Reuters se pita je li se policija u Hrvatskoj okrenula protiv protivnika Vlade na Facebooku
AKO JE ITKO bio u zabludi da može zaustaviti Facebook, mora da je zaboravio da ne može zaustaviti Reuters. Nakon što je Associated Press pronio svijetom glas da je u Hrvatskoj uhićen Nikša Klečak jer je "klikom previše" kritizirao premijera Ivu Sanadera na toj društvenoj mreži, Reuters će to učiniti sa privođenjem Josipa Dellolia.
U tekstu pod naslovom "Hrvatska policija se okrenula protiv protivnika Vlade na Facebooku?" izvijestili su da su u službenim prostorijama ispitivani aktivisti koji kritiziraju ili ismijavaju vlast u zemlji, dok oporba i mediji optužuju da se radi o kršenju ljudskih prava.
Agencija je provjerila napise hrvatskih medija o uhićenju Josipa Dellolia zbog lijepljenja plakata kojima se poziva na antivladin prosvjed organiziran na Facebooku s 80 tisuća pristalica, te pišu da im je potvrđeno privođenje, ali ne i uhićenje. Citiraju hrvatske medije koji navode da se građani suočavaju sa represijom zbog izražavanja misli po prvi puta nakon devedesetih godina 20. stoljeća.
"Zaustavite Facebook"
"U samo nekoliko godina internet je u ovoj maloj zemlji kandidatkinji za ulazak u Europsku uniju postao najrašireniji medij - ispušni ventil za pokazivanje neslaganja s konzervativnom vladom premijera Ive Sanadera", navodi Reuters ispod podnaslova "Zaustavite Facebook" referirajući se na naslov teksta iz Jutarnjeg lista u kojem se navodi da se vlasti ponašaju slično kao u doba komunističkog režima koji nije vjerovao medijima i pokušavao ih je kontrolirati.
Podsjećaju da su Sanaderove izjave o stezanju remena, zabrani božićnih domjenaka (o kojoj su također izvijestile svjetske agencije kao o pomalo smiješnoj mjeri borbe protiv represije, op.a.) i zamrzavanju plaća, bile okidač za pokretanje grupe na Facebooku koja je premijera preobukla u Grincha. Iako su mediji masovno prenijeli vijest o toj grupi, navodi Reuters, to nije izazvalo reakciju vlade niti policije.
Ona je uslijedila prošloga tjedna kada je uhićen Nikša Klečak iz opozicijskog SDP-a zbog pokretanja grupe "Kladim se da ću naći 5.000 facebookera koji ne vole Sanadera".
"Ona je narasla u samo nekoliko dana na 12 tisuća članova, nasuprot dvama grupama koje podržavaju Sanadera sa ukupno 27 članova", piše Reuters.
"Kladim se da mogu naći 1000 facebookera koje iritiraju pozivi na besmislene Facebook grupe"
"Kladim se da mogu naći 1000 facebookera koje iritiraju pozivi na besmislene Facebook grupe. Ipak sumnjam da bi itko od njih podržavao trpanje administratora grupe u zatvor", navodi Tech Digest izvještavajući od Klečku. Navode i da ga je policija, kad nije uspjela ništa naći u njegovom kompjuteru što bi potkrijepilo optužbe da se služio nedozvoljenim nacističkim simbolima, pokušala povezati sa dječjom pornografijom.
Autor piše i kako je kao odgovor na njegovo uhićenje pokrenuta grupa "Upadnite meni u stan, bando gestapovska, Hrvatska nije policijska država!", zaključujući da je sreća što je prava sreća što živi u Engleskoj, jer ondje ne hapse oporbenjake samo zato što se protive vlasti, no onda se dosjeća slučaja Damiana Greena, konzervativca uhićenog zbog curenja informacija o imigracijskoj politici.
Zanimljivo je i to da je nasred teksta, potpuno slučajno, uklopljena reklama za - sat.
A.B.
Foto: Index