Saveznici mole Ukrajinu da ne napada ruske rafinerije. Ukrajinci ih nisu poslušali
UKRAJINSKI dronovi u noći na petak napali su rafineriju nafte Lukoil u ruskom gradu Kstovu, javljaju ruski medijski kanali na Telegramu. Na fotografijama i snimkama objavljenima na društvenim mrežama vidi se veliki plamen koji suklja iz postrojenja, a snažna eksplozija obasjala je noćno nebo iznad rafinerije Lukoil-Nižegorodnefteorgsintez u Nižnjenovgorodskoj oblasti.
Napad se dogodio u vrijeme dok zapadni saveznici, prema priznanju ukrajinskih dužnosnika, traže od Kijeva da obustavi udare na ruske rafinerije zbog rasta cijena goriva potaknutog američko-izraelskim ratom u Iranu, piše The Kyiv Independent.
Pritisak saveznika
Da Kijev dobiva takve poruke od saveznika, potvrdio je i Kirilo Budanov, predstojnik Ureda predsjednika, u razgovoru za Bloomberg objavljenom 4. travnja. "Recimo to diplomatski. Dobivamo određene signale u vezi s tim", rekao je Budanov, ne precizirajući koje su zemlje uputile takav zahtjev.
Lokalni ruski kanali na Telegramu izvijestili su o nadolazećim ukrajinskim dronovima neposredno prije napada. Ruski dužnosnici još nisu komentirali događaj, a ukrajinska vojska također se nije oglasila. The Kyiv Independent nije mogao neovisno potvrditi ove navode.
Česta meta
Rafinerija je i ranije bila meta ukrajinskih napada, a nalazi se oko 800 kilometara od ukrajinske granice. Ukrajina redovito bespilotnim letjelicama dugog dometa gađa vojne i industrijske ciljeve u Rusiji, a naftne rafinerije česta su meta. Kijev smatra takva postrojenja legitimnim vojnim ciljevima jer opskrbljuju gorivom i novcem ratnu mašineriju Kremlja.
Globalna energetska kriza
Sjedinjene Države su u listopadu 2025. uvele sankcije Lukoilu i Rosneftu, zamrznuvši imovinu Lukoila u SAD-u i zaprijetivši sekundarnim sankcijama stranim tvrtkama koje s njima posluju. Te mjere, prve koje je uvela druga Trumpova administracija, trebale su prisiliti Moskvu na mirovne pregovore, s obzirom na ključnu ulogu prihoda od fosilnih goriva u financiranju ruskih ratnih napora.
Međutim, nakon izbijanja rata u Iranu, američko Ministarstvo financija je 12. ožujka izdalo privremenu dozvolu koja omogućuje kupnju ruske nafte blokirane na moru, u pokušaju da se stabiliziraju globalne cijene energije. Cijene nafte snažno su porasle uslijed eskalacije rata u Iranu, koji traje već šesti tjedan. Energetska postrojenja na Bliskom istoku stalna su meta u sukobu, a Iran je zatvorio i Hormuški tjesnac, ključni pomorski put kojim prolazi otprilike petina svjetske nafte.