Na snimci ubojstva novinara čuje se: "Reci svom šefu da je stvar riješena"

Foto: Hina/EPA

SAVJETNIK Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Bolton izjavio je u utorak kako smatra da snimka povezana s ubojstvom Jamala Khashoggija, koju posjeduje turska obavještajna služba, nije nikakav dokaz da je u cijeli slučaj uključen saudijski princ prijestolonasljednik Mohammad bin Salman.

"To nije zaključak do kojeg su došli ljudi koji su to čuli", odgovorio je novinarima na pitanje upućuje li snimka na prinčevu odgovornost. Naglasio je da sam nije čuo snimku, za koju je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao da je stravična i da je šokirala čak i saudijskog agenta koji ju je preslušao. 

"Reci svom šefu da je stvar riješena"

Ovaj neobičan komentar američkog predsjednika još je paradoksalniji u kontekstu vijesti koju je objavio The New York Times, a prema kojoj jedan od saudijskih agenata koji su likvidirali Khashoggija na snimci telefonira s nadređenim i kaže mu na arapskom da "kaže svom šefu" da je "stvar riješena". Šef je, uvjereni su američki obavještajci s kojima je razgovarao NY Times, nitko drugi nego princ Mohammad. 

"Takav telefonski poziv najbliže je što ćete doći nepobitnom dokazu. To je prilično inkriminirajući dokazni materijal", komentirao je bivši dužnosnik CIA-e koji sada radi za Brookings Institution, Bruce Riedel.

Trump imenovao novog veleposlanika u Rijadu

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je imenovao umirovljenog generala Johna Abizaida za američkog veleposlanika u Saudijskoj Arabiji, u trenutku dok se na Washington vrše pritisci da odgovori na ubojstvo novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Bijela kuća je priopćila da je Trump izabrao Abizaida, koji je kao general bojnik s četiri zvjezdice zapovijedao američkom Središnjom komandom tijekom rata u Iraku, da bude veleposlanik Washingtona u Rijadu. Abizaida mora još potvrditi Senat.

Osim skandala oko Khashoggijeve smrti, Washington je također izložen kritikama američkih zastupnika zbog potpore saudijskoj vojnoj intervenciji u građanskom ratu u Jemenu.

Sjedinjene Države nemaju veleposlanika u Saudijskoj Arabiji otkako je Trump stupio na dužnost u siječnju 2017. godine.

Khashoggi, kolumnist Washington Posta i kritičar saudijskih čelnika, ubijen je 2. listopada.

Saudijska Arabija prvobitno je zanijekala bilo kakvu umiješanost u Khashoggijevo ubojstvo, no kasnije je saudijski državni tužitelj izjavio da je to bilo planirano.

Trump nije voljan kazniti gospodarstvo Saudijske Arabije, a razlozi su kupnja vojne opreme i ulaganja u američke tvrtke teška više milijardi dolara.

 

Pročitajte više