Sud Kameničkom povisio zatvorsku kaznu, mora se odmah javiti u Remetinec

VRHOVNI SUDA povisio je u četvrtak, sa četiri i pol na šest godina, zatvorsku kaznu Marinu Kameničkom (22) koji je zbog obijesne vožnje u kolovozu 2018. skrivio prometnu nesreću u kojoj su poginule dvije osobe.

>Tužiteljstvo za Kameničkog traži veću kaznu, obrana se nije žalila

Prihvativši žalbu državnog odvjetnika Vrhovni sud je preinačio prvostupanjsku presudu zagrebačkog Županijskog suda koji je Kameničkog osudio na četiri godine i šest mjeseci za izazivanje prometne nesreće kojom je prouzročio smrt dvije osobe.

Uslijed preinačenja prvostupanjske presude izrečena kazna zatvora je teža od pet godina pa je Kameničkom određen istražni zatvor, dodaje se u priopćenju suda u kojem se navode samo inicijali osuđenika.

Obrazloženje suda

Najviši sud smatra da je prvostupanjski sud odmjerio kaznu u prekratkom trajanju jer sve utvrđene okolnosti nisu primjereno vrednovane prilikom odmjeravanja visine kazne.

''Brzina kojom je vozio optuženik gotovo četverostruko premašuje brzinu propisanu za naseljena mjesta. Osim toga, riječ je o važnoj i frekventnoj gradskoj prometnici po kojoj je u svako doba gust promet. To sve upućuje na značajan stupanj kriminalne volje na strani optuženika'', istaknuo je sud.

Vrhovni sud je istaknuo da je Kamenički bezobzirnim načinom vožnje prouzročio smrt dvije osobe te osobito tešku tjelesnu ozljedu jedne osobe koja se od posljedica ozljeđivanja i dalje liječi. Sud je dodao da sve te okolnosti ''u svojoj ukupnosti nadilaze okolnosti koje su inače potrebne za postojanje ovoga kaznenoga djela, osobito u odnosu na težinu posljedica kaznenih djela iz oblasti prometa'', ali i da ''pukim slučajem posljedice nisu bile još i teže''.

Najviši sud je dodao da je Kameničkom pravilno kao olakotna okolnost cijenjena njegova mlada dob, ali je propušteno dati značaj činjenici kako je žrtva, koja je poginula kao suvozačica u njegovu vozilu, bila također mlada osoba, približne dobi kao i optuženik.

"Postrožena je kazna primjerena ličnosti optuženika i počinjenom djelu te je pogodna za ostvarenje svrhe kažnjavanja i izražavanja društvene osude zbog počinjenog kaznenog djela, a pri tom je uzeta u obzir iznimna pogibeljnost takvog neobuzdanog ponašanja u prometu i s tim u vezi težine posljedica koje mogu nastupiti", zaključio je Vrhovni sud.

U nesreći poginule dvije osobe, treća teško ozlijeđena

U nesreći su poginule dvije osobe, dok je treća osoba teško ozlijeđena i njezin oporavak je neizvjestan unatoč većem broju operacija, dodala je tužiteljica Albina Tisanić Grzelja.

Uz to, tužiteljstvo smatra da zagrebački Županijski sud nije dovoljno cijenio mladu dob jedne od žrtava, Laure Stelio, koja je imala 22 godine, dok je istovremeno kao olakotnu okolnost uzeo u obzir mladu dob okrivljenika koji je u trenutku nesreće imao 20 godina.

''Prema iskazu svjedokinje V. B., prijateljice poginule Laure Stelio, okrivljeni je bio sklon brzoj vožnji i znao je voziti pod utjecajem alkohola. S druge strane precijenjene su olakotne okolnosti poput priznanja okrivljenika. Budući da se okrivljenik pri podizanju optužnice izjasnio kako je kriv, poricanjem nije mogao umanjiti količinu dokaza'', kazala je tužiteljica zaključivši da je Kameničkovo kajanje precijenjeno s obzirom na težinu kaznenog djela koje je počinio.

Na visinu kazne su se žalili i oštećenici, kao i na činjenicu da je prvostupanjski sud samo djelomično usvojio njihov trošak.

Obrana se nije žalila

Branitelji Kameničkog Ivan Stanić i Nikola Mandić nisu se žalili na presudu.

''Naš je branjenik i u postupku rekao da će prihvatiti svaku sankciju koju dobije i to je ispoštovao. Ističemo da smo odmah nakon nesreće u njegovo ime, s obzirom na to da je on bio u istražnom zatvoru, osobno kontaktirali sve oštećenike kako bismo izrazili sućut i ponudili pomoć'', kazali su.

Optužnica tereti Kameničkog da je 23. kolovoza 2018. u 21:10 upravljao Mercedesom AMG Ilicom u smjeru zapada. Tom prilikom se kretao brzinom od 195 kilometara na sat, iako je bio svjestan da je brzina ograničena na 50 kilometra na sat. Došavši do Ilice 442, zbog prevelike brzine kretanja izgubio je nadzor nad upravljačem i udario u rubni kamen te se zarotirao prešavši u drugi smjer.

U nekontroliranom kretanju svojim vozilom je udario u Opel Astru, u kojoj je na suvozačkom mjestu sjedila Nadica Hoflinger, koja je poginula do dolaska hitne pomoći. U sudaru je poginula i Laura Stelio koja se nalazila na suvozačkom sjedalu Mercedesa koju je nakon ispadanja iz vozila udario Renault Clio koji se kretao Ilicom u smjeru istoka.

Prvostupanjska presuda je donesena na suđenju bez javnosti nakon samo jednog sudskog ročišta.

Pročitajte više