Azijske burze na najvišim razinama u tri mjeseca

Foto: EPA

NA AZIJSKIM su burzama u četvrtak cijene dionica dosegnule najviše razine u tri mjeseca, jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama i brzom oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, no trguje se opreznije nego prethodnih dana.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7.00 sati u plusu 0,2 posto i dosegnuo novu najvišu razinu od 9. ožujka.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,15 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru porasle između 0,1 i 1,7 posto. U Hong Kongu i Šangaju skliznule su, pak, 0,2 posto.

Rast većine tržišta zahvaljujući nadi u dodatne poticajne mjere i brzom oporavku svjetskog gospodarstva

Rast većine tržišta zahvaljuje se nadi ulagača u dodatne poticajne mjere i brzi oporavak svjetskog gospodarstva od recesije.

Jutros je australski premijer najavio već četvrti paket poticajnih mjera jer je gospodarstvo na rubu recesije, prvi put nakon gotovo 30 godina, a najnoviji podaci pokazali su da je u travnju promet u trgovini na malo potonuo rekordnih 17 posto.

U fokusu ulagača danas će biti i sjednica čelnika Europske središnje banke (ECB), a očekuje se da bi mogli povećati program za kupnju obveznica kako bi se dodatno poboljšala likvidnost na financijskim tržištima i potaknuo oporavak gospodarstva.

Sada taj program iznosi 750 milijardi eura, a očekuje se povećanje za 500 milijardi.

Podršku tržištima pruža i jučerašnji snažan rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon manje loših gospodarskih pokazatelja.

Jučer je agencija za zapošljavanje izvijestila da je u svibnju u privatnom sektoru SAD-a bez posla ostalo 2,7 milijuna ljudi, manje od očekivanja analitičara i znatno manje nego u travnju, kada je ugašeno rekordnih 19,5 milijuna radnih mjesta.

Širu sliku ekonomskih šteta koje je pandemija koronavirusa nanijela najvećem svjetskom gospodarstvu pokazat će u petak izvješće o zaposlenosti.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u svibnju ukinuto 8 milijuna radnih mjesta, a da je stopa nezaposlenosti skočila s 14,7 na rekordnih 19,7 posto.

Zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima u svijetu, MSCI indeks svih svjetskih dionica porastao je oko 36 posto od 23. ožujka, kada je pao na najnižu razinu u više godina, pa je sada od početka godine u minusu samo oko 8 posto.

„Povećanje likvidnosti od strane središnjih banaka i očekivanja da će biti još poticaja podržavaju svjetska tržišta dionica“, pišu analitičari ANZ Researcha u osvrtu na situaciju na tržištima.

Dolar stagnira

A na valutnim tržištima vrijednost dolara stagnira, nakon što je danima klizila.

Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,45 bodova, kao i jučer u ovo doba.

Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu porastao s jučerašnjih 108,40 na 108,95 jena.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku pa je cijena eura porasla 1,1215 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1185 dolara.

A cijene su nafte jutros pale. Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 1,85 posto, na 36,60 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 1,2 posto, na 39,30 dolara.

Pročitajte više