Dr. Nela Sršen iz bolnice u Padovi kaže da će se virus u Italiji jako širiti

Screenshot: HRT

HRVATSKA kirurginja dr. Nela Sršen, koja radi u talijanskoj bolnici Azienda Ospedaliera Universita Padova, kaže kako su u ovu bolnicu zaprimljena tri pacijenta s koronavirusom iz obližnjih bolnica talijanske regije Veneto koja je također pogođena virusom. 

Gostujući jutros na HRT-u kazala je kako su jutros ona i njezini kolege normalno došli na posao, ali da su svi vrlo skeptični. Pojasnila je zašto. 

"Vrlo smo skeptični"

"Vrlo smo skeptični smo jer smo čuli za sanitarne djelatnike u bolnici koji su bili zaraženi. Nismo dobili nikakve posebne direktive što se tiče prevencije i ponašanja", kazala je Sršen. Dodala je da su limitirali broj posjeta u bolnici, da su smanjili broj operacija te da čekaju upute na koji način nastaviti dalje raditi sa što manjim rizikom i za njih i za pacijente. 

"Živi se iz dana u dan. Sinoć sam se čula s predsjednikom pokrajine Veneto. Rekao je da ima jedna utješna vijest, a to je da je broj zaraženih koji je bio jučer pozitivan bio i sinoć i jutros. To ne znači da se zaraza smanjuje", rekla je Sršen. 

Naglasila je kako dva pacijenta, koja su kritično i dolaze iz manjih sredina - nisu imali nikakav kontakt s Kinom ili nekim drugim žarištem zaraze. "Sad više ne treba misliti na virus koji je došao iz Kine - radi se o autohtonom virusu", kazala je.

Za Novi list je pojasnila kakvo je stanje trenutno u bolnici u Padovi i u regiji Veneto.

"Jedan je pacijent u regiji Veneto, nažalost, preminuo od posljedica virusa dok su preostala dva kritično. Jedan od njih je došao intubiran i priključen je na ECMO uređaj, a prema zadnjim podacima koje sam čula od svojih kolega i drugi pacijent koji je kod nas hospitaliziran trebao bi biti priključen na ovaj uređaj za održavanje plućne funkcije. Kod nas u Padovi je inače referentni centar s kriznom jedinicom za ovakva stanja", kazala je dr. Nela Sršen koja upozorava da se virus u Italiji sada prenosi lokalno te da u početku kod zaraženih nije pravovremeno dijagnosticiran, već je liječen kao upalni proces pluća te su na taj način u opasnost došli i sami zdravstveni radnici", rekla je dr. Sršen.

"Možemo očekivati eksponencijalno širenje broja zaraženih u Italiji"

Kazala je kako očekuje jako širenje smrtonosnog virusa u Italiji te je dodatno problematizorala mjere koje se poduzimaju u toj zemlji, smatrajući ih zakašnjelima. 

"U ovom trenutku u Italiji možemo očekivati eksponencijalno širenje broja zaraženih. Zabrinuti smo i mislimo da je mjere, poput otkazivanja letova s Kinom, koje se trenutačno kod nas poduzimaju, trebalo obaviti puno prije. Primjerice, zašto se u Njemačkoj, koja ima puno više kontakata s Kinom od Italije, nije dogodilo ovakvo stanje", pita se Sršen.

U Italiji su, prema posljednjim podacima, registrirana čak 132 slučaja zaraze, a u regiji Veneto 18 slučajeva pa u toj zemlji, prema riječima Nele Sršen, vlada opsadno stanje.

"Otkazana su sva javna okupljanja i manifestacije, a razmišlja se i o zatvaranju bolnica. Vremenske prilike pogoduju virusu, hladno je i bez kiše te se u ovom trenutku, kad smo još daleko od cjepiva, možemo nadati tek toplijem vremenu koje će oslabjeti širenje virusa", kaže dr. Sršen za Novi list. 

 

Pročitajte više