Španjolci pišu o Viniciusovoj krizi u Realu: "Nešto je ostalo u Parizu"
VINICIUS je plesao, plesao... i s vremenom se ugasio. Njegov prepoznatljivi stil na terenu polako je zasjenila alarmantna suša golova. Brazilac, koji nikad nije bio klasični strijelac, ali je uvijek imao zavidne brojke, sada proživljava strmoglavi pad forme. Problem koji trener Xabi Alonso pokušava umanjiti postao je očit, neoboriv i sve više zabrinjavajuć. Ovo je rendgenska snimka njegovog nogometnog zalaska, piše As.
Brojke ne lažu: Vinicius je nanizao 17 uzastopnih utakmica bez postignutog gola računajući nastupe za klub i reprezentaciju, 14 s Real Madridom i tri s Brazilom. Posljednji put je mrežu zatresao još 10. listopada za svoju nacionalnu vrstu, dok je zadnji gol u dresu Reala postigao protiv Villarreala davnog 4. listopada. Od tada je prošlo 79 dana, odnosno ukupno 1.334 minute igre bez njegovog pogotka.
Povratak na početak
Ove sezone postigao je samo pet golova, od čega četiri iz igre. Najviše zabrinjava njegov prosjek: Brazilac postiže gol tek svakih 356 minuta. Za usporedbu, prošle sezone zabijao je svake 210 minuta, a u sezoni 2023./24., kada je Real osvojio Ligu prvaka, gol je postizao svakih 128 minuta.
U samo dvije godine njegov je prosjek pao s impresivnih 128 na sadašnjih 356 minuta. To je njegov treći najgori učinak otkako je u prvoj momčadi, a slične brojke bilježio je samo u svojim prvim teškim sezonama u Madridu.
Nešto je ostalo u Parizu
Čini se da je ključni trenutak pada bio onaj koji se nije dogodio: osvajanje Zlatne lopte. Od te pariške noći 2024. Brazilac je u 67 utakmica postigao samo 19 golova, što je prosjek od jednog gola svake tri i pol utakmice.
Usporedbe radi, samo do te ceremonije u listopadu te sezone već je imao osam golova u 15 nastupa. Nešto se te noći ugasilo. Vinicius je uvijek bio puno više od samih golova, ali sada je očito ostao i bez njih. A sve je kulminiralo 20. prosinca.
Eksplozija na Bernabéuu
Ono što se dogodilo na stadionu Santiago Bernabéu u noći 20. prosinca označilo je prekretnicu. Zvižduci s tribina, koji su se mogli mjeriti termometrom, a ne sonometrom, stvorili su duboku pukotinu u odnosu.
Jaz su produbili i navijači svojim nezadovoljstvom, ali i sam igrač koji je nakon utakmice uklonio profilnu fotografiju u dresu Reala s društvenih mreža. Godina još nije ni završila, a već je postavljen prvi zadatak za 2026.: pomirenje na relaciji Vinicius - Real Madrid. Oluja uoči Božića.
Igrala se 83. minuta kada je četvrti sudac podigao semafor s brojem 7. Vinicius, tadašnji kapetan, krenuo je prema aut-liniji bez vidljive ljutnje. A onda je uslijedila eksplozija s tribina: zaglušujući zvižduci. Iako ih je bilo i ranije, ovi su bili drugačiji, očito većinski i nadmoćni. Situacija je bila toliko neugodna da je Asensio prišao suigraču i pružio mu ruku podrške usred lavine negodovanja.
Pomirenje ili razlaz?
Sada je red na Viniciusu. Doživio je ozbiljnu kritiku, najoštriju do sada, a njegov odgovor samo je dolio ulje na vatru. Cijela situacija djeluje kao cliffhanger iz filma: baš kad se činilo da će Real Madrid mirno privesti godinu kraju, dogodio se preokret koji sve ostavlja otvorenim. Godina 2026. tako već ima svoj prvi vrući krumpir na stolu: pomirenje na relaciji Vinicius - Real Madrid.