Rohindže tuže Facebook, traže 150 milijardi dolara

Foto: EPA

ROHINDŽE iz Mjanmara, izbjegli u strane zemlje, tuže kompaniju Meta, donedavno poznatu kao Facebook, jer nije spriječila govor mržnje koji je bio uperen prema njima te je tako pridonijela nasilju, te traže odštetu od 150 milijardi američkih dolara.

Tužbe su podignute u SAD-u i Velikoj Britaniji.

U SAD-u je odvjetnička tvrtka Edelson PC i Fields PLLC podigla tužbu protiv Facebooka u San Franciscu, optužujući tu društvenu mrežu da je "spremna zanemariti živote Rohindža za bolji prodor na tržište u zemljama jugoistočne Azije".

Britanska odvjetnička tvrtka koja zastupa neke od izbjeglica napisala je pismo Facebooku, a u njemu navodi da su Facebookovi algoritmi "pojačali govor mržnje protiv Rohindža", da Facebook "nije ulagao" u moderatore i provjeravanje činjenica oko političke situacije u Mjanmaru.

Facebook nije udovoljio zahtjevu Reutersa da komentira podizanje tužbi.

Desetljeće diskriminacije

Facebook je 2018. priznao da nije učinio dovoljno da spriječi poticanje nasilja i govora mržnje protiv Rohindža. To je uslijedilo nakon neovisnog izvješća koje je naručio Facebook, u kojem se navodi da je platforma omogućila okruženje za širenje kršenja ljudskih prava. 

Od tada je tvrtka poduzela mjere protiv zloupotrebe platforme za poticanje na nasilje, uključujući zabranu pristupa vojne hunte Facebooku i Instagramu nakon državnog udara 1. veljače.

Rohindže se smatraju ilegalnim migrantima u Mjanmaru i desetljećima ih diskriminiraju vlada i javnost. Mjanmarska je vojska 2017. godine pokrenula nasilnu akciju u državi Rakhine nakon što su Rohindže izveli smrtonosne napade na policijske položaje.

Tisuće ljudi su izgubile živote, a više od 700.000 Rohindža je pobjeglo u susjedni Bangladeš.

Pročitajte više