Jedno od najpoznatijih ljetovališta na Jadranu ponovno se otvara nakon pet godina
Nakon pet godina spora oko pristupa plažama, crnogorski otok Sveti Stefan ovog će ljeta ponovno dočekati turiste. Grad-hotel na budvanskoj rivijeri prve bi goste trebao primiti u srpnju, nakon što su crnogorska vlada i zakupci otoka postigli nagodbu.
Popularno ljetovalište zatvoreno je od 2021. godine, i to zbog dugotrajnog pravnog spora oko prava lokalnog stanovništva na pristup plažama. Luksuzni hotelski operater Aman, koji upravlja otokom, potvrdio je da će Sveti Stefan za ljetnu sezonu biti otvoren od 1. srpnja.
Kraj spora i novi uvjeti za plaže
Prema dogovoru koji prenosi Euronews, lokalno stanovništvo imat će besplatan pristup dvjema od triju plaža u blizini odmarališta. Stanovnici će tako moći koristiti plažu Sveti Stefan i Kraljevu plažu, dok će Kraljičina plaža ostati privatna, odnosno rezervirana za goste hotela Aman. Prije nagodbe i Kraljeva i Kraljičina plaža bile su namijenjene isključivo gostima resorta.
Sveti Stefan i Vila Miločer
Sveti Stefan je utvrđeni otok iz 15. stoljeća na crnogorskoj obali Jadrana, s kopnom povezan uskom pješčanom prevlakom. Uz sam otok, gostima će od 22. svibnja na raspolaganju biti i Vila Miločer, hotelska rezidencija na kopnu koja će raditi tijekom cijele godine.
Cijene noćenja u nekadašnjoj ljetnoj vili kraljice Marije Karađorđević u svibnju kreću se od 1400 eura.
"Važan korak za crnogorski turizam"
Ponovno otvaranje na društvenoj mreži X komentirao je i crnogorski premijer Milojko Spajić.
"Grad-hotel Sveti Stefan ponovno otvara svoja vrata ovog ljeta! Sačuvali smo državni interes i napravili važan korak naprijed za crnogorski turizam", napisao je Spajić.
Dodao je da će država od poslovanja dobivati 10 posto dobiti te da u Miločerskom parku, nasuprot Svetom Stefanu, neće biti dopušteni dodatni građevinski radovi.