Seizmolog Krešimir Kuk objasnio trebaju li Zagrepčani strahovati od potresa

Foto: 123rf, screenshot: Nova TV

KREŠIMIR KUK, dežurni seizmolog Seizmološkog zavoda, za Novu TV je progovorio o tome zašto dolazi do potresa i mogu li se oni predvidjeti.

> Potres u Zagrebu: Treslo se Špansko, Vrbani, Cvjetno...

Je li bilo još podrhtavanja tla danas?

"U Hrvatskoj ih nije bilo danas uopće i teško bi se mogli povezati s ovim potresom čiji je epicentar bio u Sloveniji".

Zagrepčani su u strahu od potresa, ima li razloga za paniku? Je li Zagreb potencijalno ugrožen?

"Zagreb je potencijalno ugrožen jer se nalazi na seizmički aktivnom području gdje su potresi relativno česti, no ima dijelova zemlje koji su puno više ugroženi. No, moramo biti svjesni da opasnost od potresa u gradu Zagrebu postoji".

Postoje li znaci prema kojima se potres može predvidjeti?

"Ne postoje takva predviđanja, pogotovo ne znanstveno utemeljena. U novije vrijeme istražuju se promjene nekih elektromagnetnih polja koja se mijenjaju prije potresa i ispuštanje nekih plinova čija se koncentracija mjeri. Pitanje je hoće li se ikada moći znanstveno, točno, predvidjeti neki potres. Može se reći gdje se može očekivati i kolike jačine, ali o vremenskoj komponenti ne može se govoriti".

Zašto je Zagreb jedan od ugroženijih i koja su još područja u Hrvatskoj ugrožena?

"Najugroženiji su šire zagrebačko područje, šire riječko područje te južno Primorje sa širim dubrovačkim područjem. To je geološki i strukturno povezano sa sastavom zemlje ispod njezine površine, dakle s rasjedima, tektonski poremećajima i pomacima koji se dešavaju a mi to ne vidimo", zaključuje.

Podsjetimo, Seizmološka služba Republike Hrvatske danas je objavila da je potres kod Brežica u Sloveniji, koji se osjetio i u Zagrebu, bio umjeren, magnitude 3.6 prema Richteru.

U 15 sati i 2 minute (ljetno SEV) dogodio se umjeren potres s epicentrom kod Brežica (Slovenija). Potres je imao magnitudu M=3.6 prema Richteru. Na temelju magnitude je procijenjeno da se u epicentru osjetio intenzitetom V (pet) stupnjeva makroseizmičke ljestvice, prioopćila je Seizmološka služba RH.

Pročitajte više