Slovenska oporba nije uspjela s ustavnom tužbom protiv Janše

Foto: EPA

ČETIRI slovenske oporbene stranke nisu uspjele s inicijativom u parlamentu da se protiv premijera Janeza Janše pred ustavnim sudom pokrene postupak opoziva zbog kršenja zakona i ustava. Za pokretanje ustavne tužbe, odnosno impeachmenta pred ustavnim sudom, nakon cjelodnevne rasprave večeras su glasala 42 zastupnika, a 44 su bila protiv.

Kako bi ustavna tužba prošla u parlamentu te da o mogućnosti opoziva onda odlučuje ustavni sud, potrebno je da se za to izjasni natpolovična većina u 90-članom Državnom zboru, odnosno najmanje 46 zastupnika.

Kršenje ustava, pritisak na medije, loše upravljanje zdravstvom...

U prijedlogu ustavne tužbe četiri oporbene stranke s lijevog spektra Janši su na teret stavljale kršenje ustava i zakona, pritisak na nezavisne medije i nezavisne državne organe i tijela, ali i navodno loše upravljanje zdravstvenom krizom uzrokovanom pandemijom koronavirusa.

Janša je u parlamentu sve navode oporbe negirao, tvrdeći da je opozicija motivirana destruktivnom željom da sruši njegovu vladu pred 30. obljetnicu stvaranja države i malo više od mjesec dana prije nego što će Slovenija preuzeti predsjedanje Vijećem EU. Time bi, ustvrdio je, došlo do političke nestabilnosti i situacije kad bi se zemlja bavila sama sobom umjesto prioritetima predsjedanja.

Rezultat glasanja trenutno smanjuje pritisak na Janšinu vladu, koja u parlamentu nema pravu većinu, no oporba i dalje inzistira na tvrdnji da bi Janšina vlada trebala dati ostavku kako bi se održali prijevremeni izbori.

U petak u parlamentu slijedi i glasanje o prijedlogu vlade za smjenom predsjednika parlamenta Igora Zorčiča, koji je nedavno istupio iz jedne od koalicijskih stranaka i formirao samostalni zastupnički klub, slabeći poziciju vladajuće koalicije u parlamentu. Zorčič je odbio sam dati ostavku, a vladajući s prvim pokušajem smjenjivanja nisu prije mjesec dana uspjeli jer im je nedostajao jedan glas.

Pročitajte više