Inflacija u SAD-u najviša u tri godine
CIJENE u SAD-u prošlog su mjeseca rasle najbrže u posljednje tri godine, pokazuju službeni podaci.
Stopa inflacije u svibnju je dosegnula 4.2 posto, objavio je američki Ured za statistiku rada. To je najviša razina indeksa potrošačkih cijena od travnja 2023.
Rastu cijena pridonijeli su viši troškovi nafte i plina nakon američkih i izraelskih napada na Iran. Cijene energenata snažno su porasle zbog poremećaja u Hormuškom tjesnacu i štete na infrastrukturi za proizvodnju fosilnih goriva.
U normalnim okolnostima kroz Hormuški tjesnac prolazi oko petina svjetske nafte i ukapljenog prirodnog plina.
Viša inflacija dodatno pojačava pritisak na predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, koji je na vlast došao uz obećanje da će sniziti troškove života.
Ovo je .
Homepage nacije.
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati