Nađi: Ministar Primorac ne želi reći da imamo katastrofalan porezni sustav

Screenshot: N1

PREDSJEDNIK stranke Fokus Davor Nađi komentirao je narodne obveznice za N1. Na početku razgovora rekao je da ga zabrinjava to što se s nečim izađe u javnost te se onda to povuče.

"To nije kredibilitet ministra. Narodne obveznice ne moraju biti loše, nego mogu biti dobre. One mogu biti alat da se oživi tržište kapitala, ali s druge strane, ako dođe do recesije, očekivat će se da od građana dobijemo kredite po nižim kamatama", komentirao je Nađi izjavu ministra financija Marka Primorca o narodnim obveznicama.

Ministar je rekao da ih nije najavio iako je govorio da se o tome razmišlja. "To je bila samo ideja", rekao je dan nakon što je u jednoj emisiji govorio o narodnim obveznicama. Nađi navodi kako to ne mora nužno biti loše, ali je loše kada vidimo na što se taj novac troši. Kaže da se novac ne troši na reforme.

"Meni to izgleda kao čista kupovina glasova pred izbore", govori Nađi.

"Primorac ne želi reći da imamo katastrofalno loš porezni sustav"

Šef Fokusa kaže da su kamate na dug malo veće nego kamate na štednju te da će, ako narastu jedne, narasti i druge. Nađi smatra da se sada postavlja pitanje kolika će biti inflacija, a da će se onda uz takve obveznice gubiti manje kad je novac položen na štednji.

"No, gubici će svejedno postojati. Mislim da je Hrvatska u boljoj poziciji, a ulazak u eurozonu donosi i neke nove mehanizme. Jednog dana kad one dođu opet na naplatu, postavlja se pitanje koja će biti razina kamata, a mislim da ministar Primorac nije dobro promislio o tome.

Trebalo se s tim krenuti prije dvije, tri godine. Ministar Primorac ne želi reći da imamo katastrofalno loš porezni sustav i da bi ga cijelog trebalo baciti u smeće te ga napisati ponovno od nule. Ako to kaže, znači da nema političku potporu", kaže Nađi.

"Svi žele privući strani novac, samo Hrvatska ne želi"

"Jako velik postotak ljudi ulaže u nekretnine, a treba poticati diverzifikaciju. Mi već 70 posto mirovinske štednje diverzificiramo u obveznice, to nije baš nešto što je toliko bezazleno. Tko nam može garantirati da kroz 30, 40 godina država neće ući u neke velike poteškoće.

Problem kod djelomično privatne prodaje nije sama prodaja, nego kako se to radi. Mi moramo napustiti postsocijalističke modele i moramo se početi ponašati kao svaka zapadna civilizacija. Država baš i ne treba proizvoditi začine ili cipele, nego se brinuti o infrastrukturi, a Podravka je primjer gdje se točno vidi zašto država drži vlasništvo u takvim kompanijama", govori Nađi te dodaje da Hrvatska ima apsurdan i paradoksalan sustav, kao i da je potrebno "izgraditi institucije koje to mogu podržati, a trenutno su neučinkovite".

"Zbog pandemije Zapad proizvode s Bliskog istoka vraća u Europu i mi također možemo provući jako puno investicija, pitanje je samo kako ćemo ih privući. Svi žele privući strani novac, samo Hrvatska ne želi.

"Već dugo ne dijelim premijerov optimizam. Premalo je prostora da kaže da to ništa nije njegova odgovornost u vezi afere s INA-om. Tu govorimo o milijardama koje su prošle ispod radara. Banke su bile te koje su to sve pokrenule i gdje je to pod tko zna kojim još pritiscima izašlo u javnost", rekao je Nađi tijekom gostovanja na N1.

Pročitajte više