Građani iz 4 hrvatska grada mjerili krvni tlak, najviši je iznosio čak 220/110 mmHg

POVIŠEN krvni tlak danas se naziva ubojicom broj 1 jer je glavni čimbenik rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti i smrtnost. Mnogi nisu svjesni da boluju od hipertenzije jer ona nema simptome. Broj oboljelih od hipertenzije u Hrvatskoj je vrlo visok. Prije 15 godina iznosio je 37 posto, a danas je oko 45 posto, što znači da gotovo svaki drugi odrasli stanovnik ima vrijednosti krvnoga tlaka iznad 140/90 mmHg.
Kako bi podigla svijest o visokom krvnom tlaku, Hrvatska liga za hipertenziju održala je javnozdravstvenu akciju u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, gdje je velikom broju građana izmjerena vrijednost krvnog tlaka kako bi povećali svijest o potrebi kontrole. Na akciji su u obzir uzeti i drugi čimbenici koji pridonose riziku, poput tjelesne mase, opsega struka, šećera i kolesterola u krvi, što su posjetitelji također mogli izmjeriti. Posebnim kalkulatorom je izračunat ukupni kardiovaskularni rizik.
Sveukupno je pregledano 530 osoba. U više navrata otkrivene su povišene vrijednosti arterijskog tlaka. Najviša izmjerena vrijednost tlaka iznosila je 220/110 mmHg. Značajnom broju mladih osoba zabilježene su veoma povišene vrijednosti glukoze, od kojih je najviša iznosila 22.9 mmol/L. Potrebno je naglasiti da velik broj mladih, od 25 do 35 godina, ima dijagnozu šećerne bolesti ili arterijske hipertenzije.
Prilikom kampanje i akcije održane u petak i subotu liječnici, medicinske sestre, studenti medicine i učenici srednjih medicinskih škola su, osim pregleda, građane educirali o bolesti, kome se obratiti ako primijete povišen krvni tlak te koje su to navike koje nam mogu spasiti život.
"Hrvatska liga za hipertenziju nastavlja s trajnom javnozdravstvenom akcijom koja je u biti projekt kojim želimo podići svijest o važnosti promjena loših životnih navika, koje su, nažalost, vrlo prisutne u našoj populaciji. Lov na tihog ubojicu je u prvom redu lov na hipertenziju, ali to uključuje i borbu protiv pretilosti, prekomjernog unosa kuhinjske soli, nedovoljno tjelesne aktivnosti, pušenja, nepravilnog mjerenja krvnoga tlaka i loše ustrajnosti u uzimanju lijekova", izjavio je akademik Bojan Jelaković, predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju.
Nažalost, prema najnovijim podacima, nema naznaka promjena na bolje kada se radi o broju oboljelih, već upravo suprotno: zabilježen je porast osoba koje imaju problema s povišenim krvnim tlakom, a zabrinjava i podatak da hipertenzija zahvaća sve više djece i mladih. Iako je opasna, ako se na vrijeme otkrije, na hipertenziju možemo utjecati pozitivnim promjenama životnog stila.
