Ban iznenadio pesimizmom: Postoji veoma dubok rascjep između Palestinaca i Izraelaca

Foto: Hina

GLAVNI tajnik UN-a Ban Ki-moon izrazio je pesimizam u obraćanju Vijeću sigurnosti, nakon razgovora s izraelskim i palestinskim čelnicima, rekli su diplomati.

Ban koji se Vijeću obratio u srijedu navečer putem videoveze iz Amana, u Jordanu, pozvao je na što bržu reakciju na eskalaciju nasilja koja potiče strah od nove intifade.

"Iznenadio nas je pesimističan ton njegova nastupa", istaknuo je pred novinarima britanski veleposlanik Matthew Rycroft.

Dubok rascjep

Ban smatra, rekao je, "da postoji veoma dubok rascjep između njih (Palestinaca i Izraelaca), kratkoročno, to jest u vezi s načinom kako smanjiti napetost, i dugoročno, u vezi s povratkom na istinski politički proces koji će se završiti rješenjem s dvjema državama", Izraelom i palestinskom državom koji će mirno koegzistirati.

Na tim konzultacijama s veleposlanicima 15 zemalja Vijeća iza zatvorenih vrata Ban se posebno zabrinuo zbog poticanja na nasilje s obiju strana i zbog toga što palestinska mladež više "ne vidi izlaza", rekli su drugi diplomati nazočni na tom sastanku.

Ban je opetovano kritizirao izraelske vlasti zbog nerazmjerne uporabe sile.

Ban drži, prenose diplomati, da je u toj krizi najvažnije riješiti pitanje svetih mjesta, pa tako i Platoa džamija u Jeruzalemu.

Glavni tajnik se u utorak sastao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, a u srijedu s palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom, nakon čega je otputovao u Aman, gdje će ga u četvrtak primiti kralj Abdulah II.

Vijeće sigurnosti treba u četvrtak raspravljati o stanju na Bliskom istoku pod predsjedanjem španjolskog ministra vanjskih poslova. Španjolska u listopadu predsjeda Vijećem. No diplomati u UN-u ne očekuju da će Vijeće nakon sjednice zauzeti bilo kakavo stajalište ili dati izjavu.


"Interni" dokument

Usto, zemlje članice Vijeća u srijedu su na palestinski zahtjev primile notu UN-ove pravne službe s popisom slučajeva kada je u prošlosti nekim gradovima i teritorijima te njihovim stanovnicima dodijeljena međunarodna zaštita.

U tom dokumentu, kojega je AFP dobio presliku, nabraja se 17 slučajeva, od Sarskog bazena, preko Trsta nakon Drugog svjetskog rata, do Kosova 1999.

Taj su popis zatražili Palestinci nadajući se da će njegovo kolanje u Vijeću potaknuti zemlje da udovolje njihovu upornom traženju međunarodne zaštite za stanovništvo okupiranih teritorija, a napose zahtjevu za raspoređivanje promatrača u istočnome Jeruzalemu.

U pismu uz taj dokument Ban napominje kako "nije riječ o prijedlogu za uvođenje nekog posebnog sustava zaštite za okupirana palestinska područja" ni o predlaganju "mogućih rješenja".

To je "interni" dokument koji tek podsjeća na "slične ranije slučajeve", istaknuo je.

Izraelska vlada odlučno odbija bilo kakvu međunarodnu prisutnost u istočnome Jeruzalemu, osobito u blizini svetih mjesta.

Kerry u Berlinu razgovara s Netanyahuom

Američki državni tajnik John Kerry i izraelski premijer Benjamin Netanyahu sastaju se u četvrtak u Berlinu kako bi razgovarali o sadašnjem valu nasilja između Palestinaca i Izraelaca.


Kerry koji se do kraja tjedna treba sastati i s predsjednikom Palestinske samouprave Mahmudom Abasom, "misli da je, s obzirom na nasilje koje se upravo događa, važno upriličiti te susrete kako bi se zaustavilo nasilje i smirilo stanje", rekao je u Washingtonu glasnogovornik State Departmenta John Kirby.

Čelnik američke diplomacije u četvrtak će se sastati s Netanyahuom u Berlinu, a s Abasom u Amanu tijekom vikenda, najavio je Kirby.

Državni tajnik se nada da će približiti stajališta protagonista krize i od obiju strana dobiti "stupanj suglasja koji će omogućiti više sigurnosti i stabilnosti", rekao je glasnogovornik.

Usto, njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier treba u četvrtak odvojeno primiti Kerryja i Netanyahua.

Pročitajte više