Roditelje su joj smaknuli u Alpama: Ranjena i pretučena djevojčica izašla iz bolnice i prevezena u Englesku
Foto: AFP
ZAINAB AL-HILLI, jedna od britanskih djevojčica čiji su roditelji ubijeni u masakru u francuskim Alpama, je puštena iz bolnice te se vratila u Veliku Britaniju.
Vlasti iz Grenoblea su potvrdile da je djevojčica jutros oko 8:15 sati napustila bolnicu. Policija nije željela reći gdje je i s kim djevojčica otputovala, piše Telegraph. Strahuje se da bi sedmogodišnjakinja od posljedica napada i ranjavanja mogla ostati slijepa na jedno oko. Vjeruje se da ju britanska policija vozi natrag u Englesku, gdje je obitelj i živjela.
Policija vjeruje da bi djevojčica mogla dati ključne podatke o ubojici
Policija se nada da bi mogla dati ključne podatke o ubojici, iako vjerojatno s njom neće moći razgovarati još nekoliko dana. Zainab je preživjela napad iako je ranjena u rame i potom premlaćena, a strahuje se da će joj se zdravlje dodatno pogoršati te da će imati trajno oštećenje mozga.
Britanski biciklist koji je pronašao smaknutu obitelj u francuskim Alpama kazao je da je malena djevojčica sva krvava teturala oko automobila i jecala.
Brett Martin je prvo pomislio da se radi o stravičnom prometnoj nesreći kada je vidio strašnu scenu u automobilu parkiranom blizu jezera Annecy. Motor BMW-a je još uvijek bio upaljen, a u njemu su bila tijela 50-godišnjeg Saada al-Hillija, njegove supruge Iqbal i njezine majke.
"Sve je bilo krvavo"
Četverogodišnja kćer para, Zeena, je osam sati neotkrivena ležala ispod mrtvog tijela majke, dok je sedmogodišnja Zainab pronađena izvan automobila. Bivši pilot RAF-a i British Airwaysa, koji sada radi kao instruktor letenja, Martin je kazao da francuski istražitelji misle da se ključan motiv ubojstva nalazi "bez sumnje" u Velikoj Britaniji.
Instruktor letenja je kazao da je scena bila kao iz hollywoodskih filmova. "Sve je bilo krvavo, a u glavama su bile rupe od metaka", kazao je Martin i dodao kako je to bila situacija za koju čovjek ne očekuje da će se naći. Kada sam prilazio sceni, prvo sam pokraj automobila vidio bicikl. Mnogo ranije sam vidio biciklista ispred mene pa sam mislio da je prilegao da bi se odmorio", rekao je Martin i dodao da se potom približio.
BMW je još bio upaljen
"Vrlo mala djevojčica je posrtala na cesti i prvo sam mislio da se igra sa bratom ili sestrom, jer je tako djelovalo iz daljine", rekao je Martin. "Kada sam joj prišao bliže, bilo je jasno da je teško ozlijeđena, a na njoj je bilo puno krvi", kazao je bivši pilot te dodao da je mislio da se dogodila prometna nesreća, jer je motor BMW-a još bio upaljen, piše Guardian.
Malena Zainab je teturala na cesti i ležala ispred automobila pa ju je Martin maknuo kako automobil ne bi krenuo i pregazio je. "Bila je jako teško ozlijeđena. Ostajala je bez svijesti i ponovno se vraćala", rekao je Martin i dodao da je nakon nekoliko minuta djevojčica bila u potpuno nesvjesnom stanju. "Na njoj je bilo mnogo krvi i imala je očite teške ozljede glave", rekao je Martin.
Ostaviti ili povesti djevojčicu?
Da se dogodila prometna nesreća navela ga je i činjenica što je biciklist ležao točno ispred BMW-a. "No neke stvari se nisu poklapale, a bicikl nije bio uz njega", rekao je Martin i dodao da je polako shvaćao da se ne radi o prometnoj nesreći. Kazao je da nikako nije mogao pomoći ljudima u automobilu.
Kada je ugasio motor BMW-a shvatio je da nema signala na mobitelu te da mora napustiti djevojčicu kako bi otišao po pomoć. "Bila je to dilema. Jedan izbor je bio ostaviti je, a drugi da je uzmem sa sobom", rekao je Martin i dodao da je bila lagana pa ju je mogao prebaciti preko bicikla, ali i da je bila teško ozlijeđena pa bi riskirao još teže ozljede, a možda i smrt. "Odlučio sam ostaviti je i što brže pronaći pomoć", kazao je Martin.
Zeenu nije vidio, a nije mu bilo čudno niti što je policija još satima nije pronašla. Francuski tužitelj Eric Maillaud je jučer stigao u Veliku Britaniju i kazao kako se motiv skriva u toj državi. Tijela žrtava su vraćena obitelji.