HND Plenkoviću: O profesionalnom novinarstvu brinut će novinari

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) uputilo je danas pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem poručuju kako će o profesionalnom novinarstvu brinuti novinari, a vladu pozivaju neka se pobrine za depolitizaciju Vijeća za elektroničke medije (VEM).

Pismo su, pojašnjavaju, uputili potaknuti premijerovom najavom novog Zakona o medijima u petak, na obilježavanju jubileja Slobodne Dalmacije u Splitu. 

"Kazali ste kako tim Ministarstva kulture i medija priprema novi Zakon o medijima te objasnili: 'To će označiti iskorak nakon dvadesetak godina postojećeg Zakona o medijima, i razmišljamo i o novim ovlastima Vijeća za elektroničke medije, razmišljamo o poštivanju profesionalizma u novinarstvu te kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, i o kriterijima za provjeravanje podataka i istinitosti informacija'", podsjeća HND premijera.

HND: Potreban je neovisni regulator koji bi nadzirao provedbe Zakona o medijima

HND ističe kako je s resornim Ministarstvom o novom Zakonu o medijima posljednji put raspravljalo potkraj 2021., kada je, kao dio radne skupine, uputio svoje prijedloge za novi, za zaštitu profesionalnog novinarstva krovni zakon.

"O tome što je od naših prijedloga usvojeno i kako konačno izgleda prijedlog nacrta zakona čije donošenje vlada najavljuje ove godine, ni danas nemamo nikakvih informacija.

HND podržava, a napokon, i predlagao je neovisnog regulatora koji bi bio nadležan za nadzor provedbe Zakona o medijima, jednako kao i Zakona o elektroničkim medijima, jer ako takvog regulatora nema, Zakon o medijima ostat će mrtvo slovo, osim kad je riječ o podizanju tužbi protiv novinara i medija.

Kada govorimo o neovisnom regulatornom tijelu koje bi trebalo nadzirati provedbu dva, za slobodu i pluralizam medija najvažnija zakona, tada to ne može biti političko tijelo kakvo je Vijeće za elektroničke medije danas", poručuju iz HND-a.

HND zabrinut kako će biti riješeno pitanje tužbi protiv novinara i medija

Podsjećaju kako su prije više od tri godine u komentarima na izmjene Zakona o elektroničkim medijima tražili da dva člana Vijeća Hrvatskom saboru predlaže HND kao krovna novinarska organizacija, odnosno da prijedlog članova tijela koje će regulirati poštivanje medijskih zakona prestane biti diskrecijsko pravo vlade.

HND izražava zabrinutost na koji će način Zakonom o medijima biti riješeno pitanje tužbi protiv novinara i medija (SLAPP), što su iz Ministarstva kulture i medija najavljivali, s obzirom na to da je u raspravi Vijeća EU hrvatska vlada izašla sa stajalištem koje znatno razvodnjava prijedlog europske Direktive za suzbijanje SLAPP-a.

Upozoravaju i kako kriteriji za provjeravanje informacija postoje kao međunarodni profesionalni standard sadržan u Kodeksu časti hrvatskih novinara HND-a te stoga ne treba ponovo otkrivati odavno uspostavljena pravila novinarske struke.

"Treba osigurati stvarnu neovisnost medijskog regulatora i neovisnost redakcija od vlasnika"

HND smatra kako su zadaci vlade pokrenuti rad radne skupine koja priprema izmjene Zakona o medijima i učiniti njezin rad transparentnim, napokon osigurati stvarnu neovisnost medijskog regulatora i stvarnu neovisnost redakcija od vlasnika, odnosno upravljačkih struktura, provedbom Zakona o medijima i poštivanjem redakcijskih statuta. 

Zadatak vlade je, kažu, i transparentnom dodjelom javnih sredstava napokon osigurati sustavnu podršku održivosti onih medija koji djeluju u javnom interesu i odgovorno ispunjavaju svoju funkciju informiranja, educiranja i društvene integracije.

Pročitajte više