Prirodni saveznici protiv visokog tlaka: Što zaista djeluje, a što treba izbjegavati

VISOKI krvni tlak jedan je od najčešćih, ali i najpodmuklijih zdravstvenih problema današnjice. Često nema vidljivih simptoma, a s vremenom povećava rizik od srčanog i moždanog udara. I dok su promjena prehrane, tjelovježba i redovita terapija temelj kontrole tlaka, mnogi posežu i za prirodnim dodacima prehrani u nadi da će dodatno pomoći.
No važno je znati koji dodaci mogu imati pozitivan učinak, a koji mogu biti kontraproduktivni, osobito u kombinaciji s lijekovima.
Prirodni saveznici u borbi protiv visokog tlaka
Češnjak (svjež ili fermentirani)
Brojna istraživanja potvrđuju da češnjak može pomoći u snižavanju tlaka zahvaljujući spoju alicinu. Najbolji učinak ima kada se konzumira svjež (nasjeckan i ostavljen da "odstoji" nekoliko minuta), ali i crni fermentirani češnjak pokazuje blaga antihipertenzivna svojstva.
Cikla (i sok od cikle)
Cikla je bogata nitratima koji se u tijelu pretvaraju u dušikov oksid - spoj koji opušta krvne žile i poboljšava cirkulaciju. Sok od cikle jedan je od najučinkovitijih prirodnih napitaka za snižavanje tlaka, ali treba ga piti u umjerenim količinama i bez dodanog šećera.
Hibiskus (čaj od hibiskusa)
Čaj od hibiskusa ima blag diuretski i vazodilatacijski učinak (širi krvne žile). Nekoliko studija pokazalo je da redovito pijenje dvije do tri šalice dnevno može pomoći u blagom snižavanju krvnog tlaka.
Lanene sjemenke
Bogat izvor omega-3 masnih kiselina biljnog podrijetla, lan pomaže smanjenju upale i regulaciji krvnog tlaka. Najbolje ih je konzumirati svježe samljevene (npr. u jogurtu ili zobenoj kaši), jer cijele sjemenke prolaze kroz organizam neprobavljene.
Maslinovo ulje (ekstra djevičansko)
Maslinovo ulje bogato je polifenolima koji djeluju protuupalno i povoljno utječu na krvne žile. U mediteranskoj prehrani, poznatoj po blagodatima za zdravlje srca, maslinovo ulje glavni je izvor masti.
Celer (sjemenke celera ili sok)
Sjemenke celera tradicionalno se koriste u kineskoj medicini za snižavanje tlaka. I sok od svježeg celera može imati umjeren diuretski učinak. Ipak, treba paziti na količinu zbog mogućeg povećanja unosa natrija ako dolazi iz gotovih sokova.
Kurkuma
Aktivni spoj kurkumina može pomoći u regulaciji upalnih procesa u tijelu, a postoje naznake da kurkuma također može doprinijeti elastičnosti krvnih žila. Dobro se kombinira s crnim paprom (povećava apsorpciju).
Prirodni pripravci koje treba izbjegavati ako imate visoki tlak
Sladić (osobito crni sladić)
Iako se koristi u tradicionalnoj medicini, sladić može povisiti krvni tlak i smanjiti razinu kalija. Nalazi se i u nekim biljnim čajevima - pa uvijek provjerite sastav.
Gospina trava
Čest sastojak biljnih pripravaka za smirenje, ali može ometati djelovanje lijekova za tlak i druge terapije. Preporučuje se izbjegavati bez nadzora liječnika.
Guarana, yerba mate i drugi prirodni stimulansi
Biljke koje sadrže kofein mogu povisiti tlak i broj otkucaja srca. Čak i u obliku čaja, njihova redovita konzumacija može biti rizična za osobe s povišenim tlakom.
Važan je oprez
Iako mnogi prirodni pripravci mogu pomoći, važno je naglasiti da se nikada ne koriste kao zamjena za terapiju, već kao dodatak - i to uz savjet liječnika, osobito ako uzimate lijekove.
Prirodni dodaci prehrani mogu biti korisni saveznici ako su pravilno odabrani i usklađeni s vašim stanjem. U kombinaciji s uravnoteženom prehranom, redovitom tjelovježbom, kontrolom stresa i redovitim mjerenjem tlaka - oni čine dio šire strategije očuvanja zdravlja srca i krvnih žila.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati