SAD-u prijeti recesija

Foto: EPA

IZGLEDI da američko gospodarstvo uroni u recesiju u sljedećih 12 mjeseci porasli su na 25 posto, dok su izgledi za povećanja kamata američke središnje banke sve manji, pokazuje najnovija anketa Reutersa.

U anketi provedenoj ovoga tjedna među 110 ekonomista smanjene su procjene rasta najvećeg svjetskog gospodarstva u ovoj godini, pa se sada u prosjeku očekuje rast od 2,4 posto, sporije nego lani. 

Razlog je tome usporavanje rasta drugih najvećih svjetskih gospodarstava, Kine i eurozone, kao i trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. 

"Postoji mnogo neizvjesnosti i postoje neki dobri razlozi za prognoziranje usporavanja u 2019. godine u usporedbi s 2018.", kaže Jim O'Sullivan, ekonomist High Frequency Economicsa.

Neugodno iznenađenje na svjetskim burzama

U četvrtak je ulagače na svjetskim burzama neugodno iznenadio i podatak o oštrom padu prometa u trgovini na malo u SAD-u, što ukazuje na slabljenje potrošnje, najvećeg pokretača rasta američkog gospodarstva.

Promet u maloprodaji pao je u prosincu za 1,2 posto na mjesečnoj razini, najviše od rujna 2009. godine, dok su analitičari u anketi Reutersa očekivali rast od 0,2 posto.

Zbog toga su analitičari smanjili procjene rasta američkog gospodarstva u četvrtom tromjesečju prošle godine na 2 posto.

U Reutersovim anketama posljednjih su mjeseci analitičari u više navrata isticali kako je trgovinski rat SAD-a i Kine predstavlja značajan rizik za američko gospodarstvo.

Više od polovine ekonomista u najnovijoj anketi upozorilo je da bi daljnja eskalacija trgovinskog rata potaknula sljedeću recesiju u SAD-u. S druge strane, u anketi iz srpnja 2018. godine 60 posto ekonomista je izjavilo da trgovinski rat ne predstavlja značajan rizik.

Izgledi su sve veći

Prema novoj anketi, izgledi za recesiju u sljedećih godinu dana porasli su na 25 posto, dok su u siječnju iznosili 20 posto. Izgledi za recesiju u sljedeće dvije godine kreću se, pak, na 40 posto.

Zbog toga je sve manje vjerojatno da bi američka središnja banka nastavila s politikom povećanja ključnih kamatnih stopa, nakon što ih je prošle godine povećala čak u četiri navrata za po 0,25 postotnih bodova. 

"Svakako ima smisla da Fed zaustavi svoju politiku kako bi se vidjelo kako se stvari odvijaju, jer nije nemoguće da će gospodarstvo u 2019. godini usporiti zbog oslabljenog globalnog rasta, strožih financijskih uvjeta i jenjavanja fiskalnih poticaja", kaže Jim O'Sullivan.

Pročitajte više