Za trudnice u Dubrovniku nakon 21 sat nema epiduralne. Iz bolnice objasnili zašto

Ilustracija: 123rf

U OPĆOJ bolnici Dubrovnik nije moguće osigurati epiduralnu anesteziju za rodilje tijekom 24 sata, kao što su u svojoj peticiji zatražile dubrovačke majke okupljene u Facebook grupi ''DUMAM-e, Mame iz Dubrovnika i okolice'', poručili su iz bolnice.

U priopćenju koje je upućeno u ponedjeljak iz dubrovačke bolnice stoji kako je prioritet u radu ustanove briga za najosjetljivije pacijente - rodilje, no epiduralnu anesteziju mogu primiti samo u razdoblju od 7:30 do 21 sat.

Peticija koju su pokrenule žene je u samo jedan dan prikupila više od 3000 potpisa.

"Nije moguće osigurati dežurstvo anesteziologa"

"Naime, nije nažalost moguće organizirati dežurstvo liječnika anesteziologa prema sugestijama mama s FB s obzirom na to da bi u slučaju pružanja usluge epiduralne anestezije rodiljama, dežurni anesteziolog morao biti uz rodilju u prosjeku idućih pet do šest sati.

U međuvremenu, bilo koje hitno medicinsko stanje zbog kojeg je taj anesteziolog u dežurstvu, ne bi se moglo u tom periodu odraditi čime bi direktno bili ugroženi životi pacijenata. Za ispuniti zahtjeve iz peticije, Opća bolnica Dubrovnik, u vrijeme COVID-19 pandemije i izvanrednih uvjeta rada od ožujka 2020. trebala bi zaposliti najmanje dvoje dodatnih anesteziologa", stoji u priopćenju dubrovačke bolnice za Dnevnik.hr u kojem se ističe kako nedostaje anesteziologa u cijeloj Hrvatskoj.

"Unatoč kadrovskim problemima s kojima se susrećemo, u želji da svim našim rodiljama podjednako omogućimo bezbolni porod, počeli smo prije šest godina s Programom obezboljenog poroda.

U Općoj bolnici Dubrovnik zaposleno je devet anesteziologa, a svaki specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine mjesečno odrađuje i do devet 24-satnih dežurstava.

Pored toga posao anesteziologa obuhvaća na dnevnoj bazi: jedinicu intenzivnog liječenja, covid jedinicu intenzivnog liječenja, hitne operacije, hladni pogon (ranije dogovorene nehitne medicinske zahvate), dnevne ambulante za buduće kirurške zahvate, kolonoskopije s anestezijom i prema potrebi, transport životno ugroženih bolesnika prema Splitu i Zagrebu", navode te dodaju kako je samo u Jedinici intenzivnog liječenja u posljednjih godinu dana na respiratoru bilo 420 pacijenata, od čega 121 pacijent s covidom.

Pročitajte više