FOTO Ekipa iz Splita lani je bila u Černobilu. Fotografije su izvrsne

Foto: Goran Leš

ZAVRŠILA je HBO-ova serija Černobil. Mini serija od pet epizoda u nekoliko je tjedana postala najbolje ocijenjenom serijom na IMDB-u u povijesti i, kao takva, jedna od najpopularnijih serija na svijetu.

>> Puno se priča o seriji Černobil. Stvara li ona neopravdan strah?

Jasno, priča se temelji na dobro poznatom tragičnom događaju s kraja travnja 1986. godine, kad je došlo do eksplozije u nuklearnom reaktoru u Černobilu. Sovjetske vlasti nekoliko su dana pokušale zatajiti i umanjiti razmjere nesreće, no vrlo brzo je postalo jasno kako se radi o najvećoj katastrofi u nekoj nuklearnoj elektrani u povijesti.

Nekoliko dana nakon nesreće napušten je grad Pripjat. Riječ je o gradu koji se nalazi tik uz černobilsku elektranu, a brojio je 50.000 stanovnika. No cijelo područje je dan-danas ostalo poznatije kao Černobil.

Pripjat je i danas napušten, a njegovim nekadašnjim stanovnicima zabranjen je povratak. Zbog toga cijeli grad izgleda kao kulisa nekog postapokaliptičnog filma.

Splićani u Černobilu

Posljednjih godina mogući su strogo kontrolirani turistički obilasci ovog područja. Grupa ljudi iz Splita, okupljenih u udruzi imena TheMladichi, prošle godine posjetila je Pripjat.

Među njima je bio i splitski fotograf Goran Leš koji nam je ustupio fotografije koje je tamo snimio.

"Černobilska nuklearna katastrofa je 26. 4. 1986. godine ostavila neizbrisiv trag na ono što se danas zove 'Chernobyl Exclusion Zone'.

Radi se o prostoru od 2.600 km2, oko 150 km sjeverno od Kijeva u Ukrajini, koje je visoko kontaminirano, evakuirano i pod strogom kontrolom vojske. Unutar Zone, pored same nuklearne elektrane, nalaze se brojni zanimljivi lokaliteti, a najveća atrakcija među njima je potpuno napušteni grad Pripjat koji je prije 33 godine imao oko 50.000 stanovnika. Danas ga je priroda skoro u potpunosti vratila k sebi, a u njemu borave samo fotoentuzijasti poput nas i pokoja radioaktivna lisica", napisao je Leš na Facebooku.

Pročitajte više