Njemačka vlada posvađala se zbog izbjeglica, prijeti im velika kriza

Foto: EPA

SUKOB između njemačke kancelarke Angele Merkel (Kršćansko-demokratska unija CDU) i ministra unutarnjih poslova Horsta Seehofera (Kršćansko-socijalna unija CSU) oko toga treba li izbjeglicama koji su već registrirani u nekoj od zemalja Europske unije spriječiti ulazak u Njemačku eskalirao je najavom Horsta Seehofera da će, ako brzo ne bude postignut dogovor, bez privole kancelarke donijeti ministarsku uredbu o zatvaranju granica.

''Mi se nalazimo pred jednom povijesnom odlukom i željom da podnositeljima zahtjeva za azilom koji su već registrirani u nekoj zemlji Europske unije ne dopuštamo ulazak u Njemačku'', rekao je predvodnik zastupnika CSU-a unutar zastupničkog kluba Unije CDU/CSU u Bundestagu Alexander Dobrindt uoči sastanka ove skupine.

Njemačka novinska agencija Dpa javlja da je Seehofer na istom sastanku zaprijetio da će, ako se odluka po ovom pitanju ne donese ''u najkraćem mogućem roku'', on preko ministarskog ukaza zabraniti ulazak već registriranim podnositeljima zahtjeva za azilom i izbjeglicama.

CSU hoće rješenje odmah

Njemačka kancelarka Merkel odbija jednostrane poteze Njemačke i ustraje na rješenju na razini Europske unije koje bi trebalo biti doneseno na EU summitu krajem mjeseca.

CSU odbija ovo rješenje i traži da se mjere poduzmu odmah te je također, kako javljaju mediji u četvrtak, odbio kompromisno rješenje CDU-a.

''Kad su migracije u pitanju mi ne želimo polovična rješenja'', rekao je Markus Soeder, premijer Bavarske, savezne pokrajine u kojoj CSU zastupa demokršćansku opciju.

Na kriznom sastanku Angele Merkel i Horsta Seehofera u srijedu navečer je njemačka kancelarka ponudila rješenje prema kojem bi se s europskim partnerima koji bi bili najviše pogođeni CSU-ovom mjerom postigla bilateralna rješenja. O tomu su Merkel i Seehofer u srijedu razgovarali i s austrijskim kancelarom Sebastianom Kurzom koji je boravio u Berlinu.

Osim Austrije, CSU-ovim planovima bi bile pogođene sve zemlje Europske unije kroz koje izbjeglice dolaze do Njemačke pa tako i Hrvatska.

U četvrtak su o ovoj temi na kriznom sastanku odvojeno raspravljali i zastupnici CDU-a i CSU-a što je neuobičajen postupak jer Unija CDU/CSU u Bundestagu čini jedan zastupnički klub.

Zbog novog sukoba unutar demokršćanske Unije CDU/CSU oko izbjegličke politike Seehofer je otkazao za utorak planirano predstavljanje svog ''Master-plana za migracije'' koji sadrži pooštrenje odnosa prema izbjeglicama i podnositeljima zahtjeva za azilom.

CSU je još 2015. žestoko kritizirao liberalnu izbjegličku politiku Angele Merkel što je dovelo do zahlađenja odnosa između sestrinskih demokršćanskih stranaka.

CSU-ova inicijativa za strogu kontrolu useljavanja povezuje se s pokrajinskim izborima u Bavarskoj u listopadu na kojima CSU-u prijeti gubitak apsolutne većine.

Na saveznim parlamentarnim izborima u rujnu prošle godine CSU je izgubio velik broj birača koji su se okrenuli desno-populističkoj Alternativi za Njemačku (AfD) nakon čega je CSU najavio jači povratak konzervativnim vrijednostima.

Koalicijski partner Unije na saveznoj razini, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) upozorila je CSU na izolirane poteze kada je u pitanju izbjeglička politika.

''CSU nije sam na vlasti u Njemačkoj i, za razliku od Austrije, partner unutar vlade nije mu desno-populistički FPÖ nego socijaldemokrati. Mi smo za proeuropsku politiku i ne orijentiramo se, za razliku od CSU-a, prema onomu što kažu Orban, Kurz i Salvini'', rekao je za tjednik Spiegel član predsjedništva SPD-a Ralf Stegner.

Pročitajte više