Čak i da sutra izgubi, Guardiola je najveći svih vremena

PEP GUARDIOLA postat će prvi nogometni trener u povijesti koji je dva puta osvojio trostruku titulu ako njegov Manchester City u subotu pobijedi milanski Inter i podigne trofej Lige prvaka. Nakon što je već osvojio sveti gral ligaškog naslova, domaćeg kupa i europske slave s Barcelonom 2009. godine, Guardiola i njegovi igrači iz Cityja udaljeni su jednu pobjedu od toga da postanu 10. momčad koja je ikada postigla taj podvig.
No Guardiola je, pobijedio ili izgubio u Istanbulu u subotu, već sada najveći trener kojeg je nogomet ikada imao, piše BBC. Ne zato što osvaja stvari - 16 velikih trofeja - nego zato što je promijenio nogomet. Nedavni novinarski susret s jednim od najpoželjnijih mladih trenera u Europi razvio se u razgovor o onom što je 52-godišnjeg Španjolca čini posebnim.
"Pep je dao upute Joau Cancelu. Čuo sam to i pomislio: 'Znam što namjeravaš učiniti i ne mogu se braniti od toga'", rekao je spomenuti trener. Kaže da je ono što Guardiolu čini tako posebnim njegova neumoljiva potraga za savršenstvom, iako to nije neophodno. Njegova momčad je ionako dovoljno dobra za pobjedu. Ali i dalje gura 100%.
Bivši napadač francuske reprezentacije, Arsenala i Barcelone Thierry Henry nedavno je za Guardiolu rekao da je najveći trener svih vremena. I drugi imaju sličan stav. Veznjak Manchester Cityja Fernandinho kaže da Guardiola može igrače uvjeriti da će se ono što kaže i dogoditi na utakmici. Zatim daje sve informacije koje su potrebne za rješavanje situacije.
"Način na koji sada vidim nogomet, nikad ga nisam vidio takvim prije nego što sam ga upoznao", rekao je Fernandinho.
Svjetlosnim godinama ispred ostalih
Prisjećajući se momčadskog razgovora prije uspjeha Barcelone u finalu Lige prvaka 2011. protiv Manchester Uniteda, veznjak Javier Mascherano kaže da je Guardiola, dok je govorio, kao da je mislio na utakmicu koju su igrali ondje i tada.
Rekao je: "Zatvorio si oči i bio si vani usred akcije. Tijekom utakmice razmišljao sam: 'Ovo sam već vidio. Pep mi je već rekao o tome'. Sve što je rekao da će se dogoditi, dogodilo se kako je rekao da će se dogoditi."
Ilkay Gundogan iz Manchester Cityja opisuje ga kao "genija koji čita igru i pokriva svaku zamislivu situaciju". Prema riječima pokojnog Johana Cruyffa, od trenutka kada je Guardiola preuzeo Barcelonu 2008., sve što je želio bilo je "učiniti nogomet boljim, podići svoju momčad na višu razinu". Bivši izbornik Argentine Jorge Sampaoli nazvao ga je "trenerom s najviše mašte u nogometu".
Ima sposobnost izvući i posljednju kap iz svoje momčadi, kao i nemilosrdnu, nepristranu spremnost da odbaci igrače koji ga nisu u stanju potpuno slijediti. Te kvalitete, usklađene sa standardom njegovih igrača, stavljaju ga svjetlosnim godinama ispred ostalih. Anegdota koja sažima Guardiolinu filozofiju dogodila se neposredno nakon što je preuzeo Barcelonu 2008. godine.
"Mislio sam da mu je ideja luda"
Njegov vratar Victor Valdes objasnio je: "Sjećam se svog prvog razgovora s Guardiolom. Bilo je to u njegovom uredu na Nou Campu. Imao je taktičku ploču s dva mala magneta s obje strane gola, odmah izvan kaznenog prostora.
Rekao je: 'Znaš koji su igrači ova dvojica?. To su naši središnji braniči.' Nisam imao pojma o čemu govori, a on je rekao: 'Kad budeš imao loptu. Ovdje želim da budu.' Mislio sam da je lud."
"Tada je rekao: 'Proći ćeš do njih. I odavde ćemo graditi igru.' I dalje sam mislio da je potpuno lud. Ali s obzirom na to da sam i sam pomalo lud, osjećao sam se usklađenim s njim. Pa sam odgovorio: 'Braniči bi morali biti hrabri i željeti loptu.' Pep je rekao: 'Ne brini se, to je moj posao. Pobrinut ću se da oni to žele.' I tako je sve počelo."
Otvorila su se vrata u novi svijet. Od tada pa nadalje, njegov je posao bio da kroz svoje treninge uvjeri igrače da rade ono što mu treba. To je nešto što se protivi razmišljanju većine nogometaša.
Prisjetimo se na trenutak kako je nogomet evoluirao; dolazi s ulice, od svakog igrača i njegove individualne inicijative. Ali postupno to postaje organiziraniji kolektivni proces. I dok je Guardiola u prošlosti govorio da je "igrač taj koji zaslužuje sve zasluge", osjećate da on zna da je igrač bez instrukcija - ništa.
Ova momčad Manchester Cityja njegova je optimalna verzija. Svih jedanaest igrača radi na jednoj ideji. Trenerov san. To je ono što on zahtijeva. U prošlosti bi - u Bayern Münchenu i Barceloni - kada bi osjetio da toga više nema, spakirao kofere.
Guardiola je nogomet gurnuo u nove smjerove
U 2008. godini prevladavao je nogometni koncept čvrstih, organiziranih obrambenih struktura iz kojih su se igrale brze tranzicije. Guardiola je bio pionir u izgradnji momčadi koja nije koristila obranu kao sredstvo zatvaranja utakmice, nego kao početnu točku napada.
"On je prvi trener koji je počeo raditi na onome što se teoretski naziva fazama izgradnje napadačke igre", objasnio je Pep Segura, bivši sportski direktor Barcelone, a možda i osoba koja je najviše proučavala utjecaj i nasljeđe Guardiole.
"On počinje radeći na izlaznoj fazi, a zatim na fazi izgradnje, što se događa kada lopta dođe do sredine terena. Razvio je te dvije faze i počeo raditi na trećoj, pripremnoj fazi posljednjeg dodavanja." Njegovi zahtjevi temelje se na jednostavnim načelima. Zadrži posjed, igraj jednostavno i igraj brzo.
A ponekad to može imati svoju cijenu.
Učitelj kojeg ste mrzili pa počeli cijeniti
Bernardo Silva je u prošlosti bio priznao nekim portugalskim suigračima da je često bio umoran u Manchester Cityju zbog stalnog ponavljanja i iscrpljujućih zahtjeva, iako su ga te mjere dovele do razine na kojoj je danas.
Guardiola je poput školskog učitelja kojeg ste počeli cijeniti tek u kasnijim godinama, ali ste ga mrzili u vrijeme školovanja jer je od vas zahtijevao puno više. Ne razvijaju se svi igrači pod njegovim intenzivnim treninzima. Ali mnogi će napredovati zato što uče bolje čitanje i poznavanje igre, bolje pozicioniranje i bolju podršku suigračima.
Postoji ogroman psihološki pritisak na igrača da napravi ono što mora za momčad. U tome vidimo jedan od Guardiolinih najvećih atributa: njegovu sposobnost da promijeni mentalitet i način razmišljanja onih igrača koji nemaju želju za promjenom.
Otkako je napustio Barcelonu, trenirao je Thomasa Müllera, Francka Riberyja, Silvu, Kevina de Bruynea i Jacka Grealisha, koji su svi - unatoč svojim snažnim osobnostima - prihvatili njegovu filozofiju. Dani Alves je jednom o Guardioli rekao: "Da mi je Pep rekao da skočim s trećeg kata Nou Campa, onda bih skočio jer bih mislio da mora postojati dobar razlog za to."
Guardiola je stalno spreman na svaku situaciju, uvijek ispravlja, uvijek zahtijeva više. Ponekad njegovi igrači znaju biti frustrirani. To se dogodilo s De Bruyneom tijekom uvjerljive pobjede u polufinalu Lige prvaka nad Real Madridom u svibnju. U jednom trenutku Belgijac je izgubio posjed, a Guardiola je izrazio negodovanje. Ogorčeni De Bruyne je povikao: "Začepi, ne mogu te više slušati."
Taj glas nastavlja voditi momčadi prema uspjehu. U svakom klubu koji je vodio, u svakoj drugoj zemlji, Guardiola je oblikovao svoje ideje kako bi se uklopile a da nikada nije odustao od svoje suštine. Osnovna filozofija se ne mijenja. Kao ni zahtjevi prema igračima.
Ako ne dobije prave rezultate, postaje "histeričan"
Većinu svojih budnih sati provodi planirajući načine kako biti korak ispred svojih suparnika. Njegov obrazac spavanja je nekonvencionalan, svom trenerskom osoblju šalje poruke u ranim jutarnjim satima. Često se oslanja na duge sieste tijekom dana kako bi napunio baterije.
Većinu vremena provodi u kući i njegova je obitelj razvila rutinu. Njegova supruga Cristina nastavlja voditi svoju trgovinu u Barceloni i ondje živi sa sinom Mariusom i kćeri Valentinom. Njihova druga kći Maria, Instagram influencerica, živi u Londonu. Obitelj se okuplja uz korištenje privatnog zrakoplova.
Malo tko u upravama Guardiolinih klubova je u potpunosti razumio njegove procese. Ali znaju da funkcioniraju. Khaldoon Al Mubarak, predsjednik Manchester Cityja, zna da ima vođu s izvanrednim kapacitetom za rad i ponekad mora uzeti u obzir neke svoje nesigurnosti.
Guardiola priprema sve za pobjedu. Ako ne dobije prave rezultate, postaje "histeričan", kako je duhovito rekao jedan njegov bliski prijatelj. Khaldoon je tome svjedočio nakon prvog remija u Guardiolinoj drugoj sezoni. "To je nemoguće, nikad neću moći učiniti ono što želim, nemoguće", neprestano je vikao u svojoj privatnoj sobi nakon utakmice.
Treba dramu jer dramom se hrani
Uloga predsjednika je smiriti ga i podsjetiti ga na potpunu podršku kluba. Guardiola treba nesigurnost, dramu da se hrani. Ako treba, napravit će dramu kad je nema. To je mješavina opsesije, potrebe da se sve kontrolira. Mora osjećati da je sve važno. To je njegov način da provjeri je li njegova strast još uvijek tu.
Poznato je da zahtijeva bolju prezentaciju hrane. Od sigurnosnog osoblja želi savršeno ponašanje. Voli vidjeti nasmijane ljude na recepciji. Želi da igrači osjećaju da su standardi najviši koje su ikada iskusili.
Ima četiri kratka sastanka prije utakmice. Svake sezone ima između šest i deset sastanaka sa svima - od konobara i medicinskog osoblja do fizioterapeuta i recepcionera - u prostoriji u trening-centru. Svi su stisnuti kao sardine u konzervi. Podsjeća ih da moraju nastaviti gurati.
Ako Guardiolina momčad pobijedi, ljudi izvan kluba kažu da je on genij. Ako izgubi, kažu da previše razmišlja, što je najljenija riječ koja se ikada upotrijebila o Guardiolinom radu. Propuštaju poantu. Standard izvrsnosti ovisi o tome da ima najbolje igrače, palicu koju ponekad koristi da bi ga slijedili i bez razumijevanja puta koji krči novim trenerima i igračima.
Može se očekivati još toga. Njegovi prijatelji i najbliži vjeruju da će City biti njegov posljednji klub prije nego što preuzme vođenje reprezentacije.
Četiri faze napada
Guardiola je najnapredniji trener u nogometu. Njegove ideje rade na četiri faze napada i razvijaju ih. Prva je - izgradnja - ono što je objasnio Valdes. O toj uvodnoj fazi mnogo ovisi hoćete li imati jednog igrača više od suparnika u određenom dijelu terena.
Druga faza - konstruiranje igre - temelji se na brojčanoj nadmoći koja se postiže premještanjem igrača na različite pozicije i linije napada. Tko bi drugi mogao to postići pretvaranjem Johna Stonesa, središnjeg braniča, u jednog od Cityjevih najučinkovitijih veznjaka?
Treća faza je sve o stvaranju završnog dodavanja, asistencije. Ovo je ono za što Guardiola vjeruje da je još u tijeku. Ta je faza ona na kojoj je više radio posljednjih nekoliko godina - pokreti bekova, središnjih veznih i napadača prije posljednjeg dodavanja. Za to koristi posljednjih 10 minuta treninga, umjesto da pusti igrače da pucaju ili nabacuju.
Unatoč uspjehu Cityja, Guardiola zna da još nije tu s tom trećom fazom ni s uspostavljanjem četvrte faze, finalizacije - tehničkog trenerskog izraza za završnicu. Postoji osjećaj da nogometna kultura još nije spremna za ono što želi učiniti. Igrači žele imati slobodu da driblaju kada žele i šutiraju kada žele - a ne kada im se kaže.
Ali dogodit će se. To je dio njegove stalne potrage za usavršavanjem načina razmišljanja i igranja igre. Mnogi gledaju i uče. Njegova nova nogometna kultura bit će trajna.
Inspiracija je brojnim trenerima
Samo u Premier ligi postoji najmanje pet trenera koji su inspirirani njime - Thomas Frank, Marco Silva, Mikel Arteta, Erik ten Hag i Roberto de Zerbi - a uskoro će im se pridružiti i šesti, Vincent Kompany. Utjecaj nije samo jednosmjeran. Guardiola je prihvatio stvari koje je naučio od De Zerbija iz Brightona.
Ali svjetska igra osjetila je utjecaj trenera Manchester Cityja. Sedmorica u početnoj postavi Španjolske u finalu Svjetskog prvenstva 2010. došla su iz njegove Barcelone. Pet od prvih 11 njemačkih pobjednika u 2014. dolazi iz njegove momčadi u Bayernu. Tu su titule, domaće i europske, koje je osvojio.
Ipak, u konačnici, njegovo najistaknutije postignuće može se pronaći posvuda, od baze do vrha igre. Kad su ljudi mislili da se nema što novo izmisliti u pogledu igranja nogometa, dokazao im je da nisu bili u pravu. Guardiola je stekao reputaciju po tome što vidi stvari koje drugi ne vide.
Svježi izazovi su pred nama. Za dvije godine, kada mu istekne ugovor, napustit će Manchester City. Okružen je ljudima koji su pripremili teren za njegov dolazak i koji su mu dali alate da igru prenese na novu razinu. Nakon Cityja, stizat će ponude iz reprezentacija, gdje takav rad neće biti moguć.
Što god se dogodilo, trebali bismo uživati u Guardiolinom nogometu - proizvodu nevjerojatnog mozga.
