NAJBITNIJI GOL U POVIJESTI HNLA

Ovi golovi mijenjali su povijest domaćeg nogometa. Izaberite najbitniji

POVIJEST HNL-a je kratka, ali burna.

U dosadašnjih 28 izdanja elitnog razreda hrvatskog nogometa vidjeli smo baš sve. Od teških dominacija jednog kluba do prvenstava "na jednu loptu" i velikih slavlja nakon. Osim umijeća na terenu, povijest HNL-a je u barem jednakoj mjeri definirana i onime što se događalo izvan terena, bilo da se radi o  sudačkim greškama, velikim rivalstvima ili čak borbi za prevlast u cijelom domaćem nogometu.

Donosimo vam popis najbitnijih golova u povijesti HNL-a. Svaki od njih ključan je dio jedne HNL priče, a mnogi od njih su ostavili posljedice na kompletnu sliku hrvatskog nogometa i nakon 10 ili 15 godina. Golovi su poredani kronološki, a vi nam možete pomoći rangirati ih pomoću strelica u grafici na dnu teksta.

Zoran Vulić za Hajduk u direktnom okršaju za prvaka (1994.)

Zagreb je četiri kola prije kraja čekao Hajduk u Kranjčevićevoj. Bio je to direktan okršaj za prvaka u koji su ušli bodovno poravnati i treće gostovanje Hajduka u Kranjčevićevoj u HNL-u, a oba puta su izgubili. Ipak, u 60. minuti je Vulić potegnuo iz slobodnog udarca s 35 metara i svladao Miroslava Žitnjaka na domaćem golu. Titula je otišla u Split unatoč porazu od Rijeke u predzadnjem kolu, a Zagreb je istraumatiziran ovakvim porazom već u idućem kolu izgubio bod (tada je pobjeda vrijedila dva boda) u Zadru i oprostio se od titule.

Mario Meštrović za Hajduk koji je pomogao Croatiji da uzme naslov (1996.)

Igra se zadnje kolo prvenstva u kojem su tri kluba u utrci za naslov - Varteks, Dinamo i Hajduk. Varteks gostuje kod Hajduka i pobjedom sigurno uzima naslov prvaka. Dinamo mora svladati Zagreb u Kranjčevićevoj i nadati se da Hajduk neće dozvoliti Varteksovu pobjedu. Hajduk je prvak samo u slučaju da svladaju Varteks, a Dinamo ne pobijedi gradskog rivala.

U 79. minuti utakmice dogodio se trenutak za povijest. Meštrović je zabio za vodstvo Hajduka, a na kraju je to ostao jedini pogodak na susretu. Bio je to jedini slučaj u povijesti u kojem su Bad Blue Boysi napravili bakljadu za gol Hajduka. Naime, Dinamo je uvjerljivom predstavom u Kranjčevićevoj svoj posao odradio, ali je osluškivao što se događa na Poljudu. U trenutku kad je Hajduk zabio, bilo je jasno da će Varteks teško okrenuti tu prednost i Modri su počeli slaviti.

Hajduk je tako mrskom rivalu pomogao da dođe do naslova. I premda će se tadašnja uprava pred vlastitim navijačima opravdavati kako su se nadali Dinamovom kiksu i naslovu prvaka, postoji i druga strana priče. Hajduk je tada vodio HDZ-ov lobi i nije nimalo nezamislivo da je po direktivi centrale stranke iz Zagreba Hajduku došla zapovijed kako mora pomoći Croatiji. S obzirom na to da je Croatia već na poluvremenu vodila s 0:3, jedna od dvije verzija se čini kao bliža istini.

Postoji i legendarna priča kako se helikopter s crnom torbom spustio na pomoćni teren Hajduka. U njemu se nalazio novac koji je vrhuška HDZ-a poslala kao zalog za Hajdukovu pomoć Croatiji.

Varaždinci su bili izrazito nezadovoljni suđenjem na toj utakmici. Uz nedosuđeni penal legendarna je izjava njihovog tadašnjeg trenera Luke Bonačića: "Pomoćni sudac je izgledao kao Kip slobode. Čitavo drugo poluvrijeme nije spuštao zastavicu, svaki napad nam je svirao zaleđe." Jedan od najupečatljivijih trenutaka nakon utakmice je onaj u kojem današnji izbornik reprezentacije Zlatko Dalić plače u svlačionici.

Stanko Bubalo za Osijek u najkontroverznijoj utakmici hrvatskog sporta (1999.)

Najpoznatija utakmica u povijesti hrvatskog nogometa. Rijeka na domaćem terenu treba pobjedu za prvi naslov u povijesti. Na kraju prvog poluvremena domaćina je šokirao Stanko Bubalo koji je zabio za vodstvo Osijeka. Rijeka je izjednačila pogotkom Muse iz sumnjivog penala. Igrala se 88. minuta, ubačaj s desne strane Barnabasa Stipanovicsa nekako je došao na nogu Admira Hasančića, legendarnog bosanskohercegovačkog nogometaša koji je pogotkom zapalio Kantridu. Ispostavilo se na samo nekoliko sekundi.

Sudac Zoran Krečak donio je najpoznatiju sudačku odluku u povijesti hrvatskog sporta i dosudio "fantomsko zaleđe" koje je poslalo titulu na Maksimir. Sudačka i logistička protežiranost Croatije tih godina dosegla je vrhunac baš na toj utakmici kada je postalo jasno da je gotovo nemoguće postati prvak dok je na vlasti aktualni HDZ  i Franjo Tuđman.

Iako je završna utakmica te sezone najpoznatija zahvaljujući sudačkim intervencijama, ključan trenutak sezone dogodio se ranije, kada je Rijeka ugostila Hajduk na Kantridi. U spektakularnoj utakmici punoj preokreta, do sudačke nadoknade vodila je s 3:2 i u tom slučaju bi otišla na praktično nedostižnih osam bodova prednosti nad Modrima. Ipak, gol Marina Biliškova u zadnjim sekundama utakmice vratio je i Hajduk i Croatiju u život i sveo odluku o prvaku na posljednju utakmicu sezone.

Dalibor Poldrugač za Zagrebovu titulu prije nego što su Boysi prekinuli susret (2002.)

Prva titula u povijesti koju nisu osvojili Hajduk ili Dinamo pripala je kultnoj družini s Kranjčevićeve. Prijelomni trenutak dogodio se tri kola prije kraja prvenstva u kojem su mrtvu utrku vodili Zagreb i Hajduk. Zagreb je dočekao Dinamo i u 87. minuti utakmice rezultat je bio 1:1 što bi uvelike olakšalo Hajdukov put do novog naslova prvaka.

U 88. minuti Poldrugač je zabio za 2:1, a onda su Bad Blue Boysi ukrali show. Uletjeli su na teren i izazvali prekid utakmice u sudačkoj nadoknadi jer nisu htjeli da Dinamo eventualnim golom pomogne mrskom rivalu da osvoji naslov.

Zagreb je otišao na šest bodova prednosti ispred Hajduka koje do kraja nije prokockao, a titulu su službeno osigurali u idućem kolu u Čakovcu.

Mate Brajković za Zadar koji je pomogao Štimčevom Hajduku (2004.)

Igra se Liga za prvaka i sama završnica 2003./2004. sezone. Hrvatski nogomet nalazi se na vrhuncu borbe između Mamića i Štimca za prevlast u hrvatskom nogometu koja se na terenu prevela kao borba između Hajduka i Dinama za naslov prvaka. Dinamo je u derbiju kolo prije toga slavio nad Hajdukom s 3:1 i zauzeo prvu poziciju. Ipak, iduće kolo gostovao je na Stanovima. U ligi koja je logistički bila jasno podijeljena na "bijelo" i "plavo", Zadar je bio Hajdukov bastion.

Zadrani su se bacali na glavu kako bi Hajduku pomogli u naslovu, a Torcida je na utakmici između Hajduka i Rijeke dobar dio utakmice pjevala pjesmu "Igraj, Zadre, volim te". Brajković je uspio anulirati prednost koju je Modrima donio Kranjčar i otvoriti Hajduku put do naslova koji će na kraju i osvojiti.

Apsolutni igrač utakmice bio je Tvrtko Kale koji je spriječio barem deset izglednih šansi i udaraca Modrih. Bila je to jedna od prekretnica u povijesti domaćeg nogometa i borbe za prijestolje u kojoj će Zdravko Mamić izaći kao pobjednik, iako tada to nije tako izgledalo. U sudačkoj nadoknadi utakmice crveni karton zaradio je kasnije tragično preminuli Hrvoje Ćustić.

Ivica Karabogdan za Slaven Belupo i Dinamov odlazak u Ligu za bedaka (2005.)

Ovo je jedini gol u ovom tekstu koji nije direktno povezan ni s kojim naslovom, već jednom od najpoznatijih priča u povijesti HNL-a - ispadanjem Dinama u "Ligu za bedaka". U posljednjem kolu prije dijeljenja lige Dinamo je gostovao u Koprivnici i trebao mu je bod za odlazak u borbu za prvaka.

Modri su napadali, ali ih je šokirao gol Muse za 1:0 u 22. minuti. Dvije minute kasnije Ivica Karabogdan zabio je i drugi gol. Utakmica će završiti 3:1, ali bijeg Karabogdana ispred Sedloskog ostat će najupečatljivija slika te Dinamove generacije, kao konačni dokaz njihove nemoći i pada.

Gol ima i povijesnu važnost s obzirom na to da će rezultatski kolaps dati Zdravku Mamiću odriješene ruke kako bi preuzeo apsolutnu vlast nad Dinamom, a onda i čitavim hrvatskim nogometom. Nakon utakmice je Ilija Lončarević dobio otkaz na poziciji trenera Dinama, a naslijedio ga je Zvezdan Cvetković. Modre je te sezone vodilo rekordnih pet trenera.

Dragan Blatnjak za Hajduk i sramotnu proslavu naslova (2005.)

U Ligi za prvaka u kojoj nema Dinama glavnu riječ vode Inter i Hajduk. U predzadnjem kolu Div iz predgrađa dočekao je Hajduk i eventualnom pobjedom preuzeo bi čelo ljestvice.

"Klackalica" je trajala sve do 69. minute kada je Blatnjak zabio za vodstvo Hajduka, čime je Hajduk napravio i zadnji korak prema naslovu. Gulić je izjednačenjem u sudačkoj nadoknadi donio nadu da je moguće čudo u zadnjem kolu, ali onda se odigrala jedna od najsramotnijih predstava u povijesti HNL-a.

Hajduk je za potvrdu naslova trebao pobjedu nad Varteksom na Poljudu. Do 20. minute gosti su već četiri puta vadili loptu iz mreže, a na terenu su izgledali, najblaže rečeno, nezainteresirano. Tadašnji trener Varteksa Ćiro Blažević postat će nakon te utakmice trener Hajduka što je bio konačni čin ljigave HNL predstave koju je ovog puta režirao Igor Štimac. To je do današnjeg dana posljednja Hajdukova titula.

Time je okončana i najluđa sezona u povijesti lige, jer da vam je netko na početku sezone rekao kako će Dinamo igrati u Ligi za ostanak, Niko Kranjčar slaviti naslov u Hajdukovom dresu, a Inter biti u igri za naslov do posljednjeg kola, što biste mu na to odgovorili?

Sivonjić za Dinamo u utakmici za koju se Cibaliju i danas optužuje zbog puštanja (2009.)

Sezona 2008./2009. bila je posljednja u kojoj je Hajduk logistički i igrački mogao parirati Dinamu. Dapače, na početku travnja bio je vodeći na tablici. Gostovao je u Osijeku, dok je Dinamo išao na noge tada izrazito neugodnoj Cibaliji. Vinkovčani su bili bolji i sve do 71. minute vodili su 2:0.

Tada Krunoslav Jurčić radi ključan potez i u igru uvodi mladog Ivana Tomečaka koji je u deset minuta zabio dva gola i namjestio Sivonjiću jedan za Dinamov preokret.

Drami tu nije bio kraj, jer je Lukačević zabio za 3:3 pet minuta prije kraja, da bi ponovno Sivonjić u 90. donio sva tri boda Dinamu. Hajduk je izgubio u Osijeku, a uskoro je vezanim porazima protiv Varteksa i Rijeke predao titulu Dinamu. Ipak, nema nimalo dvojbe kako je baš utakmica u Vinkovcima bila prijelomni trenutak prvenstva.

I danas se za njom vuku repovi repovi oko toga je li Dinamo treći gol zabio iz ofsajda i je li Cibalia pustila tu utakmicu. Iako je pravi junak te utakmice Tomečak, Sivonjićev gol za 3:4 bio je taj koji je prelomio prvenstvo u Dinamovu korist.