Australski premijer o Trumpovim izjavama: "To nije primjereno"
AUSTRALSKI premijer Anthony Albanese pozdravio je primirje na Bliskom istoku dogovoreno između Sjedinjenih Država, Izraela i Irana, no istovremeno je kritizirao retoriku američkog predsjednika Donalda Trumpa. Do dogovora o prekidu vatre došlo je nakon tjedana povišenih napetosti koje su prijetile eskalacijom sukoba, piše Reuters.
>> Razvoj događaja pratite na Indexu
Trumpov nagli zaokret
Trump je pristao na dvotjedno primirje manje od dva sata prije isteka ultimatuma koji je postavio Teheranu da ponovno otvori Hormuški tjesnac ili se suoči s razornim napadima na svoju civilnu infrastrukturu.
Njegova objava na društvenim mrežama predstavljala je potpun preokret u odnosu na ranije izjave istoga dana, kada je izdao dramatično upozorenje da će "cijela civilizacija večeras nestati" ako se njegovi zahtjevi ne ispune.
Albanese: Trumpova retorika je zabrinjavajuća
U intervjuu za Sky News, Albanese je izjavio da je primirje dobrodošlo, ali da je Trumpova retorika zabrinjavajuća. "Ne smatram primjerenim da se predsjednik Sjedinjenih Država koristi takvim rječnikom i mislim da će to izazvati određenu zabrinutost", rekao je.
Promjena australskog stava
Iako je u početku rata podržavao američke napade na Iran, Albanese je posljednjih tjedana izražavao sve veću nelagodu zbog sukoba. Prošloga je tjedna premijer izjavio da od Trumpa traži jasnija jamstva o ratnim ciljevima te je pozvao sve uključene strane na smirivanje napetosti.
S druge strane, Trump je ovog tjedna kritizirao Australiju zbog nedostatka podrške. "Australija nam nije pomogla", rekao je na konferenciji za medije, prozivajući uz nju i Japan te Južnu Koreju.