Kakva je postsezona? Hoteli najveći gubitnici, cijene smještaja su dosta pale

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

U HRVATSKOJ je trenutačno oko 115 tisuća turista, što je 40 posto lanjskog turističkog rezultata. Uz domaće, najvjerniji gosti i dalje su Nijemci. Najveći gubitak osjeti se u nautičkom turizmu.

Murter u srpnju po broju turista neusporediv je s Murterom u rujnu. Otok koji je prvi u Hrvatskoj završio u karanteni, ove je sezone ostvario 70 posto lanjskog turističkog prometa. No ovih dana brojke padaju.

"Deveti mjesec je, nažalost, zbog svih ograničenja, znatno lošiji nego prijašnjih godina. Mi smo trenutno na 40 posto ostvarenja", rekla je za Novu TV Mateja Bašić, direktorica Turističke zajednice Murter.

Kampovi su ovoga ljeta bili na meti turista. I u postsezoni u njima je u prvoj polovini rujna ostvareno 570 tisuća noćenja. Najviše ih je bilo na Kvarneru i u Istri, gdje se još uvijek nadaju da sezoni nije kraj.

"Ono što će biti esencijalno za poslovanje općenito kampova, i sada i za one koji će raditi kroz zimsku sezonu, podizanje je tih mjera sa strane emitivnih tržišta, i otvaranje granica da bi imali slobodan protok ljudi", rekao je Alex Živković, direktor kampa u Medulinu.

Korona je korigirala i cijene smještaja

Odluka o zatvaranju granica i ograničavanju putovanja, charter sezonu zaustavili su na pola. Da nije bilo toga, kažu, radili bi dobro i rujan i listopad. Ovako su na jedva 40-ak posto. To nije dobro ni za cijeli turistički hranidbeni lanac, jer su nautički gosti dubokog džepa: na dan troše i do 180 eura.

Iz Udruženja chartera poručuju da će zbog toga u rujnu i listopadu izgubiti oko 150 milijuna eura, a u zemlji je trenutačno oko 115 tisuća turista. 

Po pitanju dolazaka, najpopularnije destinacije su Zagreb, zatim Rovinj, Dubrovnik, Split te Poreč. Destinacije s najviše noćenja su Vir, Rovinj, Umag i Crikvenica.

Uz domaće turiste, tu su i gosti iz Njemačke, Poljske, Slovenije, Češke i Austrije. Na najvećem gubitku su hoteli, ali i vlasnici apartmana u posezoni su pamtili bolje dane. Korona je korigirala i cijene.

"Može se naći smještaj i do 30-40 eura, što je bilo nemoguće prošle godine. Ali su i svi drugi smještaji neusporedivo spustili cijene", rekla je Martina Nimac Kalcina iz Zajednice obiteljskog smještaja pri HGK.

Pročitajte više