Škare Ožbolt o pljački Ine: Koje su to institucije odradile svoj posao?

Screenshot: N1

BIVŠA ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt je za N1 komentirala pljačku Ine. Rekla je da se Hrvatska godinama bori protiv korupcije, ali da korupcija postaje učestalija. Škare Ožbolt kaže da svi peru ruke od odgovornosti.

"Međutim, kad vidite ove efekte u smislu generalne prevencije - nema nikakvog efekta. Nakon svih ovih političkih i pravosudnih skandala, od silnih teatralnih uhićenja, nema nikakvog efekta. To samo pokazuje koliko je svijest, pa i naša slika društva, vrlo slaba. Svi peru ruke od odgovornosti. 

Ovo je jedan posao koji je izletio ovako javno i šokirao javnost. Pitanje je koliko takvih poslova ima, koliko takvih situacija još ima. Meni je nevjerojatno da Ina nije izašla s okvirnom štetom koja je načinjena tom društvu. Milijardu kuna je procjena USKOK-a, Ina još nije izašla s cifrom. Tu se događaju stvari koje su za pretpostaviti, a koje nemaju nikakvog efekta. Smjenjuju se ljudi, daju se priopćenja, a to nema nikakve veze. Ne znamo kolika je prava šteta nastala za Inu, Ina šuti", komentirala je bivša ministrica za N1.

"Takvih slučajeva ima još"

Škare Ožbolt navodi da je zastrašujuće da jedan direktor četvrte linije odlučivanja ima pravo na raspolaganje ugovorima od 20 milijuna eura. Kaže da jedan ugovor pokazuje takvo ponašanje te da to znači da takvih slučajeva ima još. 

Po pitanju odnosa Ine i MOL-a te upravljačkih prava koja Mađari imaju, Škare Ožbolt smatra da je MOL upravljačka prava donio na protuzakonit način. Navodi da je to pokazala presuda Ivi Sanaderu. 

"Činjenica je da pljušte izjave da treba smijeniti Upravu i Nadzorni odbor, slažem se, oni su se pokazali kao tijela koja su morala voditi računa da negdje novac curi, nisu to radili. Kako se smjenjuju? Na skupštini. Redovna skupština Ine bila je 15.6., a kad se čita izvješće, cvjetaju ruže. Nakon toga se dogodilo ovo. Njih se može smijeniti samo na skupštini, a ne izvaninstitucionalnim putem. Ugovor se mora revidirati, ali još nisu našli način kako ga revidirati. Imate arbitraže, cijeli niz pokušaja, ali bezuspješno.

Jednostrano Hrvatska ne može ništa učiniti. Ja mislim da je tu potreban razgovor i dogovor, koji su uopće planovi, koja je energetska strategija Hrvatske, misli li se otkupiti Inu ili ne. Hoće li ova situacija to ubrzati ili ne, veliko je pitanje. Ono što se meni nameće kao pitanje, ovo je očito jedan loše posloženi sustav, tko će ga revidirati, koliko takvih stvari ima? U ovoj situaciji plinske krize ovako enormno i besramno zarađivati, to samo pokazuje da smo u dubokoj društvenoj krizi", smatra Škare Ožbolt.

"Koje su to institucije odradile svoj posao?"

Govoreći o nastavku afere, Škare Ožbolt kaže da se boji da će cijela situacija trajati predugo te da će se razvodniti.

"Razvodnit će se kao što su se sve priče razvodnile. U početku su svi uzbuđeni, a onda sve padne u zaborav. Mi smo nacija koja jako puno zaboravlja", komentirala je te se osvrnula na izjavu premijera Andreja Plenkovića da su u ovom slučaju institucije odradile svoj posao.

"Koje su to institucije odradile svoj posao? Banke su detektirale, Ured za suzbijanje pranja novca morao je po službenoj dužnosti reagirati nakon što su banke to prijavile. Tko? Ja ne vidim da su se tu institucije previše pretrgle, mislim da su prije imale refleksan posao, nego što su to samostalno odradile. Postoji tu politička odgovornost.

Otkad postoji Ina, Ina je uvijek bila politička firma, uvijek je politika postavljala i direktore i Nadzorni odbor i Upravu i na nižim razinama. Otkako postoji Ina, još od komunističkih vremena, tada su oni postavljali svoje kadrove, a od devedesetih kako je tko dolazio na vlast tako je mijenjao Upravu, uvijek je to bio prostor za političko kadroviranje. Ako postoji političko kadroviranje, onda postoji i politička odgovornost", objašnjava Škare Ožbolt.

"Mi nemamo instituciju koja traga za novcem"

Bivša ministrica pravosuđa slaže se s onima koji su rekli da petero uhićenih nisu kraj cijelog lanca te da će se tu još puno toga odmotavati. Kaže da je samo pitanje štete i jedne vrste šutnje jer na bitna pitanja još uvijek nema odgovora. Škare Ožbolt je objasnila što dalje sa zaplijenjenim novcem iz pljačke.

"To je klasičan postupak oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom. Taj novac je zamrznut, nije uplaćen u proračun. Na kraju ćemo vidjeti čiji je taj novac i kome će on ići. On je zamrznut. Taj dio je ugrađen u kaznene odredbe, prema tome uopće ta svrha oduzimanja je po meni jako bitna jer to je pokazatelj, a dalje trag tog novca, je li on otišao ocu umirovljeniku, ženi, ljubavnici, prijatelju ili rođaku, to se treba tragati.

Mi uopće nemamo tih institucija koje bi tragale. Mi nemamo instituciju koja traga za novcem. U Velikoj Britaniji, primjerice, imaju ured gdje i tri godine nakon što je netko pronevjerio novac i izašao iz zatvora još uvijek ga prate. Mislim da nitko ne traga za svim tim kolanjem novca", rekla je Škare Ožbolt tijekom gostovanja na N1.

 

Pročitajte više