VIDEO Posada Artemisa 2 u Houstonu dočekana ovacijama
POSADA misije Artemis II, koja je oborila rekord u letu dubokim svemirom, jučer je u Houstonu dočekana ovacijama stotina ljudi. Četvero astronauta, koji su se vratili s povijesnog leta oko Mjeseca, dali su prve izjave nakon slijetanja. Stigli su na Ellington Field u blizini NASA-inog svemirskog centra Johnson nakon što su se prethodne večeri spustili u ocean kod obale San Diega, piše The Guardian.
Nakon kratkog susreta sa supružnicima i djecom, zapovjednik Reid Wiseman, pilot Victor Glover, Christina Koch i Kanađanin Jeremy Hansen stali su na pozornicu u hangaru, okruženi djelatnicima svemirskog centra i drugim uzvanicima. "Ovo nije bilo lako", rekao je emotivni Wiseman.
"Prije polijetanja, osjećate se kao da je to najveći san na svijetu. A kad ste gore, samo se želite vratiti svojim obiteljima i prijateljima. Poseban je osjećaj biti čovjek i biti na planetu Zemlji", poručio je.
"Zemlja je bila tek čamac za spašavanje"
"Još nisam ni procesuirao što smo upravo napravili i bojim se i pokušati", dodao je Glover. Hansen je rekao kako su njih četvero utjelovili ljubav i iz nje "crpili radost". "Kada gledate u nas, ne vidite nas. Mi smo ogledalo koje odražava vas. I ako vam se sviđa što vidite, samo pogledajte malo dublje. To ste vi", izjavio je.
Tijekom svog rekordnog preleta, astronauti su dosegli maksimalnu udaljenost od 406.771 kilometar od Zemlje, čime su nadmašili rekord udaljenosti koji je postavila posada Apolla 13. Misija je također zabilježila novu perspektivu našeg planeta fotografijom "zalaska Zemlje", koja prikazuje naš planet kako zalazi iza sivog Mjeseca prepunog kratera.
Slika je podsjetila na slavnu fotografiju "izlaska Zemlje" iz 1968. godine, koju su snimili prvi posjetitelji Mjeseca, posada Apolla 8. "Iskreno, nije mi toliki dojam ostavila sama Zemlja, koliko sva tama oko nje. Zemlja je bila tek čamac za spašavanje koji je netaknuto lebdio u svemiru", rekla je Koch. "Planete Zemljo, posada ste vi", poručila je.
NASA je obećala da će popraviti WC
Prije njihovih izjava, posadu je predstavio NASA-in administrator Jared Isaacman, koji ih je među prvima pozdravio na brodu za oporavak. Njihov povratak kući bio je dirljiv: vratili su se u NASA-inu bazu u Houstonu na 56. godišnjicu lansiranja Apolla 13, misije čija je rečenica "Houstone, imamo problem" pretvorila umalo katastrofu u trijumf.
Tijekom gotovo desetodnevne misije, astronauti su putovali dublje u svemir od istraživača iz prošlih desetljeća i snimili poglede na dalju stranu Mjeseca koje ljudske oči nikada prije nisu vidjele. Unatoč postignućima, posada se suočila i s jednim prozaičnim problemom: neispravnim svemirskim WC-om. NASA je obećala popraviti dizajn prije budućih, dužih misija slijetanja na Mjesec.
Wiseman, Glover, Koch i Hansen prvi su ljudi koji su letjeli na Mjesec otkako je Apollo 17 završio prvu eru NASA-inog istraživanja 1972. godine. Zapovjednik Apolla 13 Jim Lovell, koji je preminuo prošlog ljeta, bodrio ih je u poruci snimljenoj prije leta.
"Potrebna je hrabrost, potrebna je odlučnost"
Uspjeh misije Artemis II bio je ključan za NASA-u, koja se već priprema za Artemis III sljedeće godine. Tijekom te misije nova će posada vježbati spajanje svoje kapsule s lunarnim lenderom u Zemljinoj orbiti. To će pripremiti teren za iznimno važno slijetanje na Mjesec misije Artemis IV 2028. godine, kada će dvoje astronauta pokušati sletjeti blizu južnog pola Mjeseca.
Nakon što se ponovno susreo sa svoje dvije kćeri, Wiseman je izjavio da je "misija izvršena" te se obratio okupljenim astronautima ž. "Vrijeme je da se pripremite i krenete, jer za to je potrebna hrabrost. Potrebna je odlučnost, i svi vi idete, a mi ćemo stajati uz vas i podržavati vas na svakom koraku, na svaki mogući način", poručio je okupljenim astronautima.