmjerila prema Folbigg.

Sudac Graham Barr, kada je 2003. godine osudio Folbigg na 40 godina zatvora, prisjetio se njezine prošlosti kada je njezin otac ubio njezinu majku. Folbigg je tada imala samo 18 mjeseci pa je veći dio svog odrastanja provela u udomiteljskoj obitelji.

"Opasno joj je povjeriti dijete, to se više ne smije dogoditi", izjavio je tada sudac Barr.

Mogući uzrok smrti djece

"Današnji ishod je potvrda da je naš pravosudni sustav sposoban isporučiti pravdu i pokazuje da je vladavina prava važan oslonac našeg demokratskog sustava", rekao je Daley. "S obzirom na sve što se dogodilo u posljednjih 20 godina, nemoguće je ne suosjećati s Kathleen i Craigom Folbiggom", dodao je.

U memorandumu glavnom državnom tužitelju, Bathurst je rekao da postoji razumna mogućnost da je troje djece umrlo prirodnom smrću, dvoje zbog genetske mutacije poznate kao CALM2-G114R, a jedno zbog neurogenog poremećaja. Takve sumnje potkopale su krunski slučaj ubojstva njezinog četvrtog djeteta iz nehaja, dodao je Bathurst.

"Nadalje, ne mogu prihvatiti tvrdnju da dokazi potvrđuju da je gospođa Folbigg bila išta osim brižna majka svojoj djeci", rekao je.

Pročitajte više