Priča o konobi u zadarskom zaleđu je klasična priča o sukobu generacija?
ŠTO SE dogodilo s konobom Jakan? Radi li? Ne radi? Tema gori, komentari divljaju, a šutnja je nadvila jasenički kraj. Ipak, u zadarskom zaleđu rijetko što na dulje vrijeme ostaje tajnom pa nam je jedna mještanka ispričala kako u priči s konobom, koja je bila sjajna i inspirativna, već neko vrijeme nešto ne valja.
"Narušeni obiteljski odnosi, sukob generacija..."
“Tu su vam obiteljski odnosi narušeni, sukob generacija koji se nije dao riješiti. Anton je sa stričevima ušao u posao, a sad će oni preuzeti sve dalje. Konoba će raditi, imaju istu kuharicu, a što će dalje biti, vidjet ćemo“, priča nam.
Konobu Jakan otvorio je lani mladi Anton Vulić. Zbog svoje specifične lokacije, u selu sa samo četvero stalnih mještana, u opuštajućem i mirnom ambijentu i s iznimno ukusnom domaćom hranom, u kratko vrijeme postala je hit mjesto zadarskog kraja, a posjetitelji koji bi se tu "skinuli" s autoputa na ručak i nakon toga nastavili put, bili su svakodnevna pojava.
"Anton je bio pokretač svega, njegova ideja i realizacija doveli su do toga da se pred konobom čeka red, ljudi sjede po zidićima, rezervacije su bile tjednima unaprijed… Ali starijoj generaciji bilo je teško objasniti da se treba dalje ulagati da bi se išlo naprijed, da od minijaturne kuhinje treba napraviti veću, da voće i povrće, koje su nabavljali isključivo sa OPG-ova ima svoju cijenu i da je zato jelo ukusno i da im zato ljudi dolaze… Sad sam čula da će se okrenuti ćevapima i sličnom, to niti je konoba, niti je drugačije od mora takvih objekata koje imamo na svakom koraku", kaže nam Jaseničanka koja je htjela ostati anonimna.
Konoba Jakan dobila je i nagradu Premium Zadarske županije kao gastronomski objekt godine.
"Oni niti jednu reklamu nisu platili, a konoba je mjesecima bila puna. Žao mi je Antona jer je ispravan momak, sigurno je htio najbolje i zbog njega je ta priča bila toliko uspješna, ali kad su obiteljske razmirice u pitanju, teško je to… Vidjet ćemo dalje što će biti", zaključuje naša sugovornica.
A što kažu iz konobe?
Nakon što je dosadašnji suvlasnik Anton Vulić objavio da konoba zatvara vrata te dao naslutiti da su utjecaj imala i obiteljska neslaganja oko nekih pogleda, Indexu se javila šefica kuhinje Stella Pasek.
"Vijest vezano uz zatvaranje Konobe Jakan nije točna. Konoba Jakan od ove sezone posluje s istom cheficom i menueom, na istoj lokaciji, s novom vlasničkom strukturom i novim nazivom Konoba Jakan V. Željno iščekujemo sve goste željne jedinstvenog gastronomskog doživljaja", poručila je ona za Index.
Upitali smo je o kakvim promjenama se radi te što gosti mogu očekivati pod novim vlasništvom. "Novi vlasnik konobe je iz obitelji Petar Vulić. Za goste nastavljamo raditi kao i prije uključujući moderan pristup tradicionalnim jelima i ponudi", pojasnila je.
"Stričevima želim uspjeh s novom konobom"
Ubrzo nam se javio i dosadašnji suvlasnik Anton.
"Konoba Jakan bila je obiteljski projekt u kojem su sudjelovala moja dva strica i ja. Iz različitih razloga zajednički posao nije uspio i ja kao vlasnik obrta koji je registrirao konobu Jakan više ne sudjelujem u tom poslu. Ime konobe i priča koju sam prepričao kroz uređenje konobe i društvene mreže bile su moja ideja i smatram ih svojim vlasništvom koje je u ovom trenutku i u ovom obliku prestalo s radom. Stričevi su otvorili svoj obrt i na istoj lokaciji otvorili ili planiraju otvoriti konobu naziva Jakan V. S obzirom da se radi o obiteljskoj situaciji koja je za nas koji smo sudjelovali u tome, ali i za našu širu familiju nelagodna i emotivna ne bih više komentirao ovu situaciju. Svojim stričevima želim uspjeh u poslu s novom konobom", poručio je pomirljivo.
Što će s konobom dalje biti ostaje vidjeti ovog ljeta.
