Sukob policije i euroskeptika u Zagrebu, uhićeno nekoliko prosvjednika

DAN prije održavanja referenduma za ulazak Hrvatske u Europsku uniju organiziraju se prosvjedi protiv EU u Zagrebu i Rijeci.

U Zagrebu je na Trgu bana Jelačića održan prosvjed u organizaciji Pokreta za Hrvatsku - NE u EU. Kako su najavili, neki od prosvjednika su pokušali skinutu zastavu EU pa je došlo do sukoba prosvjednika i interventne policije.

Uhićeni Pernar, Kovačević, Francisković i Keleminec

Policija je privela pet sudionika i organizatora, među njima su predsjednik udruge Pravednik Natko Kovačević, jedan od organizatora skupa Marko Francišković, Ivan Pernar iz Saveza za promjene te čelnik Autonomne hrvatske stranke prava Dražen Keleminec.

Govornici su na skupu upozorili da će Hrrvatska ulaskom u EU izgubiti teško stečenu suverenost i samostalnost u Domovinskom ratu te biti podređena interesima krupnog kapitala i političkih elita. Upozorili su da se gospodarstvo Europske unije naočigled raspada, što "jasno pokazuju nemiri u Grčkoj i Rumunjskoj te kriza u Italiji, Portugalu i Irskoj".

Prema novinarskoj procjeni, na skupu je sudjelovalo više stotina prosvjednika, a bilo je i pristaša ulaska Hrvatska u EU koji su provocirali govornike. Prije početka izbila je žestoka svađa između organizatora i pripadnika policije koji su pokušali legitimirati neke sudionike. Govornici su pozvali građane da sutra zaokruže "ne" te već danas krenu skidati "protuzakonito istaknut2 zastava Europske unije u Zagrebu".

Prosvjed u Rijeci u 13 sati

Prosvjed koji počinje u Rijeci u 13 sati na Jadranskom trgu organiziraju MASA (Mreža anarhosindikalista Hrvatska), Antifa Rijeka, Slobodarski Blok i Autonomni studenti.

"EU od nas zahtijeva zatvaranje brodogradilišta, naše zadnje značajne industrije koja zapošljava približno 40 000 radnika, a kao primjer imamo Poljsku koja je nakon ulaska u EU morala zatvoriti 17 brodogradilišta. Neizostavno je napomenuti kako će naših zastupnika u Europskom parlamentu, koji broji malo manje od 800 zastupnika, biti 12, a još bitnije je napomenuti kako u biti Europski parlament ne donosi nikakve ključne odluke, već to radi Europska komisija sačinjena od 27 povjerenika, koja nije direktno izabrana od građana Unije, već proizvoljno od vlada i naravno, lobijima krupnog kapitala. Dakle, "demokracija" Unije pada u vodu već pri prvom pomnijem istraživanju o "demokratskoj" strukturi Unije, koja je sačinjena od neopozivih birokrata, koji nisu izabrani od građana i do sada su donosili odluke isključivo u korist krupnog kapitala, a na štetu radne većine", piše, između ostaloga, u njihovom pozivu na prosvjed.

Pročitajte više