Azijski ulagači oprezni, indeksi stagniraju

Ilustracija: EPA

NA AZIJSKIM se burzama u srijedu trguje oprezno jer ulagači nisu skloni riziku nakon novog pada cijena dionica na Wall Streetu, a uoči poruka čelnika američke središnje banke u vezi kamata.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0.1 posto, dok je od početka godine na gubitku oko 2.5 posto.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0.3 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu, skliznule između 0.1 i 0.4 posto. Na nekoliko tržišta, uključujući australsko, danas se zbog praznika ne radi.

Ulagači su suzdržani jer su jučer na Wall Streetu cijene dionica ponovno pale, pri čemu je S&P 500 potonuo više od 1, a Nasdaq indeks više od 2 posto.

Zbog toga je Nasdaq zaronio je još dublje u područje korekcije, dok se S&P 500 našao nadomak tog područja, pa je sada 9.2 posto ispod svoje prethodne rekordne razine, dosegnute 3. siječnja.

"Ulagači se pitaju je li vrijeme za zaštitu svog novca"

"Krećemo se oko te razine od minus 10 posto, pa se ulagači pitaju je li vrijeme za zaštitu svog novca i prodaju dionica ili su cijene prenisko pale, pa je prilika za kupnju", kaže Tom Martin, portfelj menadžer u tvrtki GLOBALT.

Nesigurnost na tržištu posljedica je neizvjesnosti uoči odluka čelnika Feda. Njihova dvodnevna sjednica završava u srijedu, kada će biti objavljeno priopćenje i kada će predsjednik središnje banke Jerome Powell održati konferenciju za medije.

Potpuno je jasno da će Fed uskoro početi povećavati ključne kamatne stope jer je inflacija dosegnula 7 posto, najvišu razinu u gotovo 40 godina.

No, pitanje je koliko će Fed krenuti agresivno u suzbijanje inflacije. Analitičari procjenjuju da bi već u ožujku mogao povećati ključne kamate za 0.25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine, kada bi kamate mogle iznositi 1 posto.

No, posljednji pokazatelji upućuju na to da je širenje omikron varijante koronavirusa usporilo gospodarske aktivnosti.

"Ekonomski podaci ukazuju na slabljenje, što bi moglo navesti Fed da bude manje agresivan", kaže Tom Martin.

U svakom slučaju, slijedi zaoštravanje monetarne politike, nakon što su dvije godine monetarni poticaji Feda i fiskalni poticaji vlasti podržavali oporavak gospodarstva od koronakrize i rast tržišta dionica.

Ulagači su oprezni i zbog napetosti između SAD-a i Rusije u vezi Ukrajine. Dok Rusija gomila snage na granici s Ukrajinom, NATO je poručio da je stavio svoje snage u stanje pripravnosti.

Dolar blago ojačao, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 95,96 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 95,92 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 113,75 na 113,85 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula s 1,1315 na 1,1305 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale, nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0.30 posto, na 87,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.45 posto, na 85.20 dolara.

Pročitajte više