ENGLESKA - RUSIJA 1:1 Rusija se spasila na kraju sudačke nadonade!

ENGLEZI su u ključnom trenutku postigli važan gol u derbiju skupine B na Euru, ali što tek reći za ruski tajming poentiranja?

Eric Dier lijepo je zabio iz slobodnog udarca u 72. minuti kada je Šenikov je na rubu 16-erca srušio Allija i dobio žuti karton, a Dier prvi put u karijeri iz slobodnjaka poslao loptu u mrežu. Činilo se da je gol, postignut u vrijeme kada se "lomi utakmica", meč doista prelomio na englesku stranu, jer u tom razdoblju Englezi su vratili izgubljenu ravnotežu nakon nekoliko ruskih prijetnji u drugom dijelu.

Rusi pokazuju Englezima pravo značenje pojma prijelomnog trenutka i gola u trećoj, zadnjoj minuti sudačke nadoknade kada je Vasilij Berezucki odlično nadskočio Rosea na ubačaj Šenikova s desne strane i poslao loptu u donji desni kut Hartovog gola.

Hodgsonu se osvetilo čuvanje rezultata: Predugo je čekao sa zamjenama, koje mu na kraju ništa nisu donijele

Engleskom izborniku Hodgsonu osvetilo se čuvanje rezultata, odnosno što je Waynea Rooneya, najboljeg igrača utakmice na poziciji veznjaka, 15 minuta prije kraja zamijenio Jackom Wilshereom iza kojeg je jedna prvenstvena utakmica ove sezone (kao prvotimca), a jednako mu se pogrešnom pokazala odluka da po tko zna koji put ove sezone razočaravajućeg Sterlinga, zamijeni neumornim maratoncem Milnerom, jer kao što mu Arsenalov veznjak nije vratio loptu u posjed, tako mu ni Liverpoolov u završnici nije donio trku i svježinu.

Na Otoku se diče kako im je ovo druga najmlađa prva postava reprezentacije u povijesti, ali ekipi prosječne mladosti 25 godina i 293 dana, u ključnim trenucima itekako je nedostajao onaj pet godina stariji od njih, koji je večeras doživio drugu mladost modrićevskom predstavom u vezi. Rooneyevim izlaskom, Engleska je doživjela pad i izjednačujući gol koji su primili na samom kraju došao je kao logičan kraj slijeda.

Najmlađa Engleska ne može bez starca koji ju je modrićevskom predstavom držao na okupu

Jer dok su ga suparnici Smolov i Neustadter u prvom dijelu puštali da igra dajući mu vremena i prostora, Rooney je dijelio lopte nizom sjajnih proigravanja, stigao je na oduševljenje navijača par puta začepiti i rupe u defanzivi, da bi na drugom kraju terena Akinfeev sjajno skinuo dva njegova opasna udarca.

Rooneyev preporod i dirigiranje igrom Engleske bio je vrhunac sjajne utakmice koju je engleska mladost odigrala u prvom dijelu, kada je i Sterling djelovao opasno, Alli još više pokazivao stalnim boravkom pred golom, dok su bekovi zapravo bili krila koja se nisu vraćala na englesku polovicu. U dijelu utakmice kada je Lallana propustio dvije velike prilike, Engleska je doista bila sve bacila u napad i Rusija se nikako nije mogla nositi s tempom koji je nametnuo suparnik.

Pregažene Ruse u igru je vratila engleska jalovost

Međutim, vrijeme je prolazilo, dominacija je trajala, ali bez gola i vidjelo se da će Rusija, ako na poluvrijeme ode bez gola u mreži, imati veliki zalog za bolji nastavak. Tako je i bilo, nakon što su preživjeli prvi dio, u drugom je do tada nevidljivi Kokorin pokazao što zna, sredina je postala čvršća i gušća, pa je opao intenzitet engleske igre, a Rusi su nakon uspostave ravnoteže početkom drugog dijela, ubrzo preuzeli inicijativu i imali je sljedećih 20 minuta dok je Engleska stajala preplitko i čekala, a čekao je i Hodgson sa zamjenama, a kada ih je napravio, vidjeli smo što su mu donijele. Zato se opet vraćamo na engleski gol, koji im je došao u najboljem trenutku, ali umjesto da sačuvaju prednost, dopustili su Rusiji povratak.

Tijek utakmice:

Kraj.

90.+3 minuta: GOOOL za RUSIJU! 1:1, strijelac DENIS GLUŠAKOV! Gol je pripisan njemu, ali zabio ga je branič Vasilij Berezucki koji je odlično skočio na ubačaj s desne strane i poslao loptu u donji desni kut Hartovog gola, gdje je Glušakov postavio nogu kada je lopta već pešla crtu.

80. minuta: Dvije zamjene kod Rusije: U igri su Širokov i Glušakov umjesto Golovina i Neustadtera.

77. minuta: Rooney izlazi praćen pljeskom, mijenja ga Wilshere.

72. minuta: GOOOL za ENGLESKU! 1:0, strijelac ERIC DIER! Šenikov je na rubu 16-erca srušio Allija i dobio žuti karton, a slobodni udarac majstorski izvodi Dier u desne rašlje ruskog gola.

71. minuta: Velika prilika za Englesku! Rose je poslužio Rooneya, a njegov udarac pred golom Akinfeev odlično brani, točnije skreće u stativu.

63. minuta: Velika prilika za Rusiju! Šatov je odlično i precizno pucao s 20-ak metara, Hart leti u svoj donji lijevi kut, a lopta prolazi par centi pokraj stative.

62. minuta: Cahill je prvi igrač sa žutim kartonom nakon prekršaja nad Džujbi.

60. minuta: Nova ruska prijetnja iz kornera, Berezucki glavom pored gola.

59. minuta: Velika prilika za Rusiju! I to zahvaljujući Dieru, koji je glavom poslao loptu u vlastiti gol, ali Hart izbija ispod prečke.

55. minuta: Rooney neloše puca iz slobodnjaka s 20 metara, odakle loptu šalje na mrežu.

53. minuta: Sterling je fauliran na lijevoj strani. Kane iz slobodnog udarca s ruba kaznenog prostora centrira pred gol, ali tamo nema nikoga od Engleza.

48. minuta: Rusi su druga momčad u odnosu na ono što smo vidjeli u prvom dijelu, krenuli su hrabro i napadački, pa Smalling i Cahill spašavaju dvije opasne situacije zaredom.

46. minuta: Počeo je nastavak.

45. minuta: Kraj poluvremena.

41. minuta: Opalio je i Rose nakon što ga je poslužio Rooney, ali iz jednog kuta ne pogađa drugi, nego lopta odlazi pored vrata.

35. minuta: Nova prilika za Englesku - Alli je sjajno na desnoj strani prevario dupli ruski blok i dodao Rooneyu, koji s ruba kaznenog prostora puca, ali Akinfeev još jednom dobro odbija.

30. minuta: Rooney, pod stare dane prekomandiran u vezu, sada spašava pred golom njegove momčadi tako što je presjekao ruski ubačaj u kazneni prostor s desnog boka.

24. minuta: Engleska opet probija Rusiju, Sterling prolazi po desnoj strani, ali pred golom klizećim spašava Šenikov.

22. minuta: Velika prilika za Englesku! Opet Lallana puca puno lošije nego što bi morao iz sjajne pozicije. Također sam iskosa s desne strane na desetak metara od gola, ali sada prizemno, metar od desne ruske stative.

16. minuta: Engleska dominira, ali prijeti i Rusija - Ignaševič na ubačaj iz slobodnjaka glavom u Harta.

12. minuta: Novi posao za ruskog golmana: Kane iz kornera za Smallinga, čiji udarac glavom završava u rukama Akinfeeva.

9. minuta: Velika prilika za Englesku! Sterling prolazi po lijevoj strani i centrira na desetak metara, gdje je Alli trzajem glave prenosi pred gol, a tamo je Kane sam i prekratak pola metra

7. minuta: Velika prilika za Englesku! Lallana se oslobodio na desnoj strani kaznenog prostora i s desetak metara iskosa opalio pod prečku, ali Akinfeev vadi loptu od tamo.

3. minuta: Prvi ozbiljniji pokušaj na utakmici - Lallana spušta za Allija, čiji udarac s ruba kaznenog prostora ide preko gola.

2. minuta: Osporavni Sterling odmah kreće s dokazivanjem da mu je mjesto u prvoj momčadi i dobro se probija kroz sredinu, ali ruski golman istrčava i odnosi loptu glavom.

1. minuta: Počeo je susret Engleza i Rusa za koji se nadamo da će biti neusporedivo mirniji od uvertire na ulicama.

Nažalost, utakmicu su u drugi plan potisnuli veliki neredi koji su se tijekom dana odvijali na rivi Marseillea, točnije u Staroj luci, u kojima je teško ozlijeđeno više engleskih navijača. Silina napada, organiziranost i divljačka brutalnost ruskih huligana, zaprepastila je engleske navijače, među kojima je većina onih koji su se došli provoditi, piti i gledati utakmice, a ne parirati najopasnijim svjetskim huliganima, Rusima

Kako javljaju očevici, neposredno prije utakmice ispred stadiona opet su se sukobili Englezi i Rusi, koji su se gađali bocama prije nego što je između njih stao zid policijskih "marica" i navalnih vozila s vodenim topovima, a snage reda ispalile nekoliko punjenja suzavca.

Što se tiče terena, pitanje svih pitanja za Engleze bilo je hoće li Roy Hodgson u prvu momčad uvrstiti Jamieja Vardyja. Mediji su već par dana pisali da je junak Leicesterovog naslova i drugi najbolji golgeter Premier League izgubio mjesto u korist najboljeg strijelca engleskog prvenstva Harryja Kanea. I bili su u pravu, jer Hodgson se odlučio za 4-3-3, s Rooneyem u sredini, dok jedinog napadača podržavaju dva krila, Sterling, koji je ovu sezonu za City odigrao očajno na desnoj, te Lallana na lijevoj strani.
Englezi, najmlađa momčad (prosjek 25 godina), ali predvođeni najstarijim izbornikom (68) također imaju problema s ozljedama, jer Cahill, Smalling, Bertrand i Welbeck proveli su posljednji dio priprema u ambulanti. Ali, nakon što ste vidjeli njihovu momčad na terenu, sigurno ste odmah primjetili iz kojeg kluba dominiraju igrači:
Rusija ipak ima puno veće probleme s ranjenicima, jer otkako je Leonid Slutski (45, najmlađi menadžer na Euru) objavio konačni popis 23 igrača, ozlijedili su mu se najbolji napadač Alan Džagoev, kao i Igor Denisov, pa protiv Engleza izvodi sljedeću momčad: