Kina snizila cijene goriva
KINA je snizila maksimalne maloprodajne cijene benzina i dizela, prvi put ove godine, nakon što su globalne cijene nafte pale s vrhunaca dosegnutih tijekom rata u Iranu.
Kineska Nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC) objavila je da se cijene benzina smanjuju za 555 juana po toni (oko 72 eura), a dizela za 530 juana (oko 69 eura). Ova promjena, koja stupa na snagu 22. travnja 2026., odražava stabilizaciju tržišta nakon izrazito turbulentnog ožujka.
Trenutne cijene na crpkama
Nakon ovog pojeftinjenja, prosječna cijena benzina u Kini iznosi oko 9,56 juana po litri (otprilike 1,24 eura), dok se dizel prodaje po cijeni od oko 8,59 juana po litri (oko 1,11 eura). Za vozače to znači izravnu uštedu od oko tri eura pri točenju spremnika od 50 litara.
Cijene goriva u Kini ranije su rasle tri puta od ožujka, nakon što su američki i izraelski napadi na Iran krajem veljače potaknuli snažan rast cijena nafte. Tijekom tog razdoblja, cijene su se opasno približile granici od 10 juana po litri, što je u Kini poznato kao "era 9 juana", no državne intervencije i ograničenja rasta spriječili su još veći udar na džepove potrošača.
Slabija potražnja i višak zaliha
Visoke cijene goriva dovele su do pada potrošnje, a istodobno su povećale zalihe u rafinerijama.
Kako bi se riješile viška goriva, veleprodajne cijene počele su padati, navodi konzultantska kuća Oilchem.
Kineske vlasti cijene goriva prilagođavaju svakih deset radnih dana, prateći kretanja na globalnom tržištu nafte.
Neizvjesnost zbog Hormuškog tjesnaca
Cijene nafte počele su padati nakon privremenog primirja između SAD-a i Irana, no situacija je i dalje nestabilna.
Napetosti su ponovno porasle nakon što je Iran osudio američku zapljenu broda Touska, dok SAD nastavlja blokadu iranskih luka.
Istodobno, Iran je nakratko otvorio pa ponovno zatvorio Hormuški tjesnac, kroz koji inače prolazi oko petine svjetske nafte i ukapljenog plina.
Analitičari upozoravaju da bi novi poremećaji u tom ključnom plovnom putu mogli ponovno pogurati cijenu nafte prema oko 100 eura po barelu u drugom kvartalu 2026. godine.